04.06.2020, Miroslav Fuks

Dvacetiletí FC Vysočina - ročník 2014/15

Dvacetiletí FC Vysočina - ročník 2014/15Spokojenost sportovního vedení klubu s jarními výkony vedlo ke snaze udržet pohromadě stávající úspěšný kádr a uskutečnit v letním přestupovém období jen menší kádrové změny. „Především mne těší, že jsme mužstvo neoslabili, protože jsme udrželi dva naše špičkové hráče – Harbu a Masopusta, kteří si řekli o pozornost špičkových klubů.“

 

Podzim 2014

„S majiteli klubu jsme se ale shodli na tom, že mužstvo nechceme oslabovat, aby mohlo pokračovat v nastolené velice kvalitní práci a v divácky atraktivním herním projevu. Současnému týmu věříme a jsme přesvědčeni, že je minimálně na stejné úrovni, jako bylo na jaře. Navíc je bohatší o zkušenosti z uplynulého ročníku. Z tohoto hlediska začíná být velice zralé. Co se týče posílení kádru, tak na startu ligy postrádám hráče na levý post obrany, což představuje úzkoprofilové zboží. Naše finanční možnosti mají své jasně definované hranice a konkurencí pro nás jsou movitější kluby, které navíc mohou nabídnout účast v evropských pohárech a tím i lepší perspektivu fotbalového růstu,“ okomentoval letní pohyb v hráčském kádru ředitel klubu Zdeněk Tulis.

Jaké konkrétní změny v létě 2014 kádr FC Vysočina zaznamenal? Hostování skončila krajním obráncům Michalu Vepřekovi (Sigma Olomouc) a Janu Mikulovi (Slavia Praha). Po skončení smlouvy z klubu odešel další krajní bek Tomáš Josl, který zamířil za výzvou do Indie do klubu North East United FC, a defenzivní univerzál Karol Karlík, jenž upřednostnil přestup do rumunského Otelulu Galati. Sportovní vedení klubu tradičně nalezlo hostování a pravidelnou herní praxi v klubech nižší soutěže pro tyto hráče: Jan Urbánek (Varnsdorf), Vojtěch Přeučil (Táborsko), Jindřich Kučera (Chrudim) a Jakub Teplý (Viktorie Jirny). Na počátku podzimu na Slovensko zamířil útočník Arnold Šimonek (Spartak Myjava).

Jedinou zcela novou tváří kádru se stal zkušený pravý obránce Vlastimil Vidlička, jenž přišel na hostování ze Sigmy Olomouc. Z úspěšných hostování se vrátili obránce Lukáš Kryštůfek (Graffin Vlašim) a ofenzivní záložník Jan Kliment (Dukla Banská Bystrica). Z juniorky byl přeřazen talentovaný krajní záložník Jakub Fulnek.

Jen mírně pozměněný kádr absolvoval sérii letních přípravných duelů poměrně úspěšně. Zvítězil na tradičním turnaji O Perleťový pohár v Žirovnici a v rámci rakouského soustředění šokoval výhrou nad 2. celkem francouzské ligy OSC Lille. Na druhou stranu nestačil na Trenčín a druholigové Táborsko.

Klubový šéf Zdeněk Tulis předsezónní cíle definoval poměrně zeširoka: „Díval jsem se do historie aktuálních účastníků SYNOT ligy a nedalo mi moc práce, abych zjistil, že za jednadvacet sezón české nejvyšší soutěže máme ze všech klubů jasně nejméně startů mezi elitou. Zatímco Bohemians a Hradec Králové vstupují do svého třináctého ročníku, my nakrojíme teprve čtvrtou sezónu. Stále se ligu učíme dělat a hrát, ale rozhodně jí však už nikdy nechceme opustit. Krůček za krůčkem chceme zlepšovat pozici našeho klubu v českém fotbale a dobudovávat podmínky pro působení v elitní soutěži. K našim základním cílům pro nadcházející ligový ročník tedy náleží stabilizování sportovní výkonnosti mužstva, vyvarování se sestupovým starostem a dále se chceme prezentovat takovým herním projevu, který přiláká do hlediště co nejvíce diváků. Ze strany vedení klubu a majitelů jsme se pro naplnění těchto cílů pokusili učinit maximum. Doufáme, že se tato naše snaha projeví v premiérovém ročníku SYNOT ligy. Rozhodně se nesmí opakovat loňský podzimní propadák, kdy jsme získali pouze 12 bodů z patnácti zápasů.“

Opatrný byl před startem podzimních bojů i kouč Petr Rada: „Čeká nás velmi těžký podzim, který bude ještě náročnější, než byla jarní část. Oproti jaru to pro nás bude o něco těžší, protože soupeři na nás budou připraveni a nic nepodcení. Chceme sbírat body, bavit dobrým fotbalem diváky a navázat na některé jarní zápasy, které se snad fanouškům mohly líbit. Každopádně věřím tomu, že jsme na ligu dobře připravení a zvládneme ji.“

Bohužel, podzimní vystoupení FC Vysočina rozhodně nebylo dle představ klubového vedení a fanoušků. Po úvodních pěti kolech měl jihlavský tým na kontě nula bodů! Doma jedinou brankou prohrál s Mladou Boleslaví, prohrál na Spartě, doma nezvládl důležitý duel s Bohemians a bez bodového zisku skončily výjezdy na Slovácko a do Jablonce. Sportovní vedení klubu na nepříznivý vývoj muselo reagovat. Na přelomu srpna a září 2014 kádr okysličilo hned pěticí fotbalistů. Z Žiliny přišel na přestup zkušený ofenzivní středopolař beninské národnosti Bello Babatounde, z Myjavy tým posílil krajní obránce či středopolař Peter Šulek a ve slovenské lize naposledy působil i urostlý portugalský útočník Christian Irobiso (Senica). Ve formě hostování do Jihlavy přišel útočník nebo ofenzivní záložník Marián Kovář (Jablonec) a z pražské Sparty levý obránce a člen kádru reprezentace U21 Matěj Hybš.

Okamžité zlepšení však nenastalo. Tým totiž nezvládl domácí utkání proti Českým Budějovicím, v němž pouze remizoval 0:0. V dalším kole se tým vzepjal k výhře v Hradci Králové 0:3, ovšem to vzápětí nepotvrdil na domácím stadiónu proti Příbrami, se kterou prohrál 0:1. Situace v ligové tabulce začala být kritická, což umocnila v 9. kole výrazná porážka na půdě Dukly Praha 4:1.

Představenstvo FC Vysočina musela reagovat a rozhodlo se přistoupit ke změně ve vedení prvoligového týmu. Počínaje úterým 30. září odvolalo kouče Petra Radu a asistenta Zdeňka Kluckého a zodpovědností za ligové „áčko“ pověřilo dlouholetého trenéra mládežnických týmů FC Vysočina Romana Kučeru, jenž si k ruce vzal jako asistenta Michala Kadlece. „Petr Rada a Zdeněk Klucký zaslouží velký díky za práci, kterou v FC Vysočina odvedli. Sehráli důležitou roli v našem herním a výsledkovém vzestupu v uplynulé sezóně, kdy tým dovedli od sestupových starostí až k 8. místu v nevyšší soutěži. Bohužel, vstup do aktuálního ročníku SYNOT ligy zůstal výrazně za naším očekáváním a my na nepříznivou situaci byli nuceni zareagovat. Uvědomujeme si, že naše současné tabulkové postavení má hlubší příčiny a není spojeno pouze s trenérským vedením mužstva. Cítíme však, že tým potřebuje okamžitý impuls, ke kterému jsme se rozhodli přistoupit,“ uvedl Ing. Jiří Pech, předseda představenstva FC Vysočina, který dále doplnil: „Příchod trenéra Romana Kučery představuje dočasné řešení maximálně do konce podzimní sezóny. Vnímáme u něj zodpovědnost za další vývoj klubu a velké odhodlání pomoci FC Vysočina ve složité situaci. Zároveň tak získáváme prostor k nalezení trenérské osobnosti, která bude zárukou dlouhodobé koncepční práce s týmem.“

Trenérská změna v průběhu soutěžních ročníku mnohdy přinese změnu v herním projevu a výsledcích týmu. Z pohledu FC Vysočina se tato touha naplnila vrchovatou měrou! Pět dní po nástupu dosáhl nový realizační tým převelice důležité domácí výhry nad Slavií Praha. V 11. kole Kučerův tým dovezl bezbrankovou remízu z Ostravy a o týden později za tři body zvládl další domácí utkání proti Zbrojovce Brno. Obrovský impuls přineslo vítězství 2:3 na teplických Stínadlech a ve 14. kole SYNOT ligy Vysočina šokoval celou fotbalovou veřejnost senzační výhrou 2:1 nad Viktorií Plzeň! V 15. kole Jihlava sahala po třech bodech v Liberci, ale nakonec se musela spokojit s bodem. Šest zápasů trvající sérii bez prohry ukončilo předehrávané jarní kolo, kdy Vysočina na stadiónu v Jiráskově ulici podlehla mistrovské Spartě Praha.

Jak svoji misi okomentoval prozatímní kouč Roman Kučera: „Tým se po první polovině podzimu dostal do výrazné herní a výsledkové krize, kterou jsme společně nejen zastavili, ale dokázali jsme z ní i vybřednout. Mančaft jsme dostali do středu tabulky a pro jarní sezónu jsme si v boji o záchranu vytvořili solidní výchozí pozici. Po katastrofálním startu do ligy musíme být na konci podzimu spokojení. Troufám si říci, že se nám některé zápasy skutečně povedly. Nyní máme klid pro kvalitní zimní tréninkový proces. Věřím, že tým na jaro připravíme tak, že se rychle dostaneme do klidných pozic tabulky.“

FC Vysočina byl pod tlakem fotbalových řádů nucen ukončit velmi dobře fungující řešení, kdy prvoligový tým vedl Roman Kučera, a na počátku prosince 2014 přistoupil ke změně složení trenérského týmu. Jeho hlavou se stal sedmačtyřicetiletý kouč Luděk Klusáček, kterému sekundovala trojice asistentů - Roman Kučera, Marek Zúbek a Milan Bokša.

Jaro 2015

FC Vysočina byl pod tlakem fotbalových řádů nucen ukončit velmi dobře fungující řešení, kdy prvoligový tým vedl Roman Kučera, a na počátku prosince 2014 přistoupil ke změně složení trenérského týmu. Jeho hlavou se stal sedmačtyřicetiletý kouč Luděk Klusáček, kterému sekundovala trojice asistentů - Roman Kučera, Marek Zúbek a Milan Bokša.

S tímto trenérským týmem Vysočina nastoupila do zimní přípravy, během níž hráčský kádr prvního týmu doznal poměrně významných změn. Nejcitelnější odchod představoval přestup krajního záložníka Lukáše Masopusta do Jablonce. Tým opustila dvojice zkušených hráčů Václav Koloušek (přestup SV Weitra / RAK) a Vlastimil Vidlička, jenž předčasně ukončil hostování z Olomouce. Stáž skončil nigerijskému útočníkovi Christianu Irobisovi a jihlavský klub neprodloužil hostování Mariánu Kovářovi z Jablonce. Řady FC Vysočina pak opustila hned šestice fotbalistů, kteří odešli na hostování, zejména do FNL: Jakub Teplý a Luděk Vejmola (FK Kolín), Jan Kosak a Vojtěch Přeučil (FK Baník Sokolov), Bello Babatounde (MFK Frýdek-Místek) a Jindřich Kučera (Bohemians Praha).

Kádr naopak rozšířila čtveřice nových tváří. Ze srbského FK Radnički Niš přestoupil ekvádorský ofenzivní záložník Augusto Batioja a též trojice odchovanců - záložník Patrik Demeter (přeřazen z juniorky), gólman Jan Kotnour (konec hostování HFK Třebíč) a mládežnický reprezentant David Štěpánek (přeřazen z dorostu). Navíc v březnu tým posílil člen širšího kádru reprezentace U21 – středopolař Petr Nerad, jenž přestoupil z Bohemians Praha 1905.

Zimní přípravný blok se tentokrát obešel bez duelů Tipsport ligy. Fotbalisté FC Vysočina nastoupili do 9 utkání, v nichž utrpěli pouze jedinou porážku proti Spartě. Potěšilo jednoznačné vítězství v Mladé Boleslavi a neporazitelnost v rámci soustředění v Turecku, kde si Jihlava připsala cenné skalpy Ružomberoku a Botosani.

„Především bychom už nechtěli zopakovat průběh podzimní sezóny, kde jsme po devíti kolech měli na kontě pouhé 4 body, což bylo hrozné. Poté se nám podařilo tým oživit a podat výkony, které nám po polovině soutěže zajistily 18 bodů a relativně dobrou startovací pozici pro jarní odvety. A musím to říci – pro boj o záchranu. Naše liga je momentálně tak vyrovnaná, že prakticky krom čtyř mužstev ostatní sledují primárně záchranářský cíl. Tomuto základnímu úkolu jsme přes zimu v rámci ekonomických možností klubu a klimatu na Vysočině podřídili podmínky pro přípravu našeho prvního týmu. Absolvoval kondiční soustředění v Jihlavě se zázemím v Hotelu Gustav Mahler, na osm dní odletěl na herní blok do příjemného tureckého prostředí a mančaftu jsme umožnili sehrání generálky na vyhřívaném trávníku pod umělým osvětlením. Věříme, že hráči díky tomu budou na velice těžkou jarní část kvalitně připraveni. Doufáme, že se budeme moci opřít o zkušené fotbalisty, kterých v týmu máme dostatek, Přejeme si, aby se tým dokázal co nejrychleji odpoutat z dosahu nebezpečných sestupových příček tabulky a dostat se do klidnějších středních pozic. Hned by nám všem mnohem lépe dýchalo a pracovalo,“ řekl před startem jara 2015 ředitel klubu Zdeněk Tulis.

Na slova klubového šéfa navázal kouč Luděk Klusáček: „V užším hráčském kádru nedošlo k příliš velkému pohybu. Doufám, že stabilita týmu napomůže tomu, abychom byli na jaře úspěšní. Zejména s ohledem na průběh podzimní části musí náš prioritní cíl představovat záchrana v SYNOT lize. Nicméně můj osobní cíl je hrát v horní polovině tabulky. Vždyť na 5. místo tabulky ztrácíme jen 4 bodů. Rádi bychom se v průběhu jara dívali v tabulce směrem nahoru.“

Vysočina do ligových duelů v roce 2015 vstoupila s osmnácti body na kontě a s pouze tříbodovým náskokem na patnáctý Liberec. Start jarních odvet moc optimismu nepřinesl, neboť tým herně zklamal na Bohemians, kde musel být velmi rád za remízu 0:0, poté doma smolně podlehl Slovácku a následně vybojoval cenný bod proti ambicióznímu Jablonci. Klíčovým krokem pro záchranu v nejvyšší soutěži bylo období od 20. do 25. kola, kdy tým kouče Klusáčka čtyřikrát zvítězil (v Českých Budějovicích, s Hradcem Králové, na Slavii Praha a doma s Ostravou a remizoval v Příbrami, čímž se vyšvihl na skvělý zisk 33 bodů. Pět kol před koncem tak FC Vysočina měl na sestupové pozice náskok prakticky nedostižných 14 bodů. Nadějně rozběhlou sezónu se bohužel v jejím závěru nepodařilo přetavit v historické tabulkové umístění či v pomyslný titul Mistra Moravy. Jihlava totiž v posledních pěti duelech uhrála pouze tři body za domácí výhru nad Libercem. Tento duel byl domácí tečkou za sezónou a též loučením gólmana Jaromíra Blažka za veleúspěšnou fotbalovou kariérou.

Jak trenér Luděk Klusáček skončenou prvoligovou sezónu okomentoval? „Ze sportovního hlediska si myslím, že přes řadu zranění, měly výkony určitou stoupající tendenci. FC Vysočina má u soupeřů respekt, vnímají sílu našeho mužstva a náleží ke stabilním prvoligovým týmům. Naše „pohárové“ myšlenky, které nám vytanuly po 25. kole, byly dílem momentální situace a vyrovnanosti ligy. Reálná síla mužstva ještě nedozrála. Jde o výzvu do budoucna. Vždy se to samozřejmě bude odvíjet od síly kádru. Při ambicích klubu preferuji postupnou systematickou cestu. Musí jít o výraz trvalého posunu výkonnosti mužstva, aby pohárové ambice nestály na hliněných nohou a měly reálný základ.

Klusáček se vyjádřil i k nestálosti výkonů týmu: „Nestabilita formy provází většinu týmů SYNOT ligy. A platí to i v evropských ligách. Prostě je to sport, vždy se nedaří tak, jak si představujete. Důležité je, aby výpadek neměl setrvalejší charakter. Aby šlo o jeden duel, po němž se mančaft znovu dokáže dostat do pohody a zvítězit. Pokud bychom měli takovou výkonnost, že jsme o třídu lepší, než soupeř, tak ve chvíli, kdy se nedaří, tak jsme s takovým protivníkem na stejné startovní čáře. Jenže na takové úrovni zatím nejsme. Dlouhodobé výpadky, které tým postihly v éře trenérů Komňackého i Rady, dle mého názoru souvisí s typologií hráčů. Tímto tématem se nyní se sportovním vedením klubu zabýváme.“

Kouč zdůraznil nespokojenost s domácími zápasy: „Mrzí mne, že se nám řada domácích duelů nepovedla. Tady vnímám náš velký dluh k fanouškům. Dále mne netěší, že jsme na jaře nedokázala oživit a vrátit do původní formy Harise Harbu. To je pro celý realizační tým výzva pro příští sezónu. Naopak za pozitivní považuji seznámení s týmem a vybudování určitých vazeb s hráči. Těší mne, že jsme dokázali dát příležitost mladším hráčům. Dále jsme se snažili zaktivnit tempo hry, více držet míč a kombinovat, než tomu bylo v minulosti. Ne vždy jsme v tomto ohledu byli úspěšní, ale já doufám, že se budeme zlepšovat,“ řekl také Klusáček.

Ročník v kostce

Trenéři: trenér Petr Rada, asistenti Zdeněk Klucký a Marek Zúbek / od října 2014 trenér Roman Kučera a asistenti Michal Kadlec a Marek Zúbek / od prosince 2014 trenér Luděk Klusáček a asistenti Roman Kučera a Marek Zúbek

Ligové výsledky a statistiky: ZDE

Tabulka: ZDE

Pohár České pošty: vyřazení už v I. kole na Žižkově – ZDE

Nejčastější sestava: Hanuš - Marek, Tlustý, Krejčí, Hybš –Kukoľ, T.Kučera, Šulek, Vaculík - Mešanović, Harba.

Průměrná domácí návštěvnost: 3.183 diváků

Soupiska: ZDE

Změny v kádru:
Podzim:
Příchody: Vidlička (hostování SK Sigma Olomouc), Fulnek (přeřazen z juniorky), J.Kučera (konec host. FC ŽĎAS Žďár nad Sázavou), Teplý (konec host. FK Ústí nad Labem), Kryštůfek (konec host. FC Graffin Vlašim), Šimonek (konec host. Manisaspor / TUR), Kliment (konec host. Dukla Banská Bystrica / SK), Babatounde (přestup MŠK Žilina / SK), Šulek (přestup Spartak Myjava / SK), Kovář (hostování FK BAUMIT Jablonec), Hybš (hostování AC Sparta Praha), Irobiso (přestup FK Senica / SK)
Odchody:  Vepřek (konec host. SK Sigma Olomouc), Mikula (konec host. SK Slavia Praha), Josl (přestup North East United FC/IND), Karlík (přestup FC Otelul Galati / RUM), Urbánek (hostování FK Varnsdorf), Přeučil (hostování FC MAS Táborsko), J.Kučera (hostování MFK Chrudim), Teplý (hostování SK Viktorie Jirny), Šimonek (hostování Spartak Myjava /  SK)

Jaro: Příchody: Přeučil (konec hostování FC MAS Táborsko), Teplý (konec hostování SK Viktorie Jirny), Batioja (přestup FK Radnički Niš / SRB), P.Demeter (přeřazen z juniorky),Kotnour (konec hostování HFK Třebíč), Štěpánek (přeřazen z dorostu), Nerad (hostování Bohemians Praha 1905)
Odchody: Masopust (přestup FK BAUMIT Jablonec), Irobiso (konec stáže), Koloušek (přestup SV Weitra / RAK), Vidlička (předčasné ukončené host. SK Sigma Olomouc), Teplý (hostování FK Kolín), Vejmola (hostování FK Kolín), Babatounde (hostování MFK Frýdek-Místek), J.Kučera (hostování Bohemians Praha), Kosak a Přeučil (hostování FK Baník Sokolov), Kovář (konec hostování FK BAUMIT Jablonec)

„B“ tým dospělých: Juniorská liga – 6. místo (68 bodů) - ZDE

Starší dorost: I. liga – 5. místo (69 bodů) - ZDE

 
Aktuálně

Petr Kuchta: Představoval bych si více bodů na našem kontě

Zatímco předchozí tři sezóny dorostenci FC Vysočina povětšinou marně bojovali o postup z MSDL do I. ligy, neboť proti bylo covidové storno sezóny, tak v aktuálním ročníku mají naši mladíci jiné starosti. V druhé nejvyšší soutěži totiž působí „béčka“ Vysočiny – U18 a U16 a mají jednoznačný záchranářský cíl. O podzimních bojích staršího dorostu jsme... Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2022 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Generální partner klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu