19.02.2010, Miroslav Fuks

Desetiletí FC VYSOČINA JIHLAVA - ročník 2008/09

Desetiletí FC VYSOČINA JIHLAVA - ročník 2008/09Léto 2008 bylo z pohledu FC Vysočina ve znamení opatrných očekávání. Markův tým měl za sebou velmi dobré jaro, klub neskrýval své dlouhodobé postupové ambice a úspěšný jarní mančaft nedoznal velkých změn. Nepříjemný byl odchod brankáře Šimona, který sice s jihlavským klubem podepsal prodloužení smlouvy o hostování z Pardubic, ale v létě neodolal nabídce nováčka Gambrinus ligy Bohemians Praha. Klub nakonec souhlasil s jeho uvolněním, protože na jeho místo získal z Olomouce odpovídající náhradu v podobě Jana Vojáčka.

 

Vysočina se dále se Slavií Praha nedohodla na dalším působení Slámy a talentovaný Hušbauer přestoupil za výhodných podmínek do Viktorie Žižkov. Naopak tým z dorostu doplnil útočník Tecl.

„Na úspěšné jaro musíme zapomenout, jde pouze o statistický údaj. Nyní začínáme od nuly novou soutěž, do níž chceme vstoupit s cílem bojovat o nejvyšší příčky. Silná konkurence Bohemians, Mostu, Slovácka, Opavy, Hradce či Sokolova slibuje vyrovnanou a dramatickou II. ligu. V popředí budou hrát týmy se stabilní výkonností, dobrou fyzickou připraveností a celky schopné zvládnout vyrovnané „na hraně“. Svoji roli bude hrát nejen kvalita kádru, ale i štěstí či fotbalová (ne)logika,“ řekl před startem podzim kouč Karol Marko.

Ředitel Tulis ho doplnil: „Našim zájmem bude pokračovat v nastoleném trendu a pokusit se s týmem zaútočit na postup. Proto jsme kádr chtěli z velké části udržet pohromadě. Věříme, že sehraný tým z loňské sezóny by mohl být naší výhodou a že je schopen s určitým doplněním o ligu bojovat.“

A skutečně. Velmi dobré jaro 2008 mělo své pokračování i na podzim. FC Vysočina nakonec během roku 2008 vybojovala rekordních 57 bodů, z čehož bylo 31 podzimních! Skvělá bilance byla výsledkem celé řady událostí a více či méně podařených zápasů a týmu vynesla přezimování na 2. příčce tabulky. Příliš podařená nebyla úvodní domácí remíza s Fulnekem, po které však přišla série sedmi zápasů bez porážky! Za zmínku určitě stojí výhra nad Slováckem a především vítězství v Opavě, kde Vojáček lapil 2 penalty domácího celku! Sérii utnula v 8. kole domácí prohra s Duklou Praha. To už tým byl posílen o slovenského exreprezentačního záložníka Urbana a klub v srpnu oslavil 60. výročí založení svého předchůdce - Spartaku Jihlava. Navíc vedení klubu v září fanoušky překvapilo návratem kanonýra Kaplana ze slovenského Tatranu Prešov.

Pozitivní atmosféru narušil zájem 1.FC Slovácko o klíčového hráče a kapitána Faldynu. Ředitel klubu Tulis tyto spekulace považoval za uzavřenou záležitost: „Hráč má u nás platný kontrakt, který chceme, aby dodržel. My našeho klíčového hráče nemáme zájem konkurenčnímu klubu uvolnit. Spekulacemi jeho manažera či médií se nechceme dále zabývat.“ Celá kauza však pokračovala. Slovácko začalo oficiálně jednat, hráč měl zájem odejít, jihlavský klub jeho odchod odmítal a rozhodnutí musela přinést arbitráž. Ta dala 15. září za pravdu stanovisku FC Vysočina a hráčovu žádost o uvolnění do 1.FC Slovácko zamítla s odůvodněním, že uvolňovací klauzule je neplatná.

Faldynův brankostroj to však nezastavilo. „Jeho“ tým od 8. do 15. kola poznal pouze jednu porážku na půdě Bohemians 1905, kde se domácí radovali před více než 7.000 diváky z výhry 2:0. Vysočina sbírala těšné výhry a věřila, že zvládne i poslední duel roku 2008 v podobě předehrávaného jarního matche proti Vítkovicím. Outsider však v Jihlavě překvapil výhrou 1:2 a udělal zbytečnou kaňku za vynikajícím podzimem FC Vysočina.
„V podstatě můžeme být spokojení. Chlapci se však nevyhnuli určitým zaváháním. Nesmíme se uspokojit ani s počtem bodů, ani s umístěním. Zisk 31 bodů, způsob hry i fakt, že jsme devíti zápasech nedostali branku hovoří o určité kvalitě a síle tohoto mužstva. Má na to, aby s adekvátním doplněním postoupilo,“ uvedl po podzimu Marko.

Výborný podzim korunovala stabilizace v oblasti akcionářského zázemí klubu, kterou v prvním pololetí roku 2008 rozbouřil záměr města Jihlavy o vstup tajemného slovenského podnikatele Szaba. Uklidnění po období nejistoty přineslo v červenci podepsané Memorandum klíčových akcionářů klubu - Statutárního města Jihlavy a stavební společnosti PSJ. Tento dokument během podzimu umožnil jednání o vstupu nového strategického partnera – společnosti Limar Capital B.V. Akcionářská struktura klubu oficiálně doznala této změny v závěru roku 2008. Společnost Limar Capital B.V. do FC Vysočina vstoupila prostřednictvím navýšení základního jmění. Nový akcionář získal v klubu 42,85 % a společnost PSJ, která se navýšení základního jmění též zúčastnila, získala 40 % akcií. Statutární město Jihlava a Pivovar Jihlava se navyšování nezúčastnili a jejich podíl v klubu se snížil na 14,3 %, potažmo 2,85 %.

První zimní odchod byl znám už na konci září 2008. Tehdy byl dotažen více než rok zvažovaný přestup útočníka Rabušice do 1.FC Brno. Rabušic poté v Jihlavě setrval formou hostování, ale v zimě, stejně jako další host Schneider, zakotvil v brněnském dresu. Jihlavský klub vedle finanční kompenzace získal souhlas s přestupem dvou doposud brněnských hráčů – Dupala a Simra. Ten se do Markova týmu začlenil v lednu 2009 po prodělané operaci oční rohovky. Během zimní přípravy však rozhodně nebyl jedinou posilou. Další staronovou tváří byl teplický záložník Štohanzl, konkurenci v brance zvýšil Winter, z Fulneku přišel krajní bek či záložník Vyskočil, z Nitry defenzivní halv Karlík a z dorostu byl přeřazen teprve šestnáctiletý útočník Vydra. Velkého jména se dočkala defenzíva, neboť ze Sparty přišel bývalý hráč Petrohradu a reprezentace Pavel Mareš. „Musím říci, že jsem velmi spokojen s aktuálním stavem týmu. Vedení v zimě učinilo výrazné kroky k posílení týmu a zvětšení konkurence v něm. Náš cíl je jasný – udržet minimálně 2. příčku a postoupit,“ uvedl trenér Marko.

Zimní přípravu opět zkvalitnilo soustředění v Itálii a řada přípravných zápasů včetně dvojzápasu se Spartou Praha. Posílená Vysočina přesto do jara vstoupila levou nohou, když herně i výsledkově nezvládla zápas na Slovácku. Následné výhry nad Opavou, Ústím a především v Hradci však do Jihlavy vrátily optimismus. Velkou a zcela reálnou postupovou šanci však zhatilo následujících 8 dubnových a květnových zápasů, v nichž Vysočina pouze 1 x zvítězila! Nezvládla výborně rozehraný duel na Dukle, doma trestuhodně prohrála s Třincem a z Mostu byl bod přeci jen málo. Domácí výhra nad HFK Olomouc měla přinést kýžený impuls do rozhodujících bojů, ovšem nestalo se tak. Tři porážky rozhodly o tom, že Jihlava skončí nejlépe třetí. Klíčový byl zejména duel v Čáslavi, kde se Vysočina v 68. minutě ujala vedení, ale nakonec 2:1 podlehla. Tím už neměla postup ve svých rukou. Naději nerozdmýchalo ani domácí utkání proti Bohemians 1905. Vyprodaný stadión viděl úporný boj, gól Morávka a pozápasovou radost „klokanů“ z návratu do Gambrinus ligy na jihlavském trávníku. Vrchol zmaru pak přišel v Sokolově, kde Markův tým už v 9. minutě prohrával 3:0...

Povinné dvě výhry v posledních kolech Jihlavu udržely na 3. příčce, která mohla být postupová. Druhá Čáslav na postup do ligy nebyla připravená, tudíž mohl být na řadě třetí celek tabulky. Čáslav však po několika dnech spekulací ohlásila, že se dohodla se Slováckem na prodeji prvoligové licence. Vše nakonec posvětil i fotbalový svaz, jehož řády tehdy toto řešení umožňovaly.

„Na jaře jsme nezvládli dva klíčové zápasy. Podle mě jednoznačně rozhodla slabší psychická odolnost mužstva. Ve vypjatých zápasech někteří hráči selhali a nedokázali jsme se poprat s nepříznivě se vyvíjejícími zápasy. Navíc nám scházely góly Faldyny, který se na jaře střelecky trápil,“ hodnotil trenér Marko.Ředitel Tulis neskrýval své zklamání: „Problém byl ve špatné koncovce a od toho se odvíjející atmosféře v kabině, kterou, do té doby úspěšný realizační tým, nezvládl. My jsme, jako vedení, nenašli odvahu po porážce 0:1 doma s Třincem odvolat trenéra. O koupi licence od Čáslavi jsme uvažovali. Naše nabídka však nebyla schopná konkurovat Slovácku. Potažmo vybavením stadiónu, diváckým zázemím, tradicí a též politickým vlivem. Mohli jsme konkurovat pouze sportovními výkony a výsledky všech mužstev v klubu. Bohužel, toto hledisko bylo přetlačeno penězi.“

Ročník v kostce

Majetková struktura a vedení klubu:

- v závěru roku do klubu vstoupil nový strategický partner – společnost Limar Capital B.V

Stadión a tréninkové plochy:

-

Trenéři „A“ týmu:

Karol Marko, asistent Josef Vrzáček

Ligové výsledky a statistiky:

ZDE

- po výborném podzimu Vysočina opět ideálně nezvládla jarní část a v konečném účtování II. ligy skončila těsně pod postupovou čárou na 3. příčce.

- Pohár ČMFS: vyřazení ve 3. kole doma proti Zlínu po penaltovém rozstřelu

Nejčastější sestava:

Vojáček - Gabriel, Tlustý, Kadlec, Vepřek - Veselý, Urban, Gába, Lovětínský, Cihlář - Faldyna

Průměrná domácí návštěvnost:

1.770 diváků

Soupiska „A“ týmu

ZDE

Změny v kádru „A“ týmu:

Podzim:

Příchody: Rezek (hostování SK Slovan Varnsdorf), Peška a Netrda (přeřazeni z "B" mužstva), Tecl (přeřazen z dorostu), Drábek (přestup FK Mutěnice), De Oliveira (přestup Santa Crusence Sao Paulo/BRA), Vojáček (hostování SK Sigma Olomouc), Urban (hostování MFK Košice), Kaplan (přestup FC Tatran Prešov), Rabušic (hostování 1. FC Brno), Dupal (přestup 1.FC Brno).

Odchody: Bodeček (konec hostování SK Sigma Olomouc), Böhm (konec hostování FC Baník Ostrava), Šimon (konec hostování FK AS Pardubice), Hušbauer (přestup FK Viktoria Žižkov), Sláma (konec hostování SK Slavia Praha), Tulis (hostování FC Grün-Weiß Wolfen/NĚM), Vácha (hostování FC Dosta Bystrc-Kníničky), Rabušic (přestup 1. FC Brno).

Jaro:

Příchody: Simr (přestup 1.FC Brno), Štohanzl (hostování FK Teplice), Winter (hostování Bohemians Praha), Vyskočil (hostování Fotbal Fulnek), Vydra (přeřazen z dorostu), Mareš (přestup AC Sparta Praha), Karlík (hostování FC Nitra).

Odchody: Rabušic a Schneider (konec hostování 1.FC Brno), Rezek (konec hostování Varnsdorf), Netrda (přeřazen do "B" mužstva), Peška (přestup FC Grün-Weiß Wolfen/NĚM), De Oliveira (návrat do Brazílie).

„B“ tým dospělých

vynikající podzim a tristní jaro znamenaly boj o záchranu do posledních kol – 12. místo za 36 bodů

Mládežnické týmy

- starší dorost: bezproblémový ročník – 11. místo se ziskem 39 bodů

- mladší žáci reprezentovali Česko na prestižním Danone Nations Cupu v Paříži. Probojovali se až do závěrečných bojů, ovšem v semifinále podlehli výběru Francie a poté v duelu o 3. místo Německu. Konečné 4. místo však bylo vynikající!

FC Vysočina Jihlava - léto 2008. Horní řada zleva: masér Petr Šilhán ml., Oliveira, Vladimír Vácha, Tomáš Cihlář, Rostislav Šamánek, Michal Vepřek, Ivan Čermák, Martin Dupal, Michal Veselý, Jiří Gába, masér Pavel Křížek. Prostředni řada zleva: sportovní manažer Zdeněk Šmýd, Gabriel, Michal Drábek, Stanislav Tecl, Petr Tlustý, Jakub Rezek, Jan Vojáček, Miloš Netrda, Michael Rabušic, Vladimír Peška, František Schneider, lékař MUDr. Ladislav Čepera. Dolní řada zleva: Petr Tulis, Michal Lovětínský, Michal Kadlec, trenér brankářů Tomáš Jansa, trenér Karol Marko, ředitel klubu Ing. Zdeněk Tulis, asistent trenéra Josef Vrzáček, Petr Faldyna, Radek Sláma, Martin Štěpanovský.

 
Aktuálně

Petr Kuchta: Představoval bych si více bodů na našem kontě

Zatímco předchozí tři sezóny dorostenci FC Vysočina povětšinou marně bojovali o postup z MSDL do I. ligy, neboť proti bylo covidové storno sezóny, tak v aktuálním ročníku mají naši mladíci jiné starosti. V druhé nejvyšší soutěži totiž působí „béčka“ Vysočiny – U18 a U16 a mají jednoznačný záchranářský cíl. O podzimních bojích staršího dorostu jsme... Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2022 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Generální partner klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu