12.05.2009, MF DNES - Vysočina - Jan Salichov

Prohráli jsme bitvu, ne válku, zní z Jihlavy

Prohráli jsme bitvu, ne válku, zní z JihlavyMohlo by se zdát, že je rozhodnuto. Čtyři kola před koncem druholigové soutěže mají fotbalisté Čáslavi v tabulce na druhé postupové příčce před třetí Jihlavou náskok tří bodů, k dobru mají aktuálně i lepší skóre (které by v případě bodové rovnosti obou celků rozhodovalo o konečném umístění) a také papírově přijatelnější los. Přesto trenér FC Vysočina Karol Marko předem rozhodně zbraně neskládá.

 
 A nic na tom nemění ani nedělní porážka 1:2 v možná klíčovém utkání jara v Čáslavi. "Je třeba to brát tak, že jsme prohráli bitvu, ale ne válku," říká odhodlaně jihlavský kouč, kterému nedělá starost ani výhodnější pozice jeho úhlavního soka ve hře o postup. "Přeci to nemůžeme brát tak, že když jsme teď prohráli v Čáslavi, můžeme se vzdát a přestat hrát. To není vůbec na místě!"

Nezvládají klíčové duely

Že situace okolo první ligy zdaleka není zcela rozhodnutá potvrzuje také kouč Čáslavi. "Ještě v ní nejsme," upozorňuje Miroslav Koubek.

"Že už na nás diváci oslavně volají? Já budu v kabině volat něco jiného: musíme brzdit. Jestli to neuděláme, doplatíme na to," varuje zkušený trenér před předčasnou euforií příznivců Zenitu.

Nedělní porážka tak s určitostí ukázala pouze jediný, za to hodně důležitý faktor: FC Vysočina zatím nezvládá klíčové duely. Ve 22. kole, 10. dubna, přišla o poločasové vedení 1:0 na hřišti v té době třetí pražské Dukly a dvěmi inkasovanými brankami během devíti minut podlehla 1:2.

O čtyři kola (a na den přesně o měsíc) později znovu fotbalisté z Vysočiny vedli 1:0 na hřišti třetího celku soutěže, dvěma góly domácího útočníka Zdeňka Ondráška během osmi minut se ale nechali obrat o všechny body. "Měli jsme ten zápas rozehraný na vítězství a nesmyslně jsme ho prohráli," zlobil se Marko. "Měli jsme je, jak se říká, na lopatě a sami jsme je hloupými chybami posadili na koně."

Schází osobní statečnost

Dukla Praha a Čáslav. Oba osudové duely se stejným výsledkem nabídly také podobný průběh i příčiny porážky. "Chyběla nám osobní statečnost, určitá zarputilost," uznal Marko.

"Problém byl ve velmi špatném řešení krizových situací, herních situací a mikrosoubojů." Přesto, že nebyl jihlavský trenér konkrétní, pustil se do kritiky svých svěřenců. "V rozhodujících situacích někteří selhali. A nebylo to poprvé," uznal slovenský stratég.

Jihlava vinou poslední porážky už nemá klíč k postupu jen ve vlastních rukách, musí spoléhat na zaváhání soupeře. "Ale v první řadě se musíme starat sami o sebe a o naše výkony," tvrdí Marko. "A Čáslav? Na tu myslet nemůžeme, to je úplně zbytečné. Nejsme hráči ani trenéři Čáslavi, takže se budeme koncentrovat jen na sebe," dodal rozhodně jihlavský kouč.

Trápící se kanonýr Faldyna: Potřeboval bych dát gól jako sůl

 Asi žádného hráče nemrzí současná krize FC Vysočina víc, než Petra Faldynu. Dvaatřicetiletý útočník by jako správný kapitán měl být hlavní oporou jihlavských fotbalistů. Navíc, právě od něj se očekávají rozhodující zásahy! Na jaře však zatím marně... "Potřeboval bych dát gól jako sůl," připouští zkušený druholigový kanonýr, který se ze hry trefil naposledy 17. října loňského roku.

Petře, když pomineme vaši penaltu proti Ústí nad Labem, pamatujete si, kdy jste se naposledy mohl radovat z úspěšného zásahu?

Někdy v říjnu, naposledy proti Čáslavi, si vzpomínám. Je to dlouhá doba...

Už 14 zápasů. To je pro kanonýra vašeho formátu neobvyklé...

Přitom v každém zápase se dostanu do šance! Ale prostě mi to tam nepadne... Možná schází větší důraz, klid v koncovce, nevím.

Jak se s tím snažíte bojovat?

V tréninku to cvičíme, pilujeme, vždycky po něm ještě zůstávám. Střílím na bránu, nebo po nějakých centrech. Snažím se to trefovat a prostě v zápase to nevyjde.

A v tréninku se střelecky daří?

Jo jo, při tréninku mi to padá. Vždycky si říkám, že už to snad ani není možný. Těším se na zápas, že tu střeleckou smůlu konečně protrhnu, ale bohužel to stále nepřichází. Nevím, co na to říct.

Přitom se dá říct, že právě vaše branky FC Vysočina na jaře schází k navázání na úspěšné podzimní výsledky...

Teď nám chybí i trošku štěstí. Vytvořili jsme si šance, gólové příležitosti, ale nedáváme branky. A o nich to prostě je.

Navíc vás v rozhodujících utkáních, na pražské Dukle či v Čáslavi, sráží také zbytečné osobní chyby...

Určitě. Jak na Dukle, tak tady individuální chyby byly. A ty jsme nedokázali napravit. Prostě nás jednoduše srazily do kolen.

Nemůže se na vaší psychice odrážet i nepříjemná zkušenost, při které jste před dvěmi roky podobně promarnili postupovou příležitost?

Ne. Já si myslím, že z toho týmu tady zůstali snad čtyři, nebo pět hráčů. Na to, co bylo před dvěma sezonami, nemyslíme. Máme jiné, nové mužstvo.

 
Aktuálně

Filip Vedral prodloužil s Vysočinou smlouvu.

Nejlepší střelec týmu Filip Vedral prodloužil s Vysočinou smlouvu o 3 roky. Autor 7 ligových branek prožil v letošním ročníku jednu z nejlepších sezon v jeho dosavadní kariéře. Původem střední obránce prožil letošní sezonu v pozici hrotového útočníka a popasoval se s novou rolí skvěle! Co všechno na sebe Filip prozradil? Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2021 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Generální partner klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu