Archiv článků

archiv článkůarchiv aktualit

V lednu 2008 vyšly tyto články:

Další stránky
1234>>
1.1.Jak to všechno začaloKubík & Palán & FuksZ hlediska věčnosti je 60 let něco tak nepatrného, že to vůbec nestojí za zmínku. V životě člověka je však taková doba již něčím velmi podstatným. Totéž platí i o činnosti nejrůznějších organizací. Právě půl století letos uplyne od založení TJ Spartak Jihlava, jehož následovníkem je fotbalový klub FC Vysočina Jihlava. Podívejme se při této příležitosti na historii tohoto týmu.
1.1.Narazili na ropovodKubík & Palán & FuksFinancí bylo samozřejmě zpočátku pro fotbal málo, tak se stalo běžnou praxí, že funkcionáři fotbalového oddílu obcházeli každý měsíc při výplatě členy a příznivce se sběracími listinami a korunku po korunce získávali prostředky na to nejnutnější. Situace se zlepšila, když se řídícími orgány závodních sokolských jednot staly odborové organizace. Ty už přece jenom disponovaly většími prostředky a situaci prakticky vyřešilo vytvoření Československého svazu tělesné výchovy koncem března 1958.
1.1.Ze stěhovacího vozu do kabinKubík & Palán & FuksI po spartakiádě se na stadionu pracovalo dál. Bylo třeba vyštětovat oblouky běžecké dráhy, uložit obrubníky, zbudovat prostory pro skokany a vrhače a udělat další práce. Hlavně se ale intenzivně pracovalo na přípravě další etapy výstavby, spočívající ve stavbě provozní budovy s kabinami a umývárnami pro sportovce, s klubovnou a bytem pro správce v horním podlaží, v suterénu pak s prostory pro kotelnu, sklady, prádelnu a zčásti i s místnostmi pro ubytování.
1.1.Nastoupili a hned zvítěziliKubík & Palán & FuksKdyby se byl někdo ze zakladatelů nové tělovýchovné jednoty v tehdejším závodě PAL Jihlava zeptal, proč to vlastně dělají, asi by mu zcela jednoznačně odpověděli: "Přece proto, že chceme hrát fotbal." Ale hrát fotbal je možné různě. Třeba jen rekreačně pro možnost se občas společně s kamarády a známými proběhnout na zdravém vzduchu ve svém volném čase. Záměr zakladatelů - palováků, byl však jiný. Chtěli hrát fotbal jako účastníci řádných fotbalových soutěží.
1.1.Mládež - to je budoucnostKubík & Palán & FuksDokud byli fotbalisté ZK PAL Jihlava bez vlastního hřiště, nebylo na založení dorosteneckých a žákovských mužstev ani pomyšlení. Ale už jen vyhlídka na to, že hřiště je na dohled, vedla k tomu, že první dorostenecké družstvo se v roce 1953 přihlásilo do přeboru okresu Jihlava. Hned také soutěž vyhrálo! Postoupit ovšem nebylo kam - vyšší dorostenecké soutěže tehdy prostě nebyly. Mužstvo vyhrálo však okresní přebor i o rok později a stalo se účastníkem nově vytvořeného přeboru Jihomoravského kraje. I zde si vedlo dobře a v letech 1955 a 1956 se umístilo vždy jako první. To současně znamenalo účast v soutěži o titul přeborníka ČSR. Vždy však bylo už ve II. kole vyřazeno.
1.1.Jeden z nejstarších žákovských turnajůKubík & Palán & FuksHovořit o výchově mládeže a nezmínit se o fotbalistech jako pořadatelích jednoho ze tří největších žákovských turnajích v republice - a patrně nejstaršího vůbec - by bylo jen částí celého obrazu. Skutečností je, že již v roce 1956 uspořádali jeho 1. ročník za účasti osmi mužstev a o rok později pak ročník druhý. Nazvali jej na počest jednoho z nejobětavějších funkcionářů klubu, který v první polovině 50. let tragicky zemřel, memoriálem Josefa Fuksy.
1.1.Vytoužený postup do divizeKubík & Palán & FuksPůsobení v krajském přeboru nepovažovali nikdy fotbalisté Spartaku za konečný cíl svého snažení. Chtěli do divize, postupem času snad ještě výš. Usilovali o to všichni hráči, trenéři i ostatní funkcionáři oddílu. Že je jejich snažení docela reálné, se poprvé ukázalo až za mnoho dalších let, ale přece.
1.1.Divize byla pouze přestupní stanicíKubík & Palán & FuksPřestože vedení jihlavského fotbalu doufalo v zařazení klubu do lehčí východo - a středočeské divizní skupiny C, byli nakonec zařazení do nejnáročnější moravské divize D. Již před zahájením vlastních bojů prohlásil trenér Novotný: “Nechceme hrát o udržení, ale nejméně o střed tabulky. Tak velké město, jakým je Jihlava, by si zasluhovalo ještě vyšší soutěž, tak II. či dokonce I. národní ligu. Věřím, že divize nebude naším konečným stupínkem.” Tehdy ještě netušil jak prorocká to budou slova.
1.1.Pohárové stop vystavily až České BudějoviceKubík & Palán & FuksMnozí hráči, fanoušci i pamětníci se shodnou, že v závěrečném roce divizního působení a v premiérovém roce v MSFL mužstvo na jihlavském spartakiádním stadiónu hrálo když ne nejkvalitnější, tak jistě nejpohlednější fotbal v historii klubu. Diváckému oku lahodící podívanou předváděl spolehlivý gólman Veselý, nekompromisní obránci Šilhán, Pekárek a Pospíchal, bojovníci Bruzl, Rašovský a Dvořáček, techničtí tvůrci hry Palkovič, Leligdon a Morkus či páni střelci Hamara, Hekerle a Kovačík. Vedle technické vytříbenosti však mužstvu nechyběla ani herní kvalita, která se naplno projevila ve slavných měřeních Českého poháru s prvoligovými mužstvy.
1.1.Druholigová dorostenecká létaKubík & Palán & FuksDva významné postupy v rozmezí tří let nebyly výsledkem štěstí či náhody. Šlo o výsledek cílevědomé práce oddílu s mládeží. Vždyť klub se může pyšnit výchovou několika prvoligových hráčů. Za všechny je možno jmenovat Františka Vítů (Teplice), Luboše Urbana (Dukla), Luďka Kovačíka (Vítkovice),Vladimíra Hekerleho (Brno, Uh. Hradiště) či Roberta Cahu. Dnešní jihlavské prvoligisty snad připomínat není nutné.
1.1.Z nováčka ligy se stává starousedlíkKubík & Palán & FuksRychlý přechod z krajského přeboru do MSFL se musel zákonitě projevit. V prvním roce účinkování v třetiligové soutěži zjišťovali jihlavští hráči, že je čeká fotbalově nesmírně těžký rok. Již v třetiligové premiéře, kterou si Spartakovci odbyli na domácí půdě 20. srpna 1991, narazili na velice kvalitního a zkušeného soupeře ŽD Bohumín, který zvítězil 1:0 a domácím udělil lekci z produktivity a zkušenosti. Přestože se Spartak dlouho pohyboval v horní polovině tabulky, po skončení podzimní sezóny bylo na kontě jihlavských fotbalistů pouhých třináct bodů na jedenácté příčce tabulky.
1.1.Poprvé bez záchranářských starostíKubík & Palán & FuksVedení klubu si po úspěšném jarním účinkování uvědomovalo nutnost dalších kroků k zabezpečení chodu oddílu pro jeho další úspěšné působení v soutěžích. Za výsledky mužstva nově zodpovídal bývalý sekretář BOBY Brno Radek Zeman, jenž se dělil o trenérský post u prvního týmu se stávajícím koučem Jiřím Novotným. Hlavní Zemanův přínos spočíval v manažerské práci, při níž mohl naplno uplatnit své znalosti vnitřního chodu špičkových českých oddílů. Byl to právě on, kdo se přičinil o celkové zlepšení zázemí jihlavského klubu. Investicí 350 tisíc korun došlo k renovaci kabin “A” mužstva a rozhodčích, sociálních zařízení. Výrazné přestavby se dočkala i klubovna a sekretariát. K nezbytné regeneraci hráčů výrazně přispěla nová vířivka. Ke stoprocentnímu obratu došlo i v materiálním vybavení všech mužstev.
1.1.Osamostnění fotbalového klubuKubík & Palán & FuksV průběhu zimní pauzy v sezóně 1994/95 došlo k důležitému a dlouho očekávanému kroku. Po vleklých majetkových a ekonomických problémech a sporech rozhodla v únoru 1995 valná hromada oddílu kopané TJ Spartak PSJ Jihlava o vzniku občanského sdružení FC Spartak PSJ Jihlava, čímž došlo k osamostatnění a vzniku fotbalového klubu. Občanské sdružení uzavřelo s tělovýchovnou jednotou Spartak smlouvu o pronájmu stadionu. Materiální vybavení nechal Spartak klubu do vínku s tím, že se stejně pořizovalo za "fotbalové" peníze. Do čela devítičlenného výboru se postavil dlouholetý brankář Miroslav Veselý a místopředsedkyní byla jmenována Jarmila Vaculíková.
1.1.Mezi dorosteneckou elitouKubík & Palán & FuksV sezóně 1991/92 ve fotbalovém oddíle Spartak poprvé fungoval starší a mladší dorost, jehož vznik si vynutil postup do moravskoslezsko dorostenecké ligy, která byla souběžně s českou skupinou nejvyšší soutěží těchto věkových kategorií v republice. “V prvním roce jsme těžili ze zkušeného a kvalitního celku, který tuto soutěž v minulé sezóně vybojoval. Chlapci do všech duelů nastupovali výrazně motivování snahou vyrovnat se tradičním mládežnickým líhním - BOBY, Olomouci, Ostravě či Vítkovicím. Nakonec jsme obsadili výbornou desátou příčku ze čtrnácti startujících celků. Velmi pozitivně se jevila i účast mladších dorostenců trenéra Novického v této náročné soutěži.
1.1.V Českém poháru mezi nejlepšími osmi!Kubík & Palán & FuksNeuvěřitelné se stalo skutkem. Dva odvěcí městští rivalové a historicky nejvýznamnější jihlavské oddíly Spartak PSJ a SK Jihlava v létě spojily své síly a do nové fotbalové sezóny 1995/96 vstoupili společně s novým názvem Spartak PSJ Motorpal Jihlava. “Myšlenka jednotného fotbalu v Jihlavě je zhruba 15 let stará. O této koncepci uvažoval Sokol Bedřichov i představitelé Spartaku či později FC PSJ. Veškeré snahy však ztroskotaly na odvěké rivalitě mezi kluby," říká M. Veselý. “Jediné, co se podařilo, bylo sloučení s SK."
1.1.Brno se neporáží každý denKubík & Palán & FuksŠestý rok působení FK PSJ Motorpal Jihlava v moravskoslezské fotbalové lize opět nepřinesl nic jiného než působení v poklidných vodách tabulky. Po podzimní části sezóny tým vedený trenérem Jiřím Novotným přezimoval na 12. příčce tabulky s osmnácti body a s pasivním skóre 17 : 29. Omlazené mužstvo se potýkalo s nevyrovnaností výkonů, které neumožnily ještě lepší tabulkové postavení. Náročné “zimní galeje” přinesly sérii šesti jarních vítězství lepší, po níž v týmu bohužel zavládla nezdravá euforie, přišla i zranění a změny v sestavě, což se muselo na výkonnosti zákonitě projevit. “Konečné 12.místo se ziskem 32 bodů nakonec bylo zklamáním, protože v silách mužstva bylo umístění v první polovině tabulky,” hodnotil sezónu tehdejší ředitel klubu Miroslav Veselý.
1.1.Historická umístění v MSFL a postup!Kubík & Palán & FuksJiž v průběhu jara 1998 došlo k výrazné změně ve vedení klubu. Místo ředitele obsadil bývalý úspěšný prvoligový brankář Olomouce a Slovanu Bratislava Ing. Zdeněk Tulis, přičemž Miroslav Veselý přešel na pozici technicko – hospodářského manažéra. Jedním z prvních cílů ambiciózního vedení klubu bylo zajištění nového kvalitního trenéra. Stal se jím zkušený exligový kouč Dan Matuška. Spolu s ním došlo i k výraznému posílení hráčského kádru. Z hostování v Třinci se vrátil Wendl, k návratu se odhodlal další odchovanec Hekerle, na přestup přišli ze Žďáru nad Sázavou Michal Kadlec, z Polné Tomáš Kaplan, z Tábora Ladislav Šebek a z Nového Rychnova Pavel Wiener. Mužstvo z pracovních důvodů opustila pouze opora zadních řad Libor Vítů a v průběhu podzimu i Kračmar, který zamířil do Rakouska.
2.1.Dle očekávání zvolen Vladyka. Kdo do útoku?Miroslav FuksPost ofenzivního záložníka v ideální historické jedenáctce FC Vysočina obsadil Petr Vladyka. Druhý dle vašeho hlasování skončil Miloš Kufa a třetí se umístil Michal Lovětínský. Před námi je deváté kolo této dlouhodobé ankety, v němž budete vybírat druhého útočníka k Tomáši Kaplanovi.
4.1.Do zimní přípravy se zapojí i Schneider, Dupal, Pacholík a NaniašMiroslav FuksNa pondělním tréninku FC Vysočina, který bude zároveň úvodem do zimní přípravy, se objeví dvě nové tváře – defenzivní záložník František Schneider a krajní záložník Martin Dupal. K týmu se zároveň připojí navrátilec z hostování v Bystrci Michal Pacholík a levý obránce juniorky Michal Naniaš.
5.1.Sláma: Chci dokázat těm, co mi nevěřili, že udělali chybuJan Blín - vFotbal.czPravděpodobně nejvýraznější dosavadní posilou FC Vysočina Jihlava během zimní přestávky je návrat Radka Slámy. Portál vFotbal, který je mediálním partnerem Vysočiny Jihlava, Vám se sedmadvacetiletým záložníkem přináší rozhovor... ZDE

Internetový portál vFotbal.cz je marketingovým partnerem FC Vysočina Jihlava

Další stránky
1234>>
 
Historie
Aktuálně

Hlasujte o Hráče FC Vysočina Jihlava za jaro 2024

Odehraná fotbalová sezóna vybízí k bilancování a též k nejrůznějším anketám. Jednu takovou nabízíme na klubovém webu, na jehož titulní straně můžete v pravém sloupci v záložce HRÁČ MĚSÍCE (vedle záložky ZÁPASY) vybírat pětici nejlepších hráčů FC Vysočina za jaro 2024. S jarní jedničkou přineseme v první polovině června rozhovor. Celý článek

 
Servis
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2024 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu