31.03.2015, Redakce

S ALPOU vyvíjíme oleje pro profesionály, říká masérská legenda Pavel Křížek

S ALPOU vyvíjíme oleje pro profesionály, říká masérská legenda Pavel KřížekPatří k českým masérským ikonám, byl u všech dvanácti mistrovských titulů hokejové Dukly Jihlava, ale třeba také u památného olympijského zlata v Naganu. Pavel Křížek pak od sezóny 2004/2005 vyměnil hokejové arény za fotbalové trávníky a stal se součástí ambiciózního FC Vysočina. V současnosti se tak stará o prvoligové fotbalisty a nově mu k tomu pomáhají i produkty známé velkomeziříčské společnosti ALPA, a.s., která s klubem z Vysočiny uzavřela partnerství.

 

„Jsem rád, že jsme díky společnosti ALPA mohli například obvyklou masážní emulzi nahradit za masážní olej, který je zejména pro fotbalisty výrazně vhodnější,“ popisuje jedno z pozitiv zkušený masér.

Čím je masážní olej pro fotbalisty tak jedinečný?
Fotbalisté mnohdy hrají ve velmi studeném počasí. Většinu těla tedy mají v chladnu a kůži a především svaly je potřeba zahřát. Hřejivý masážní olej na těchto partiích vydrží mnohem déle než emulze. Naopak u hokejistů to právě moc vhodné není, protože mají výstroj a pro ně to může být až nepříjemné. Dokonce jsem zažil případy, kdy se hokejista musel jít osprchovat, protože ho hřejivý olej až pálil. Jsem rád, že společnost ALPA začala vyrábět masážní oleje, ty jsou totiž kvalitativně srovnatelné s dosud používanými přípravky, které však byly několikanásobně dražší.

Využívá společnost ALPA vašich zkušeností, podílíte se na vývoji jejích produktů?
S technologickým oddělením společnosti spolupracujeme na tom, aby oleje byly ještě odolnější, a podle způsobu využití hřejivější nebo chladivější. Toto oddělení nám vyšlo maximálně vstříc, takže pracujeme na tom, aby byly vyvinuty vysoce specializované oleje pro profesionály.

Liší se masérský přístup ke sportovcům, kteří jsou subtilnější, a k těm, kteří mají urostlejší postavu?
Je to velký rozdíl. Právě fotbalisté jsou až na výjimky subtilnější a intenzita jejich masírování musí být menší než u hokejistů, kteří jsou urostlejší a mají vetší podíl svalové hmoty. U fotbalistů je potřeba svaly vyklepat, kdežto u hokejistů je potřeba přitlačit, aby se sval uvolnil.

Přípravky Alpa jste využíval už při hokejových angažmá nebo až nyní?
Kdysi za hluboké totality jsme v Dukle Jihlava začali jeden čas spolupracovat se společností ALPA, ale to jsme odebírali pouze legendární francovku. Mezi třetinami jsme s její pomocí hráčům chladili krky, a když si dali malý doušek, tak se jim hned lépe dýchalo. Ale oleje jsme ještě vůbec nepoužívali.

Jak byste celkově charakterizoval produkty Alpa, které z nich může využít třeba i široká veřejnost?
Teď má obchodní značka ALPA velmi dobré krémy a gely s různými bylinnými extrakty například z arniky, kaštanu, kostivalu, nebo koňský balzám. Zkrátka šli do bylinných masážních přípravků s léčivými účinky. A to musím uznat, že je výrazný posun v jejich sortimentu. Vždyť to na našem trhu vůbec nebylo. Jsou to přípravky určené k užívání i pro širokou veřejnost, pro amatérské sportovce. To co máme odzkoušené, je na klouby a svaly perfektní. Jako český výrobek to má vysokou kvalitu.

Můžete přiblížit vaši pracovní náplň v FC Vysočina během tréninkového dne a při zápasu?
Ráno se připravují nápoje, pak přijde na řadu pohotovostní masáž před tréninkem, tejpování. Je důležité, aby se svaly hráčů prohřály. Pak jsme součástí tréninku, takže třeba i podáváme zakopnuté balóny (smích), prostě jsme k dispozici trenérům. Po tréninku opět přicházejí na řadu masáže, léčení drobných zhmožděnin, a tady nám opět velmi pomáhají produkty Alpa. Samozřejmě některé případy musí na rentgen a sono, to už pak řeší naši lékaři. Máme tu také zbudovanou saunu, což je perfektní pro regeneraci fotbalistů. Při trénincích dvakrát denně je až do večera co dělat. A v den zápasu je koloběh podobný.

Jak vám vůbec po těch letech fotbal přirostl k srdci?
Ten sport mám opravdu rád, to i proto že jsem jeho součástí v klubu, kde bez nadsázky panuje rodinná atmosféra. A to mi vyhovuje, fotbal mě proto naplňuje stejně jako hokej. Hráči jsou všude stejní – někteří vstřícní, jiní méně přístupní, ale tady se o ně starají perfektně. To koneckonců oceňují i fotbalisté, kteří do Vysočiny přicházejí odjinud. Když mě před deseti lety František Vaculík (generální ředitel PSJ a majoritní vlastník FC Vysočina - pozn. red.) oslovil, že by chtěl udělat servis pro hráče na vyšší úrovni, tak jsem do toho šel. Cílem bylo posunout klub výše, postoupit do I. ligy. To se nakonec povedlo, přišli sem kvalitní hráči, bohužel to tehdy bylo jen na rok.

V tehdejším Československu jste byl průkopníkem tejpování, kterému jste se naučil v kanadském Calgary. Vidíte i v současnosti nějakou metodu, kterou by mohl čekat podobný progres?
Myslím si, že stále dominantnější bude fyzioterapie. Fyzioterapeuti velmi dobře znají anatomii - což by měli znát i maséři - takže perfektně vědí, kde sval začíná, kde se upíná, kdy a jak by se měl protáhnout, kdy se na něj může sáhnout. Přichází to sem z USA a Kanady, tam se moc nemasíruje, spíš už sází na speciální protahovací cviky od fyzioterapeutů, což opravdu pomáhá. A s tím pak souvisí dnes už běžné podpůrné tejpování.

Je vám osmašedesát a stále jste v plném nasazení. Dokážou i vám osobně výrobky obchodní značky ALPA ulevit?
Samozřejmě. Z profesního hlediska máme my maséři hodně namáhané prsty a ruce, takže si je natírám francovkou s kaštanovým extraktem nebo arnikovým extraktem. Velmi uvolňující pocit vám dodá i ALPA francovkový gel. Je to příjemné, svaly na rukách jsou uvolněné a zregenerované. Vždycky si říkám, že masér stejně musí novinky mezi přípravky vyzkoušet i na sobě (směje se). Stejně tak ALPA bude mít blahodárné účinky i pro amatérské sportovce, kteří jsou velcí nadšenci. I oni by si měli zahřívat svalstvo a starat se o své klouby. Takzvaná automasáž patří k základům a ALPA, a.s., pro tyto účely nabízí velké množství vhodných prostředků. Všechny jsou k nalezení na stránkách společnosti www.alpa.cz.

Maséra Pavla Křížka nikdy neopouští dobrá nálada, což oceňují i hráči FC Vysočina. Přípravky ALPA jsou pro jeho práci jako stvořené. Ikona ve svém oboru také předává technologickému odddělení ALPY cenné poznatky při vývoji olejů.

 
Aktuálně

Předsezónní rozhovory s Lukášem Vaculíkem a Davidem Oulehlou

Na YouTube kanálu Ježour TV naleznete aktuální rozhovory před startem nového ročníku Chance Národní ligy. S osobami nepovolanějšími - Lukášem Vaculíkem, sportovním ředitelem klubu a předsedou představenstva, a samozřejmě též s koučem prvního týmu Davidem Oulehlou. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2024 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu