19.06.2020, Miroslav Fuks

Dvacetiletí FC Vysočina - ročník 2016/17

Dvacetiletí FC Vysočina - ročník 2016/17Fotbalová Vysočina vstupovala v létě 2016 do páté fotbalové sezóny v řadě v nejvyšší fotbalové lize. Pod dojmem posílení kádru a zkušeností, které nabyla v předchozích letech, si stanovovala vyšší cíle.

 

Podzim 2016

„Chceme vybřednout ze záchranářských bojů. Troufám si říci, že jsme na to připraveni. Už máme za sebou porodní bolesti vytvoření prvoligového klubu na Vysočině a myslím si, že jsme si je poctivě odžili. Žádná odehraná sezóna nebyla jednoduchá. V každé jsme se museli popasovat s různými problémy a naštěstí jsme vždy příslušnost k české fotbalové elitě uhájili,“ řekl na předsezónní tiskovce ředitel klubu Zdeněk Tulis.

Letní pohyb v kádru okomentoval sportovní manažer Milan Bokša: „V kádru našeho „áčka“ došlo k zásadní změně. Ta neproběhla ze dne na den, neboť nejsme příznivci unáhlených změn. Už od 15. září 2015 jsme se dlouhodobě připravovali na to, jak postupně a citlivě změnit podobu jak realizačního týmu, tak hlavně složení hráčského kádru. Stávající i potenciální hráče jsme pozorně sledovali a vyhodnocovali, ověřovali jsme si je nejen z hlediska výkonnosti, ale i charakteru. Přitom jsme vycházeli z toho, že v kabině chceme sportovně kvalitnější hráče a zároveň zlepšili atmosféru uvnitř týmu. Už nechceme znovu zažívat záchranářský stres uplynulých dvou ročníků. Jsem vnitřně  přesvědčen, a jsem rád, že tento dojem sdílí i vedení klubu, že proběhlá obměna je určitým předpokladem k tomu, že obavy, které jsme v předchozích sezónách zažívali, už prožívat nebudeme. Rád tedy konstatuji, že jsem s aktuálními změnami v kádru spokojen. Navíc mne těší, že jsme naplnili i další z našich záměrů, což bylo dotažení podoby kádru od začátku letní přípravy.

Letních změn byla skutečně celá řada. Tým posílili zkušení Zoubele (Brno), Rosa (Ružomberok) a především pak nedávný reprezentant a jihlavský odchovanec Rabušic (Hellas Verona). Velká očekávání byla vkládána i do trojice nových talentovaných zahraničních posil – Ikaunieks (Liepaja), Blaić (Mostar) a Urblík (Nitra). Naopak v týmu skončily někdejší opory, které se už ocitly za zenitem výkonnosti - Kukoľ, Šourek, Marek a Jungr. Hostování vypršelo Slávistům Voltrovi a Bazalovi, Tomáši Kučerovi, jenž se vrátil do Plzně, a navíc množství fotbalistů odešlo hostovat do F:NL.

Nemalá předsezónní očekávání se zpočátku zdála být reálná. Tým kouče Michala Hippa v úvodních třech kolech proti účastníkům evropských pohárů (Plzeň, Liberec, Slavia) navázal na kvalitní výkony v letní přípravě a prezentoval se velmi dobrou hrou, po níž mohl pomýšlet na více, než jen tři získané body. Ve 4. kole přišel duel na půdě Hradce Králové, který byl po sezóně mnohými označován jako zlomový. Vysočina na hřišti dominovala, ovšem neproměňovala velké šance a nakonec odjela nejtěsněji poražena. Tým se poté dostal do herní a výsledkové krize. Po 5. kole se propadl na sestupovou pozici a po prohře v 7. kole v Karviné představenstvo klubu přistoupili k jmenování nového hlavního kouče – bývalého lodivoda národního týmu a někdejšího úspěšného reprezentanta Michala Bílka. Slovenský trenér Michal Hipp se poté jeho příchodu posunul do role asistenta trenéra.

Očekávaný bodový obrat však dlouho nepřicházel. Bílkův tým se dočkal prvního vítězství až ve 13. kole, kdy na svém stadiónu porazil Mladou Boleslav. Po tomto utkání měla Vysočina pouhých 9 bodů a krčila se na 15. místě tabulky. Naději do jarních odvet vlila závěrečná remíza v Příbrami a domácí tříbodový zisk v jarní předehrávce proti Liberci. Jihlava tak přezimovala na 15. pozici s dvoubodovou ztrátou na záchranářské pozice.

Klubový ředitel Tulis po skončení podzimních bojů neskrýval své zklamání: „Stále jsem přesvědčen, že máme dobré mužstvo a kvalitní realizační tým. To vše nás opravňovalo k většímu předsezónnímu očekávání a optimismu. Bohužel, tyto představy nebyly ani zdaleka naplněny a podzimní účinkování FC Vysočina představuje bodový propadák. Výsledky týmu neodpovídají úsilí, které věnují akcionáři a vedení klubu tomu, aby na Vysočině byly vytvořeny co možná nejlepší podmínky pro vrcholový fotbal. Jako ředitel klubu tuto nelichotivou situaci samozřejmě intenzivně vnímám a chtěl bych se touto cestou fanouškům, sponzorům a samozřejmě též akcionářům omluvit za tento špatný stav. Pod jeho vlivem nás čeká hrozně náročná zimní přestávka a ještě těžší jarní boje o záchranu. Věřím, že naši fotbalisté a jejich realizačním tým mají v sobě sílu, aby bodovou ztrátu dohnali a nejvyšší soutěž pro Jihlavu, Kraj Vysočina a naše fanoušky udrželi.

Čím si klubový šéf vysvětloval bodově zcela nevydařený podzim FC Vysočina? „Osobně vnímám řadu faktorů. Jednak v létě proběhlo nezbytné přebudování kádru, který stále považujeme za dobrý a jsme přesvědčeni, že jsme sestavili věkově velmi vyvážené mužstvo, které disponuje sportovně i charakterově kvalitními hráči a je schopné se pohybovat na vyšších příčkách prvoligové tabulky. Zároveň jsme v týmu vytvořili konkurenci na jednotlivých postech, která v Jihlavě na takové úrovni dosud nikdy nebyla. Toto mužstvo nás v generálce v Rakousku a v úvodních třech ligových duelech naladilo optimisticky. Jenže poté nastal herní zlom. Největší těžkost spatřuji v útočné fázi a v proměňování šancí. Stačí se podívat na naše skóre. Další problém vidím v tom, že jsme s relativně silnějšími soupeři podávali kvalitnější výkony, než v zápasech, kdy jsme byli mírným favoritem duelu.“

Jaro 2017

Fotbalisté FC Vysočina do jarních odvet ročníku 2016/17 vstupovali na předposledním místě a v tabulce pravdy měli mínus 14 bodů. Složitou situaci si před startem jara velmi dobře uvědomoval ředitel klubu Zdeněk Tulis: „Naší zimní snahou bylo zocelit mužstvo takovým způsobem, abychom se byli schopní co nejdříve dostat ze sestupových vod a pro Kraj Vysočina zachránit nejvyšší soutěž. Víme, že tento úkol rozhodně nebude jednoduchý. Z nejvyšší soutěže se žádnému klubu nebude chtít sestoupit. My však věříme tomu, že se tým v zimě připravoval poctivě a že na jaře doženeme resty, které jsme nastřádali během podzimu. Jsme přesvědčeni, že je v silách našeho kádru, aby popáté v řadě příslušnost FC Vysočina k české fotbalové elitě uhájil. Doufáme, že prostředkem k tomu budou výsledky a výkony v domácích duelech, v nichž dlouhodobě vnímáme dluh vůči našim fanouškům.“

V kádru došlo jen k mírným změnám, když se podařilo změnit hostování Ikauniekse z FK Liepaja v přestup a z bosenského Celiku Zenica přestoupil Popović. Kádr naopak opustili méně využívaní a se zraněními laborující Harba, Blaić, Šamánek či Šulek. „Každý, kdo FC Vysočina blíže sleduje, jistě vnímá, že kádrový pohyb v zimě nebyl zdaleka takový, jako tomu bylo v předchozích sezónách. V minulosti jsme těch změn udělali opravdu hodně a snažili jsme se kádr přebudovat. Ten důvod je z našeho pohledu jasný. Myslíme si, že jedním z menších důvodů, proč jsme po podzimu na sestupovém místě, je jistě i to, že si mužstvo musí sednout a sehrát se. Hráči si na sebe musí zvyknout jak na hřišti, tak i mimo něj. Zároveň jsme takto chtěli dát stávajícím hráčům jasný signál, že věříme jejich schopnostem a touze ligu zachránit,“ uvedl k tomuto tématu sportovní manažer Milan Bokša.

Jihlavský tým do záchranářského jara vstoupil očekávanou porážkou na Slavii a poté zvládl důležitou záchranářskou bitvu proti Hradci Králové. Jenže dalších 5 kol přineslo pouze jediný bod za domácí remízu se Slováckem. Po prohře 1:0 na Bohemians proto klubové představenstvo sáhlo k velkému třesku a poprvé v historii sáhlo k trenérské výměně v průběhu jarní části. Odvolalo hlavního trenéra Michala Bílka, jeho asistenta Jana Kameníka i kondičního trenéra Jana Budějského a místo nich jmenovalo generálního manažera pro první tým Josefa Jinocha a nové asistenty Petra Čuhela a Michala Kadlece.

Jak ukázalo sedm zbylých jarních kol, tak šlo o šťastný tah v čase za pět minut dvanáct! Vše odstartovalo senzační domácí vítězství nad Spartou v poměru 1:0. Slavný letenský klub Vysočina porazila vůbec poprvé v historii! Jinochův tým o týden později nestačil na Duklu, ovšem poté jasně přehrál Brno, podlehl Mladé Boleslavi, vybojoval možná klíčové vítězství ve Zlíně a v posledním domácím vystoupení mu stačil bod v duelu proti Příbrami. To se nervydrásající bitvě podařilo a kolo před koncem ligy bylo jasno o sestupujících – Hradci Králové a právě Příbrami.

Jak několik minut po skončení enormně důležité a napínavé bitvy popsal své prozatímní kouč Josef Jinoch: „Jsem unavený a myslím, že hráči jsou také velice unavení. Tento zápas byl hodně o fyzické i psychické kondici. Jsem rád, že to kluci dokázali zvládnout. Bylo vidět, že se opravdu vydali ze všech sil. Jsem šťastný, že se FC Vysočina udržel v první lize. Těší mne, že jsem naplnil důvěru lidí, kteří věřili, že nejvyšší soutěž pro Jihlavu zachráníme. Poděkování náleží i mým spolupracovníkům z realizačního týmu – Petrovi Čuhelovi, Michalu Kadlecovi a vůbec všem, kteří naší záchranářské misi věřili. Zpočátku bylo těžké hráče přesvědčit, že jsou schopní tento těžký úkol zvládnout, ovšem další zápasy ukázaly, že záchrana byla v jejich silách,“ uzavřel svůj komentář Josef Jinoch.

Ročník v kostce

Trenéři: trenér Michal Hipp, asistent Roman Kučera / od září 2016: trenér Michal Bílek, asistent Michal Hipp / od ledna 2017: trenér Michal Bílek, asistent Jan Kameník / od dubna 2017: trenér Josef Jinoch, asistenti Petr Čuhel a Michal Kadlec.

Ligové výsledky a statistiky: ZDE

Tabulka: ZDE

MOL Cup: vyřazení v osmifinále v Brně – ZDE

Nejčastější sestava: Hanuš – Tlustý, Krejčí, Rosa, Urdinov – Štěpánek, Hronek - Ikaunieks, Dvořák, Vaculík – Rabušic.

Průměrná domácí návštěvnost: 2.914 diváků

Soupiska: ZDE

Změny v kádru:
Podzim:
Příchody: Harba (konec hostování FK Sarajevo / BOS), Zoubele (přestup FC Zbrojovka Brno), Ikaunieks (hostování FK Liepaja / LOT), Rosa (přestup MFK Ružomberok / SK), Pedro a Vitásek (přeřazen z juniorky), Šamánek (přestup 1.SC Znojmo), Blaič (přestup Zrinjski Mostar / BOS), Záviška (přestup AC Sparta Praha), Urblík (přestup FC Nitra / SK), Rabušic (přestup Hellas Verona / ITA)
Odchody:  Kukoľ (přestup Sparta Myjava / SK), T.Kučera (konec hostování FC Viktoria Plzeň), Marek (přestup Sokol Hostouň), Voltr a Bazal (konec hostování SK Slavia Praha), Šourek (přestup SK Dynamo České Budějovice), Opluštil (hostování FK Viktoria Žižkov), Vejmola (přestup FK Mladá Boleslav), Jungr (ukončení profesionální kariéry), P.Demeter (hostování MFK Vítkovice), Klíma (hostování 1. SC Znojmo), Nerad (hostování FC Baník Ostrava), Přeučil (přestup FK Baník Sokolov), Klusák (hostování FK Baník Sokolov), Harba (hostování FC Fastav Zlín), Duba (hostování HFK Třebíč), Pedro (hostování Jiskra Domažlice), Fulnek (hostování FC MAS Táborsko)

Jaro: Příchody: Fulnek (konec hostování FC MAS Táborsko), Ikaunieks (přestup FK Liepaja / LOT), Popović (přestup NK Celik Zenica / BOS), Soukup (konec hostování HFK Třebíč)
Odchody: Harba (konec hostování FC Fastav Zlín, přestup FC Pučchon / KOR), Blaič (přestup Zrinjski Mostar / BOS), Šamánek (hostování 1.SC Znojmo), Šulek (přestup Mezőkövesd-Zsóry SE / MAĎ), Kotnour a P.Demeter (hostování SK Líšeň), Klusák (hostování FC MAS Táborsko)

„B“ tým dospělých: Juniorská liga – 14. místo (31 bodů) - ZDE

Starší dorost: I. liga – 16. místo (41 bodů) - ZDE

 
Aktuálně

Petr Kuchta: Představoval bych si více bodů na našem kontě

Zatímco předchozí tři sezóny dorostenci FC Vysočina povětšinou marně bojovali o postup z MSDL do I. ligy, neboť proti bylo covidové storno sezóny, tak v aktuálním ročníku mají naši mladíci jiné starosti. V druhé nejvyšší soutěži totiž působí „béčka“ Vysočiny – U18 a U16 a mají jednoznačný záchranářský cíl. O podzimních bojích staršího dorostu jsme... Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2022 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Generální partner klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu