18.02.2017, Miroslav Fuks

Vysočina na úvod jara podlehla na půdě ambiciózní Slavie

Vysočina na úvod jara podlehla na půdě ambiciózní SlaviePřes 14 tisíc diváků vidělo v Edenu statečný výkon FC Vysočina proti jednomu z favoritů na mistrovský titul. Velká kvalita Slavie se nakonec projevila, ovšem jihlavský celek v první půli statečně bojoval a ve druhém dějství podal nadějný výkon, jenž si zasloužil gólovou odměnu. Úvodní jarní duel nakonec rozhodly dvě branky kanonýra Milana Škody, z nichž druhá padla z nesprávně nařízené penalty.

Diváci: 14116
Slavia: Pavlenka – Frydrych, Lüftner, Deli, Flo – Sýkora, Hušbauer (79. Ščuk), Barák, Zmrhal – Mešanović (70. Tecl), Škoda. Náhradníci: Kovář – Alvir, Van Buren, Bořil, Bílek.
FC Vysočina: Hanuš - Tlustý, Krejčí, Štěpánek – Fulnek (77. Vaculík), Urblík, Novotný - Hronek, Batioja (85. Popović) - Dvořák, Ikaunieks (64. Rabušic). Náhradníci: Rakovan – Kryštůfek, Mišůn, Urdinov.

Kouč Michal Bílek byl oproti generálce na ligu nucen učinit jednu změnu, když místo administrativně nedostupného Nového nasadil Fulneka. Na jeho záměru praktikovat herní rozestavení se 3 stopery a dvě halfbeky to však nic nezměnilo.

První nebezpečná situace prvního dějství se zrodila v 7. minutě, kdy Hušbauer vyslal do samotného úniku Sýkoru, který se však rozhodl nesobecky namazat Mešanovičovi. Tomu scházely na balon dva kroky. Vysočina se snažila o koncertovanou defenzívu s rychlými kontry. Několikrát dokázala vystrčit růžky, přičemž nebezpečnou a pohotovou střelu vyslal po centru Fulneka Dvořák. Pavlenka však byl na místě. Ve 20. minutě mohli jít domácí do vedení. Po rychlém průniku po pravé straně skončil míč na hlavě Škody. Ten neváhal a zamířil přímo do levého horního rohu. Fanoušci již viděli balon v brance. Hanuš se však vyznamenal fantastickým zákrokem. Chvíli poté vyslal nepříjemnou střelu Zmrhal, ovšem jeho rána letěla nad břevno. Ve 22. minutě se Ikaunieks postavil k přímému kopu z nadějné pozice po faulu na Batioju. Trefil však jen domácí zeď. Ve 28. minutě padl první gól utkání. Frydrych poslal pas za stopery Vysočiny, našel Škodu, jenž si míč zpracoval a podél vybíhajícího Hanuše skóroval. O dvě minuty později se k zakončení po oslovení Sýkory dostal Mešanović. Hanuš ale jeho pokus vyrazil nohama. V 38. minutě si střeleckou pozici skluzem vybojoval Hronek, ale přízemní ránou Pavlenku nepřekonal. Před odchodem do kabin mohli domácí ještě jednou skórovat. Frydrychovu střelu Hanuš vyrazil k Mešanovičovi. Rána zblízka dorazila až na brankovou čáru, kam statečně skočil Hanuš a zabránil jistému gólu.

Vstup do druhé půle se hostujícímu celku nepovedl. Už v 50. minutě dostal Zmrhal po rychlém kontru míč do vápna na Sýkoru, jenž se šikovně dostal se před Štěpánka a byl faulován – penalta! Jak ukázaly televizní záběry, tak Štěpánkův zákrok proběhl ještě před velkým vápnem. K pokutovému kopu se postavil Škoda a od břevno proměnil – 2:0. V 54. minutě dostal od Urblíka míč za stopery Ikaunieks a vyslal pohotovou střelou, kterou však Pavlenka dokázal vyrazit. Vzápětí mohl hlavou skórovat Zmrhala, ale mířil z malého vápna vedle. Po centru Zmrhala v 57. minutě našel tentýž útočník jen Hanušovy rukavice. V 58. minutě měl Pavlenka velké štěstí, když jen překonala překvapivá střela Dvořáka z 25 metrů. Jenže jej zachránila tyč, od níž se kulatý nesmysl dostal přes celou délku do zámezí. V 60. minutě velmi dobře kopal standardku z pravé strany Urblík a červenobílá defenzíva měla hodně práce, aby skákající míč odvrátila od jihlavských kopaček. V 63. minutě zahrávali hosté nadějný přímý kop z rohu vápna po faulu Deliho na Ikauniekse. Míč napálil k přední tyči Novotný, ale Pavlenka jej dokázal vyrazit. V 70. minutě kopal Hušbauer „zkrácený roh“, na nějž si naběhl Frydrych a rybičkou hlavičkoval nad břevno. Po dobré pasáži v podání FC Vysočina se v 77. minutě dostal k zakončení Rabušic, ovšem z úhlu pálil nepřesně. V 78. minutě mohli hosté snížit po spolupráci střídajících hráčů na pravé straně. Vaculík poslal za stopery Rabušice, jenž Pavlenku překonal, ovšem jeho technická střele letěla těsně vedle tyče. V 83. minutě se po pěkné akci Rabušice a Batiojy uvolnil ke střele Hronek, jenže našel jen Pavlenkovu náruč. V 84. minutě Barák oslovil Ščuka, jenž z nadějné pozice střílel nad břevno. Během závěrečných minut, kdy stadión obíhala mexická vlna, se Jihlava pokoušela o čestný gólový úspěch Nejblíže byla tečovaná střela střídajícího Popoviće, která však skončila vedle branky. Slavia tak vedení 2:0 udržela a prodloužila svoji ligovou sérii bez porážek na 12 duelů. Vedle porážky byly z jihlavského pohledu stínem utkání čtvrté žluté karty pro Štěpánka a Batioju.

3.kolo | FC Vysočina - Slavia | 1:1
17.kolo | Slavia - FC Vysočina | 2:0