Z historie

FAKTA Z HISTORIE JIHLAVSKÉHO FOTBALU

Zrod SK Jihlava

Klub byl založen jako Sportovní odbor Sokola 8. dubna 1910, přičemž první valná hromada se konala 25. června 1910. K oficiálnímu ustavení samostatného sportovního klubu došlo až 20. dubna 1912. Prvním předsedou byl zvolen Václav Šícha, byly schváleny stanovy a nový SK dostal od Sokola do vínku inventář v hodnotě asi 30 korun. SK měl v roce svého založení asi 50 členů a prim hrál oddíl fotbalu.

Největší úspěchy jihlavského fotbalu před rokem 2000

1955-1956 – Oblastní soutěž (III. úroveň) – Jiskra Jihlava
1957-1960 - Oblastní soutěž (III. úroveň) – RH Jihlava
1973-1977 – Divize (IV. úroveň) – Modeta Jihlava
1977-1979 - Divize (III. úroveň) – Modeta Jihlava
1985-1987 – Divize (IV. úroveň) – Modeta Jihlava
1989-1991 – Divize (IV. úroveň) - Spartak Jihlava
1991-2000 – MSFL (III. úroveň) – Spartak / FK PSJ Motorpal / FC PSJ Jihlava

Nejvýznamnější fotbalové oddíly v Jihlavě:

SK Jihlava (fotbalový oddíl) – zal. 1910 – později ZSJ Modeta, DSO Jiskra, TJ Tatran, TJ Dynamo, TJ Modeta, SK Jihlava, SKF Jihlava (fotbalový klub, který se v roce 1993 osamostatnil z SK Jihlava) - zánik 1995 sloučením do Spartak PSJ Motorpal

DFC Jihlava – zal. 1918 – zánik 1945 - německý klub

SK Viktoria Bedřichov – zal. 1922 – později JTO Sokol Bedřichov, DSO Sokol Bedřichov, TJ Sokol Bedřichov – existuje po současnost

PAL Jihlava – zal. 1948 - později TSO Spartak Motorpal, TJ Spartak, TJ Spartak PSJ, FK PSJ Motorpal, FC PSJ, FC Vysočina – existuje po současnost

Doprava Jihlava – zal. 1951 - později Lokomotiva Jihlava – zánik 1958 (hráči zamířili do SK a na Bedřichov)

RH Jihlava – zal. 1952 – později DSO RH Jihlava, TJ RH Jihlava - zánik 1962 sloučením do TJ Dynamo

Historie Spartaku Jihlava

Nejúspěšnější fotbalový klub v historii kopané v Kraji Vysočina byl založen roku 1948 jako sportovní kroužek závodního klubu PAL Jihlava, jenž se o osm let později spojil s dvěmi dalšími Dobrovolnými sportovními organizacemi strojírenských závodů a vznikla tak Tělovýchovná jednota Spartak Jihlava. Tento název se neměnil až do roku 1994, kdy se oddíl osamostatnil a vzniklo občanské sdružení FC Spartak PSJ Jihlava. O dva roky později došlo k historickému spojení dlouholetých rivalů Spartaku PSJ a SK Jihlava ve společný klub Spartak PSJ Motorpal Jihlava. Název klubu doznal další změny v roce 1997, tehdy stávající občanské sdružení předalo veškerá svá práva a povinnosti vůči ČMFS společnosti FC PSJ Jihlava.

I tento název však doznal změny. V březnu 2000 totiž jihlavské městské zastupitelstvo schválilo vstup do obchodní společnosti FC Vysočina Jihlava, a.s.. Dalšími akcionáři se stali stavební společnost PSJ a Pivovar Jihlava. V závěru roku 2008 proběhlo navýšení základního kapitálu FC Vysočina a akcionářskou strukturu klubu doplnila společnost Limar Capital B.V.

A jak si klub vedl po sportovní stránce? Již v roce 1950 mužstvo postoupilo do přeboru tehdejšího Jihlavského kraje a v krajských soutěžích mužstvo s většími či menšími úspěchy setrvávalo až do ročníku 1988/89, kdy Spartak po dlouhých čtyřiceti letech existence oddílu postoupil do tehdy vytoužené divize. V divizi však vydržel pouhé dvě sezóny a následoval další postup – do Moravskoslezské fotbalové ligy. Účinkování klubu MSFL mělo výrazně vzestupnou tendenci. Po sezónách, ve kterých se mužstvo pouze zachraňovalo, přišly lepší časy, které vyvrcholily v sezóně 1999/2000, kdy mužstvo obsadilo 2. místo tabulky. To při odstoupení NH Ostrava ze soutěže znamenalo historický postup do II. ligy.

Od prvních sezón v druhé nejvyšší soutěži se klub pohyboval na horních patrech tabulky. Naprostou sportovní senzací pak skončila sezóna 2004/05, kdy tým pod vedením trenéra Karla Večeři obsadil konečnou 2. příčku a vybojoval z pohledu celého Kraje Vysočina historický postup do nejvyšší soutěže Gambrinus ligy.

V prvoligové premiéře se klub přes nálepku naprostého outsidera neztratil. Do samotného konce soutěže bojoval s mnohem ostřílenějšími kluby o zachování příslušnosti mezi elitou. O tu FC Vysočina přišla velmi smolně až v posledním kole.

Následující opět druholigový ročník 2006/07 byl ve znamení neúspěšného pokusu o návrat mezi českou elitu. Po třech vypjatých sezónách nutně muselo přijít vydechnutí, ekonomická stabilizace a především přestavba prvního týmu. Prvoligové ambice Vysočina oživila v ročníku 2008/09, kdy po výborné podzimním umístění opět ideálně nezvládla jarní část a v konečném účtování II. ligy skončila těsně pod postupovou čárou na 3. příčce. Role klubu těsně před branami Jihlavě zůstala i v ročnících 2009/10 (4. místo) a 2010/11 (3. místo). Úsilí klubu o vytoužený návrat mezi českou elitu však trpělivě pokračovalo a vyvrcholilo v ročníku 2011/12. Tým trenéra Romana Pivarníka si kolo před koncem soutěže zajistil postup do Gambrinus ligy!

Mezi českou fotbalovou elitou se jihlavský tým dokázal etablovat. V žádném šesti následujících prvoligových ročníků se však větší či menší měrou nevyhnul vypjatým bojům o záchranu, navíc vedení klubu bylo nuceno opakovaně sáhnout k impulsu v podobě výměny kouče. Jihlavský tým tak postupně vedli renomovaní trenéři František Komňacký, Petr Rada, Luděk Klusáček, Michal Hipp, Michal Bílek či Martin Svědík. Dosud nejlepší umístění a historický úspěch jihlavský tým zaznamenal v ročníku 2013/14, kdy dosáhl na celkové 8. místo. V ročníku 2018/19 mužstvo smolně sestoupilo, když v posledním kole na domácí půdě podlehlo Karviné. O rok později pak z 2. příčky II. ligy neúspěšně bojovalo proti stejnému celku v baráži o postup.

Překvapivě dobře si klub v minulosti vedl v Českém poháru. Vedle řady nečekaných vítězství nad druho či dokonce prvoligovými kluby, se FC PSJ podařil malý zázrak v sezóně 1995/96, kdy celek postoupil do čtvrtfinále poháru a byl vyřazen až po penaltovém rozstřelu na půdě Teplic. V pohárovém ročníku 2003/04 FC Vysočina dokonce postupně vyřadila Slávii Praha, Viktorii Plzeň a FK Teplice a až v semifinále, tedy mezi čtyřmi nejlepšími celky ČR, nestačila na mistrovský Baník Ostrava.

Výkladní skříní klubu je tradičně výborná práce s mládeží. Prakticky již od roku 1958 se jihlavští dorostenci objevovali v nejvyšších republikových soutěžích. Především však v posledním dvacetiletí pronikli dorostenecké výběry mezi mládežnickou špičku ČR. Neméně úspěšně si vedou i početná žákovská družstva.

Podrobnou historii Spartaku Jihlava do roku 2000 si můžete přečíst v kronice.

Další roky klubové historie pod hlavičkou FC VYSOČINA JIHLAVA naleznete podrobně zpracovány v těchto článcích:

Seriál rozhovorů s osobnostmi k 110. výročí založení fotbalu v Jihlavě: 1910-2020:

Seriál rozhovorů s osobnostmi k 20. výročí vzniku FC VYSOČINA JIHLAVA: 2000-2020:

Seriál rozhovorů s osobnostmi k 70. výročí založení Spartaku Jihlava: 1948-2018:

 
Historie
Aktuálně

U19: Domácí výhra s Boleslaví!

Jihlavský starší dorost nezaváhal a ustrážil na domácím hřišti tři body proti Mladé Boleslavi. Za Vysočinu se v prvním poločase trefil Matyáš Dolejší a v druhé půli pojistil výhru domácích nigerijská posila Okoye Uchechi a stanovil tak konečný výsledek na 2:0 (1:0). Jihlavští se tak tímto výsledkem dotáhli práve na Mladou Boleslav a náleží jim 14.... Celý článek

 
Servis
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2024 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
×
Odehráno v 10:15
FC Baník Ostrava B
FC Vysočina Jihlava
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu