11.05.2020, Miroslav Fuks

Dvacetiletí FC Vysočina - ročník 2011/12

Dvacetiletí FC Vysočina - ročník 2011/12Zklamání z dalšího odložení návratu mezi českou elitu postupně odeznívalo a měnilo se ve velké očekávání z blížícího se startu nového fotbalového ročníku, počátku další postupové šance. Do nového ročníku 2011/12 FC Vysočina vstoupil s garancí stabilní podpory akcionářů v čele s akciovou společností PSJ.

 

Podzim 2011

Zklamání z dalšího odložení návratu mezi českou elitu postupně odeznívalo a měnilo se ve velké očekávání z blížícího se startu nového fotbalového ročníku, počátku další postupové šance. Do nového ročníku 2011/12 FC Vysočina vstoupil s garancí stabilní podpory akcionářů v čele s akciovou společností PSJ.

Ta klub zavazuje k úsilí o vstup a etablování se mezi českou fotbalovou elitou. Zároveň tak naplnit touhy sportovních příznivců v celém kraji Vysočina, který již několik let postrádá svého zástupce v nejvyšších českých soutěžích v divácky nejnavštěvovanějších kolektivních sportech.

Postupovou ambici klubu měl podpořit příchod staronového kouče Romana Pivarníka. Ten se do Jihlavy vrátil po osmi letech obohacený o cenné zahraniční trenérské zkušenosti v Saudské Arábii, Rapidu Vídeň a při angažmá v Tatranu Prešov. Zároveň byly v letní přestávce učiněny kroky k zachování základní kostry z loňského ročníku, zkvalitnění kádru a zajištění větší psychické odolnosti. V tomto směru si vedení klubu hodně slibovalo od zkušeného slovenského defenzivního záložníka Stanislava Velického, těžkými zápasy protřelého útočníka Tomáše Sedláčka a od stopera Martina Komárka. Navíc se v přípravě výrazněji prosazovali i odchovanci – ofenzivní záložník Tomáš Kučera či stoper Petr Filip. Z juniorky se do „áčka“ dále posunuli brankář Jan Procházka a defenzivní hráč Jiří Fadrný.

Poměrně obsáhlé byly odchody. Sportovní vedení klubu se rozhodlo neprodloužit smlouvu zkušenému záložníkovi Jiřímu Gábovi a ukončilo hostování slovenského útočníka Arnolda Šimonka a gólmana Martina Svobody. Do svých mateřských klubů se vrátili útočník Muris Mešanović a stoper Jan Halama. Navíc na hostování do nižších soutěží zamířili fotbalisté, kteří nenaplnili očekávání – stoper Jan Šimáček (HFK Olomouc), útočník Pavel Simr a záložník Radek Görner (oba Velké Meziříčí). K úplnému výčtu letních hráčských ztrát je nutné doplnit přestup talentovaného krajního záložníka Jana Kopice do prvoligového Jablonce. Ten v souladu se svým manažerem odmítl možnost prodloužit v Jihlavě smlouvu a rozhodl se využít jablonecké výzvy.

Start do podzimu se týmu výrazně nevydařil. Hned úvodní domácí duel přinesl šok z porážky 0:3 od exligových Bohemians Praha. O týden později sice tým vydoloval tři body ze Sezimova Ústí, ovšem poté přišla další drtivá porážka od bývalého prvoligisty – Ústí nad Labem v Jihlavě vyhrálo 2:5. To už tým doplnila staronová posila Muris Mešanović. Tento bosenský útočník do Jihlavy přestoupil z Jablonce, čímž byl z finančního hlediska završen dosud největší přestup v historii klubu. Herní krize nesehraného týmu pod vedením nového kouče Pivarníka vyvrcholila remízou v Čáslavi, po němž se s ohledem na psychické a osobní problémy rozhodl opustit tým kapitán a tvořivý záložník Filip Dort.

Složitá situace tým paradoxně semkla a začal se herně i výsledkově zvedat. Po vybojované domácí výhře nad Znojmem sice přišel výbuch ve Varnsdorfu (4:0), ovšem poté mužstvo Romana Pivarníka v šesti po sobě jdoucích duelech neprohrálo a připsalo si čtyři výhry. To už tým byl doplněn o dva kvalitní fotbalisty – středopolaře Marka Jungra (hostování Teplice) a navrátilce stopera Jana Halamu (hostování České Budějovice). Jihlavské řady naopak v závěru přestupního termínu opustil méně využívaný útočník Martin Bača, který se vrátil do Zlína.

Úspěšnou sérii přeťala prohra na půdě Sokolova, kde se Jihlavě tradičně nedaří, ovšem výhry v závěrečných třech duelech podzimu (včetně jarní předehrávky proti Sezimovu Ústí) tým posunuly na 3. příčku tabulky se shodným bodovým ziskem s druhými Bohemians. Pro jarní boje o postup tak byla vytvořena solidní výchozí pozice.

Jaro 2012

Fotbalová Vysočina do roku 2012 vstoupila nejúspěšnější zimní přípravou v historii klubu. Jihlavští fotbalisté nastoupili do 14 přípravných duelů, z nichž pouze jediný byl s celkem z nižší soutěže. Přesto hned v deseti duelech zvítězili, šokovali vítězstvím v prestižní Tipsport lize a získali cenné skalpy Hellasu Verona, Českých Budějovic, Liberce či Slovácka. Jediné porážky jihlavskému celku připravily zahraniční celky – rakouská Admira a italský Brescia Calcio.

FC Vysočina se dostal mezi týmy Tipsport ligy až dodatečně, tudíž brněnská skupina čítala hned 6 celků. Druholigový jihlavský tým svoji skupinu dokázal vyhrát a postoupit do závěrečné části turnaje, která probíhala v Berouně. Tým kouče Pivarníka do ní vstoupili semifinálovou penaltovou výhrou nad Hradcem Králové. O den později bylo na programu finále proti Liberci, do něhož oba celky nasadily kombinovanou sestavu. Ta jihlavská byla lepší a díky výhře 1:3 putoval na Vysočinu ceněný pohár pro vítěze Tipsport ligy. Navíc Stanislav Tecl získal korunu krále střelců turnaje a Jaromír Blažek byl vyhlášen nejlepším brankářem.

Hráčský kádr v zimě doznal poměrně významných změn. Levý obránce Tomáš Cihlář přestoupil do Znojma a klub se domluvil se záložníkem Peterem Krutým na ukončení smlouvy. Krajní záložník Petr Dolejš v klubu nechtěl dále prodloužit smlouvu a rozhodl se využít prvoligové šance, kterou mu nabídli Teplice. Na hostování ve II. lize odešli stoper Petr Filip do Varnsdorfu a Jan Kosak a Robin Demeter do Vlašimi.

Rekapitulaci příchodů samozřejmě nelze začít u nikoho jiného, než u velezkušeného exreprezentačního brankáře Jaromíra Blažka. Ten se svým lednovým přestupem ze Sparty Praha do Jihlavy postaral o velkou pozornost fanoušků i médií. Tým dále posílil pravý bek Igor Obert a krajní záložník David Helísek. Oba naposledy působili v Dunajské Stredě. Dále se vedení FC Vysočina podařilo prodloužit i hostování středopolaře Marka Jungra z Teplic. Kádr v neposlední řadě okysličili mladíci z juniorky - obránce Lukáš Kryštůfek a záložník David Vacek. Rovnou z dorostu do prvního týmu zamířil záložník Jan Kliment.

Ředitel klubu Zdeněk Tulis byl před startem druholigových bojů optimistou: „Troufám si říci, že jsme po všech stránkách připraveni. Chceme navázat na úspěšný podzim a povedenou zimní přípravu. Jsem přesvědčen o tom, že ve čtrnácti jarních zápasech odvede celý klub, tedy nejen hráči na hřišti, ale také ostatní zaměstnanci od uklízečky přes správce stadionu po vedení, takové výkony, abychom se mohli po sezoně radovat. Hodláme bojovat o naši velkou naději, pro splnění našeho postupového uděláme maximum. Moc dobře však z vlastních zkušeností víme, že nás nečeká vůbec lehká úloha. Věříme, že to po dlouhé sérii neúspěšných pokusů konečně zlomíme.“

Nebyla to však žádná hladká jízda za postupem. Vysočina přezimovala na druhé příčce společně s Bohemians Praha. Oba celky měly na svém kontě třicet bodů. FC Vysočina do jara vstoupil solidní remízou na půdě lídra tabulky – Ústí nad Labem. Poté přišla očekávaná domácí výhra nad Čáslaví a po ní velká varování – prohry ve Znojmě a na domácím stadiónu s Varnsdorfem. Situace jihlavských fotbalistů najednou nebyla vůbec příjemná. Tým kouče Pivarníka byl najednou postaven do situace, že až do konce sezóny nesmí výrazně ztrácet.

A to se mu podařilo. Vše nastartoval plný bodový zisk z duelů ve Vlašimi, se Spartou B a v Opavě. Domácí remíza se Zlínem nebyla příjemná, ale bod z horké karvinské půdy ji vykompenzoval. Navíc, Vysočina nebyla jediným celkem ze špičky tabulky, který pod tlakem postupového boje poměrně nečekaně ztrácel body. Právě zápasem v Karviné se jihlavští fotbalisté vyšvihli na druhé postupové místo a to už neopustili. Na domácím stadiónu smetli Most a následnou domácí remízu  se Sokolovem bohatě vykompenzovali nesmírně důležitým vítězstvím na hřišti Zbrojovky Brno 0:2.

Tento tříbodový zisk Vysočinu dostal dvě kola před koncem ročníku do luxusní pozice – jediný bod ze zbývajících dvou duelů jí stačil k potvrzení návratu mezi českou fotbalovou elitu. Žlutí dokázali proměnit hned svůj první mečbol – jasnou výhrou nad Třincem, po které mohly v sobotu 19. května 2012 naplno vypuknout oslavy. Fotbalisté FC Vysočina se tak po dlouhých šesti letech trpělivého snažení konečně dočkali návratu do vytoužené Gambrinus ligy!

Ředitel klubu Zdeněk Tulis po postupovém utkání neskrýval své nadšení: „Hráči dokázali udělat radost sobě, vedení a hlavně fanouškům. Za to jim moc děkuji. Jsem moc rád, že jsme do první ligy postoupili. Na druhou stranu si uvědomujeme, že tento druhý postup byl určitá povinnost. Poněvadž díky našim akcionářům v čele s PSJ jsme byli schopni neztratit víru v postup ani po těch šesti hubených letech, kdy jsme klepali na prvoligovou bránu a nedařilo se nám ji otevřít. A toto je zasloužená odměna i pro ně.“

Ročník v kostce

Trenéři: Roman Pivarník, asistenti Josef Vrzáček a Tomáš Jansa

Ligové výsledky a statistiky: ZDE

Tabulka: ZDE

Ondrášovka Cup: ZDE - domácí porážka ve 3. kola od prvoligové Olomouce

Nejčastější sestava: Uvarenko - Karlík, Komárek, Tlustý, Šilinger - Vaculík, T.Kučera, Velický, Jungr - Tecl, Mešanović.

Průměrná domácí návštěvnost: 1.759 diváků

Soupiska: ZDE

Změny v kádru:
Podzim: Příchody: Velický (přestup FK Senica), Filip (konec hostování MSK Břeclav), Procházka a Fadrný (přeřazeni z juniorky), Jungr (hostování FK Teplice), Komárek (hostování SK Sigma Olomouc), Sedláček (přestup SK Dynamo České Budějovice), Mešanović (přestup FK Jablonec), Halama (hostování SK Dynamo České Budějovice), Plumb (volný hráč)
Odchody: J.Kopic (přestup FK Baumit Jablonec), Mešanović (konec hostování FK Baumit Jablonec), Halama (konec hostování FC Viktoria Plzeň), Šimonek (konec hostování FC Nitra / SK), Svoboda (konec hostování FK Dukla Praha), Görner (hostování FC Velké Meziříčí), Gába (konec smlouvy - přestup FK Dobrovice), Šimáček (hostování HFK Olomouc), Bača (přestup FC Tescoma Zlín), Simr (hostování FC Velké Meziříčí)

Jaro: Příchody: Kliment (přeřazen z dorostu), Kolařík (hostování SK Slavia Praha), Blažek (přestup AC Sparta Praha), Obert (přestup FK DAC 1904 Dunajská Streda/SK), Kryštůfek a Vacek (přeřazeni z juniorky), Helísek (přestup FK Mutěnice)
Odchody: Plumb (konec stáže), Krutý (Rakousko), Cihlář (přestup 1.SC Znojmo), Dort (konec smlouvy), Fadrný a Procházka (přeřazeni do juniorky), Kosak a R.Demeter (hostování FC Graffin Vlašim), Dolejš (přestup FK Teplice), Filip (hostování FK Varnsdorf)

„B“ tým dospělých: MSFL – 12. místo (36 bodů) - ZDE

Starší dorost: I. liga – 13. místo (39 bodů) - ZDE

 
Aktuálně

Ani v generálce Vysočina neztratila zimní neporazitelnost

Generálka na jarní start FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY mezi Líšní a FC Vysočina vítěze nepoznala. Brněnský tým šel do vedení po rohu už v 7. minutě. Vysočina, která po celé utkání více držela míč a lépe kombinovala, se zaslouženého vyrovnání dočkala po půlhodině hry z kopačky Jakuba Selnara. Další branky už nepadly, takže Jihlava i v osmém duelu udržela... Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2024 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu