15.09.2023, Miroslav Fuks

Vysočina proti Brnu doplatila na vyloučení Svobody

Vysočina proti Brnu doplatila na vyloučení SvobodyTradičně vypjaté derby proti Zbrojovce Brno se na jihlavském stadiónu odehrálo před slušnou návštěvou a nabídlo zajímavý ofenzivní fotbal a sporné verdikty sudího. Vysočina byla v první půli o něco lepším celkem, jenže její úsilí zmrazilo v 55. minutě vyloučení Svobody. Výhodu hosté zužitkovali brankou Alijagiče a svůj náskok udrželi až do konce utkání.

Diváci: 1051
FC Vysočina: Soukup – Svoboda, Vedral, Tonbul, Peřina (85. Franěk) – Tureček, Lacko – Křehlík (85. Křivánek), Selnar (85. Piško), Fila – Araujo-Wilson (58. Chytrý). Náhradníci: Mastný – A.Pešek, Tall.
Brno: Berkovec – Granečný, Endl, Šural, Koželuh – Fousek (68. Alijagić), Mara (46. Dav. Jambor), Texl (68. Smejkal) – Kronus (90+2. Štěrba), Potočný (86. Martinek) – Jak. Řezníček. Náhradníci: Šiman – Divíšek.

Kouč David Oulehla učinil jednu změnu v sestavě oproti utkání ve Vlašimi, když místo levého beka Farky nastoupil Peřina.

Vysočina do utkání vyběhli velmi aktivně. Držela míč, zajímavě kombinovala a snažila se o ohrožení branky. O první střelu se v 5. minutě postaral Selnar, ale z rohu šestnáctky pálil hodně mimo. V 7. minutě zahrávala už druhý roh, který Selnar rozehrál na Peřinu, který byl podle mnohých faulován ve vápně. Píšťalka sudího však zůstala němá. Brno první vážnější útok předvedlo až v 11. minutě, kdy Svoboda bezpečně odvrátil Kronusův centr z pravé strany. A pokud jihlavští chtěli penaltu za situaci v 7. minutě, tak mohli být rádi, že sudí Batík neodpískal pokutový kop na druhé straně ve 21. minutě po obranném zákroku Araujo-Wilsona. I nadále pokračoval zajímavý fotbal ve velmi dobré atmosféře, který však postrádal gólové příležitosti. Ve 25. minutě se po narážečce s Fouskem dostal do vápna Kronus, ale Soukup proti němu včas vyběhl, zmenšil mu střelecký úhel a jeho zakončení lapil. Ve 29. minutě Zbrojovka zahrozila rohem a hlavičkou Potočného, která však jihlavské břevno o metr přeletěla. V 34. minutě se v první šanci zjevil Řezníček po Fouskově centru z levé strany. Před Soukupem však balón nezvládl zpracovat. V 37. minutě se žlutým povedl závar, po němž před Selnarem vyplaval na hranici šestnáctky míč. Domácí středopolař jej napálil, ale branku minul. To chvíli poté se zbavil beka Araujo-Wilson a natáhl ke střele zhruba dvacet minut od branky. Krásnou ranou Berkovce překonal, ovšem trefil jen břevno! Ve 41. minutě se dvakrát vyznamenal Soukup. Nejprve vyrazil nepříjemnou standardku Fouska a vzápětí čelil po vydařené kombinaci brněnských na levé straně střele Texla. Z úhlu jeho ránu vyrazil nohou na rohový kop. Úvodní dějství tak branku nenabídlo.

I nástup do druhé pětačtyřicetiminutovky byl v režii FCV. Už ve 46. minutě zprava odcentroval Svoboda a míč se po dvou tečích dostal na malé vápno k nohám Araujo-Wilsona. Ten se snažil o pohotové zakončení, ovšem Berkovce před ním byl včas. Ve 49. minutě Lacko uvolnil do vápna Křehlíka, kterému však zakončení ideálně nesedlo a jeho pokus letěl dva metry vedle pravé tyče. Slušný nástup jihlavských zabrzdila 55. minuta, v níž Svoboda obdržel druhou žlutou kartu v rozmezí čtvrthodiny a musel nedobrovolně z trávníku. Zbrojovka si v dalších minutách dle očekávání vytvořila velký tlak. Největší šanci měl v 62. minutě po křídlením průniku a přihrávce Kronuse kanonýr řezníček, který však v šanci selhal, neboť Soukupa na brankové čáře zastoupil stoper Tonbul! Agilní Kronus hrozil z křídla i o pět minut později, ale své spoluhráče ve vápně nenalezl. V 74. minutě se po rohovém kopu dostal k zakončení Šural, ale Soukup byl pozorný. Ani v 77. minutě se zkušený Řezníček neprosadil proti Soukupovi, jenž proti jeho nájezdu včas vyběhl. V 79. minutě se Brno dočkalo vedoucí branky, když exjihlavský Smejkal z levého křídla našel v ideální pozici novice v brněnském dresu Alijagiće – 0:1. V 86. minutě po pravém křídle unikl nepolapitelný Kronus, ale těsně před Soukupem už účinně zakončit nedokázal. Vysočina se i v oslabení snažila, okysličila sestava a bojovala alespoň o vyrovnání. V nastaveném čase z pětadvaceti metrů krásně vystřelil Martinek a Soukup musel vynaložit velké úsilí, aby balón vytěsnil na roh. A protože Zbrojovka své nejtěsnější vedení takticky udržela až do konce, mohla se radovat z tříbodového importu z Jihlavy.

9.kolo | FC Vysočina - Brno | 0:1
23.kolo | Brno - FC Vysočina | 1:0