28.11.2023, Matyáš Fuks

Podzimní žákovské hodnocení: U15 - Tomáš Kaplan

Podzimní žákovské hodnocení: U15 - Tomáš KaplanPřinášíme vám další z řady rozhovorů trenérů mládeže FC Vysočina, kteří hodnotí počínání svého celku na podzim. V tomto článku se zaměříme na ročník U15 vedený trenérem a bývalým hráčem FCV Tomášem Kaplanem. Starší žáci nastupují v soutěži MSŽL a nachází se na 2. místě se ziskem 33 bodů!

 

Hodnocení podzimu

Vzhledem k předsezonnímu cíli, kterým je umístění do 6. místa a díky předváděné hře ve většině utkání, nemůžeme podzimní část sezony hodnotit jinak, než velmi pozitivně. Druhé místo po 16 odehraných kolech je v konkurenci nejlepších týmů z celé Moravy bezpochyby velký úspěch, nás však asi nejvíce těší to, jakou hrou se kluci téměř celý podzim prezentovali. Pevně věřím, že jsme tímto povedeným podzimem nastartovali v klubu novou tradici, kdy se týmy s lepším zázemím a výběrem z mnohem většího počtu hráčů jako jsou Baník Ostrava, Sigma Olomouc, nebo třeba 1 FC Slovácko budou dívat Jihlavě na záda a zároveň proti ní nastupovat s velkým respektem. Pohled na tabulku je momentálně příjemný, naším hlavním cílem je však rozvoj a zlepšování hráčů. Za pár let totiž nikoho nebude příliš zajímat umístění v tabulce kategorie U15, ale to kolik z těch kluků hraje 1. nebo 2. ligu.

Z tohoto pohledu mají kluci fantastickou motivaci v podobě A týmu FC Vysočina, kde pravidelně nastupuje ve 2. lize velký počet mladých hráčů a odchovanců klubu, což je v Českém fotbale věc nevídaná. Většina kluků uvěřila herní filozofii, kterou jsme nastolili v žákovských kategoriích potažmo v RFA . Všem ukázali, že i kluci z Vysočiny se můžou prezentovat pohledným kombinačním fotbalem s velkým počtem vstřelených branek proti jakémukoliv soupeři. Nastavený trend, kdy si kluci dovolí s míčem v jakékoliv situaci, aniž by se uchylovali k odkopávaným míčům ze strachu udělat chybu budeme i nadále razit a zákonitě se v tom zlepšovat i v utkáních s těžšími soupeři a následně i v dorosteneckých kategoriích. Nutno ještě podotknout, že k jejich fotbalovému růstu bezesporu přispívá i nadstandartní péče, která se jim dostává v Regionální fotbalové akademii, jejíž jsou součástí.

Nejlepší zápas podzimu

Pohledných utkání jsme sehráli během podzimu více, ale vzhledem ke kvalitě soupeřů asi nebude překvapením, když zmíním dvě domácí výhry a to se Sigmou Olomouc a Zbrojovkou Brno. V těchto utkáních jsme předvedli velkou herní kvalitu a nejvíce nás těší, že obě výhry byly naprosto zasloužené. Kluci si v těchto zápasech ověřili svoje schopnosti a hlavně si dokázali, že když budou mít správnou sebedůvěru i dobře nastavenou hlavu, můžou vyhrát s jakýmkoliv soupeřem. Jedna zajímavost k zápasu se Zbrojovkou Brno, která dle mého názoru stojí za zmínku. Kluci v domácím utkání porazili loňského mistra České republiky z kategorie U14 a navíc Zbrojovce přerušili dlouho trvající sérii bez prohry, která trvala přes 40 zápasů.

Nejhorší zápas podzimu

Také zde bych zmínil dvě utkání, která nám herně nevyšla podle našich představ. Byla to prohra na Slovácku, kde jsme se nedokázali lépe vyrovnat s agresivní jednoduchou hrou soupeře a druhé utkání byla remíza v Karviné. Zde nám herně nevyšel zejména první poločas, kde jsme svojí lehkovážností dovolili jít domácím do vedení a potom těžce dobývali hluboký blok soupeře. Kluci se musí naučit zvládat hru do plných proti nadšeně hrajícím soupeřům, kteří absenci fotbalovosti nahrazují jednoduchou hrou s velkou mírou agresivity a faulů. Je to i jeden z cílů v tréninkovém procesu, protože předpokládám, že nás takových zápasů v budoucnu čeká určitě víc.

Nejlepší hráči podzimu

Velmi nerad hodnotím jednotlivce, protože v tomto věku si málokterý hráč udrží stabilní výkonnost bez výkyvů. Pokud bych měl ale někoho jmenovat, řeknu hráče, kterých se tyto výkyvy týkaly dle mého nejméně a odehráli asi největší porci zápasů - Matyáš Hnízdil, Adam Hink, Adam Tichánek, Kryštof Živný, Lukáš Moravec, Šimon Pospíšil a Martin Ženíšek). Brankáře jsem záměrně nehodnotil, protože ty si speciálně řeší trenér brankářů Martin Jícha. Zde bych ještě rád dodal, že individuální růst hráčů v našem klubu je dobře vidět a neunikl ani reprezentačním trenérům, kdy hned 7 hráčů (Krčál, Hink, Hnízdil, Živný, Tichánek, Moravec, Ženíšek) bylo pozváno do širšího výběru reprezentace U15. Za obrovský úspěch můžeme bezesporu považovat skutečnost, že z širší nominace reprezentačních kempů v konkurenci celé České republiky čítající cca 120 hráčů, se do konečné nominace (22 hráčů) pro přátelské zápasy s Maďarskem, které se odehrají na konci listopadu dostali dva naši hráči (Adam Hink, Matyáš Hnízdil) a jeden figuruje mezi náhradníky (Lukáš Moravec). Je to pochvala pro kluky, celý klub a nás i hráče to zavazuje do další práce.

Na co se zaměříme v zimní přípravě

V zimní přípravě se zaměříme především na zlepšování dovedností (zejména dobrý první dotek, správný odhad na vysoké míče, lepší zajišťování, boční bránění a klamavé pohyby), překonávání hlubokého bloku soupeře a vědomou součinnost hráčů bez míče. Dále budeme pokračovat ve zkvalitňování kondičních parametrů herní formou. Oproti dřívějším rokům máme také v plánu sehrát větší počet kvalitnějších a těžších utkání (např. Slovan Liberec, SK České Budějovice, FC Hradec Králové, AS Trenčín, MŠK Žilina) Předpokládáme také pro lepší růst hráčů směrem k budoucnosti, že bude část z nich posunuta minimálně na zimní přípravu do vyšší kategorie, kde můžou na jarní část klidně i zůstat. Tím se také otevře cesta pro hráče, kteří doposud nedostávali tolik příležitostí, aby měli možnost dokázat, že se chtějí v budoucnu posouvat k vyšším cílům.

U15 – hráčské statistiky za podzim 2023

Střelci: 13 - Lukáš Moravec, 12 - Martin Ženíšek, Adam Tichánek, 9 - Šimon Pospíšil, 3 - Jan Krejčí, 2 - Matyáš Hnízdil, Jakub Šancl, 1 - Dominik Dudák, Adam Hink, Dominik Palát

Odehrané zápasy: 16 - Adam Hink, Matyáš Hnízdil, Jan Krejčí, Lukáš Moravec, Dominik Palát, Šimon Pospíšil, Adam Tichánek, Martin Ženíšek, 15 - Kryštof Živný, 14 – Petr Svoboda, 13 - Zbyněk Volše, 12 - Ondřej Kolouch, 11 - Jaroslav Veselý, 10 - Dominik Dudák, Šimon Sedlák, 9 - Štěpán Dvořák, 8 - Michal Krčál, Filip Vařejka, 4 - Jakub Šancl

 
Aktuálně

Předsezónní rozhovory s Lukášem Vaculíkem a Davidem Oulehlou

Na YouTube kanálu Ježour TV naleznete aktuální rozhovory před startem nového ročníku Chance Národní ligy. S osobami nepovolanějšími - Lukášem Vaculíkem, sportovním ředitelem klubu a předsedou představenstva, a samozřejmě též s koučem prvního týmu Davidem Oulehlou. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2024 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
×
Dnes v 17:30
FC Vysočina Jihlava
FC Zbrojovka Brno
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu