24.03.2020, Redakce

Karel Večeřa: Milníkem mého jihlavského angažmá byl duel na Žižkově

Karel Večeřa: Milníkem mého jihlavského angažmá byl duel na ŽižkověAnketa fanoušků a návštěvníků klubového webu o „Jedenáctku dvacetiletí FC Vysočina“ dospěla ke svému konci. Jejím ideálním koučem byl zvolen Karel Večeřa, jenž jihlavský tým vedl v ročnících 2004/05, který byl završen historickým postupem do I. ligy, a též v následující premiérové prvoligové sezóně 2005/06. Jsme moc rádi, že vám můžeme nabídnout aktuální rozhovor i s touto trenérskou legendou.

 

Karel Večeřa je bývalý fotbalový trenér a obránce. Narodil se 9. října 1955 v Ivančicích. S fotbalovou kariérou začínal ve Zbrojovce Brno, v jejímž dresu také nastoupil do sedmi prvoligových utkání. Mnoho let pracoval i jako trenér. Vedl celky Boby Brno, Drnovice, 1. FC Brno, Vysočinu Jihlava, Baník Ostrava a Zbrojovku Brno. Je vystudovaným doktorem pedagogiky, přičemž učí již od roku 1982. V současnosti přednáší na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Co na ocenění fanoušků říkáte?
Samozřejmě mne to strašně moc těší. Je to pro mne obrovská pocta.

Můžete okomentovat složení ideální jedenáctky dle proběhlého hlasování?
Brankáře Honzu Hanuše jsem zaregistroval ještě ve Slavii, ale moc si jej nevybavuji. Když ale v anketě předčil i Blažka, tak určitě musel v Jihlavě předvádět skvělé výkony.
Michal Veselý patřil v mé éře k neodmyslitelným stavebním kamenům sestavy. Hecíř, bojovník a důležitá persona týmu nejen na hřišti, ale i v kabině.
K Michalovi Kadleci vlastně přísluší ta stejná slova. Tehdy však byl ještě o stupínek nad Vesym. Kapitán týmu, obrovská osobnost, super kluk a prodloužená ruka trenéra na hřišti. Trochu míval problémy s krocením svých emocí, občas jsem jej musel umravňovat.
Druhého stopera Petra Tlustého osobně neznám. Vím, že v Jihlavě působí opravdu dlouho. Nepochybně si své místo v ideální sestavě zaslouží.
Levého beka Tomáše Josla bohužel neznám. To samé platí i pro slovenského středního halva Josefa Urblíka.
Vím, že pravý záložník Lukáš Masopust je odchovanec klubu. V Jihlavě nastartoval kariéru, v níž teď úspěšně pokračuje.
Petr Vladyka byl zásadní postavou mého týmu, tvůrce a dispečer hry, šikovný fotbalista s perfektní kopací technikou. Trochu mu scházel důraz a více běhání.
Levého záložníka Lukáše Vaculíka jsem vedl v prvním půlroce mého působení v FCV. Tehdy mládežnický reprezentant a benjamínek týmu, který pravidelně naskakoval do sestavy. V zimě odešel do Mladé Boleslavi, tudíž o postup do ligy přišel.
Útočníka Standu Tecla jsem také nezažil. Vím, že jde o další výborný produkt mládežnické akademie FC Vysočina. Stejně jako Masopust.
S Petrem Faldynou jsme se v Jihlavě minuli, neboť přišel v létě 2006 a já předtím zamířil do Baníku Ostrava. Vím, že šlo o nebezpečného hroťáka, který střílel hodně gólů.

Jak vlastně vzpomínáte na dvouleté působení v FC Vysočina?
Jenom v tom nejlepším a strašně rád. Našel jsem zde super partu výborně pracujících a ambiciózních kluků. A to nejen na hřišti, ale i v celém klubu. S odstupem času stále více oceňuji, jakého úspěchu se nám podařilo dosáhnout. Mé působení samozřejmě přineslo i jeden velmi negativní moment v podobě posledního kola I. ligy. Tehdejší události mne mrzí dodnes a cítím je jako obrovskou křivdu na hráče, klub, fanoušky a vůbec celou Vysočinu.

Co stálo se úspěchy, které jste s týmem dosáhl?
Chci zdůraznit, že šlo o kolektivní práci všech lidí v klubu. Důležité bylo, že jsme všichni šli za úspěchem, chtěli jsme něco dokázat a prvoligovou výzvu naplnit. Společným úsilím se nám podařilo dosáhnout na historický úspěch pro celý fotbal na Vysočině. Strašně moc si toho cením.

Vybavujete si nějaký speciální zápas či zážitek na jihlavské lavičce?
Možná překvapivě nezmíním některé z prvoligových utkání nebo zápasy, v nichž se rozhodovalo o postupu. Klíčem k postupu totiž byl duel v říjnu 2004, který je pro mne milníkem jihlavského angažmá. Tehdy jsme jeli na Žižkov s nožem na krku poté, co nám bodově nevyšlo úvodních osm kol soutěže. Viktoria byla tehdy vlastně lídr tabulky, kdyby nebyla zatížena dvanáctibodovým odpočtem. Kluci však podali perfektivní disciplinovaný výkon a zaslouženě zvítězili 0:2. Tam jsme všichni začali věřit, že tým má kvalitu bojovat o přední příčky tabulky.

Sledujete dění v jihlavském fotbalu a vývoj FC Vysočina?
Abych se přiznal, tak fotbal nesleduji téměř vůbec. Už je pro mne na vedlejší koleji. Pravidelně registruji výsledky a občas se pídím po bližších informacích na stránkách Jihlavy, Brna nebo Ostravy. Rád se samozřejmě potkám a zavzpomínám s klukama, které jsem v minulosti trénoval.

Co byste FC Vysočina do dalších let popřál?
Popřál bych mu, aby nadále vychovával fotbalové talenty. Samozřejmě klubu přeji, aby se dokázal vrátit do nejvyšší soutěže. A také to, aby všichni, kteří se kolem jihlavského fotbalu pohybují, byli zdraví a fotbal je nadále bavil.

Čemu se v současné době věnujete?
Přestože jsem už dosáhl důchodového věku, tak mám nadále třetinový úvazek na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně. Vychovám zde trenéry a mám velkou radost, že spousta kluků, kteří mi prošli pod rukama, nastoupila trenérskou dráhu. Příkladem je třeba jihlavský Ondra Šourek. Věřím, že tito kluci mají potenciál, aby vychovávali kvalitní fotbalisty.

Na iDNES.cz si můžete přečíst velmi zajímavý rozhovor s Karlem Večeřou z léta 2018, který se věnuje především jeho pedagogické činnosti - ZDE.

Trenér pro Jedenáctku dvacetiletí FC Vysočina – pořadí:

1. Karel Večeřa – 99 hlasů – 46%
2. František Komňacký – 49 hlasů – 23%
3. Roman Pivarník – 38 hlasů – 18%
4. Karol Marko – 14 hlasů – 7%
5. Miloslav Machálek – 9 hlasů – 4%
6. Luboš Urban – 4 hlasy – 2%
7. Milan Bokša – 2 hlasy - 1%

Tisková konference po domácím prvoligovém utkání s Olomoucí na jaře 2006 - Karel Večeřa a Petr Uličný

 
Aktuálně

Organizační informace k utkání s Vyškovem

Už podruhé v tomto týdnu budete mít možnost vidět v akci jihlavské fotbalisty. Bitva s Vyškovem bude okořeněna předzápasovým a naprosto exkluzivním koncertem kapely Highland. Protože však celá akce odstartuje mimořádně v 16.30 hodin, pojí se s ní i určité organizační informace. Níže se dozvíte, jak bude vše probíhat. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2024 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu