23.06.2011, Miroslav Fuks

Kučera: Těší nás individuální zlepšení řady hráčů

Kučera: Těší nás individuální zlepšení řady hráčůZávěr fotbalového ročníku si zpestřil vedením českého reprezentačního výběru U-16 na mezinárodním turnaji Bannikov memoriál v ukrajinském Kyjevě a v nové sezóně ho čeká návrat na lavičku juniorky. Hlavním tématem našeho rozhovoru by však mělo být hodnocení jara 2011 z pohledu extraligového mladšího dorostu. Jak s ním byl trenér Roman Kučera spokojen?

 

Po nepovedeném podzimu, který jsme odehráli s nelichotivou bilancí pouhých 7 bodů a na 15. místě tabulky, jsme do jarní části vstupovali se třemi základními úkoly. Předně jsme museli provést revizi mužstva a zapojit do přípravy nové hráče. Ti v týmu zvýšili konkurenci, většinou se prosadili a jsou příslibem. Dále jsme potřebovali zvednout psychickou odolnost hráčů a jejich sebevědomí. V neposlední řadě jsme se ještě více zaměřili na systematický a náročný přístup k tréninkům a zápasům. Jsme si vědomi, že kolem 16 a 17 roku potřebují mladí fotbalisté nejvíce trénovat. Právě v tomto věku dochází k největšímu nárůstu výkonnosti jednotlivých hráčů. Změny lze pozorovat doslova každý měsíc. Vše samozřejmě za nezbytné podmínky, že hráč tvrdě pracuje, dává fotbalu vše a chce se zlepšovat. Velmi významnou roli v tomto procesu samozřejmě hraje psychika hráčů.

Těší vás, že jste se dokázali odpoutat z nejspodnějšího pater nejvyšší soutěže?
Určitě jsem rád, že jsme ročník zakončili na 13. pozici s počtem 24 bodů. Myslím si, že tato bilance odpovídá našim možnostem. Na druhou stranu si troufám tvrdit, že kdyby se nám vyhnula marodka styčných hráčů, ke které došlo na přelomu dubna  a května, tak jsme mohli získat o nějakých 6 bodů více. Tehdy jsme se nevyhnuli ztrátě formy a výsledkovému propadu. Nutno dodat, že našim největším problémem byly nestabilní výkony a individuální chyby brankářů. Pokud by v našem celku nastupoval gólman Jan Kotnour, který je ročník 1994, tak by na našem kontě jistě bylo více bodů.

Jaké faktory v jarním vzestupu sehrály nejvýznamnější roli?
Kluci si zvykli na tréninkový dril a tvrdá práce se odrazila do kvalitních výsledků v zimní přípravě, kdy jsme porazili Trnavu, Bohemians a České Budějovice. Formu jsme si přenesli i do úvodu jarní části, v níž jsme po dobrém výkonu zdolali Slovácko, Pardubice a remizovali v Hradci Králové. Poté však náš úzký kádr trápila již zmíněná zranění. Opět jsme se zvedli až v závěrečných utkáních. Mužstvo dokázalo v řadě utkání držet krok s nejlepšími soupeři, v řadě zápasů jsme vedli, ale bohužel nás srážely hrubé chyby jednotlivců. Konečná výsledková bilance určitě není ideální, ovšem v mladším dorostu nás především musí zajímat individuální růst hráčů. V tomto ohledu u celé řady fotbalistů došlo k výraznému zlepšení, z něhož musíme mít radost.

Které hráče byste chtěl za jejich jarní výkony vyzdvihnout?
Velmi dobrými výkony se prezentoval Pedro, kterého však přibrzdilo zranění. Nejlepším střelcem týmu byl Kelbler a i on zaznamenal velké zlepšení. Slušné předpoklady prokázal útočník Hověz a nárůst výkonnosti zaznamenal Patrik Demeter. Svými výkony velmi překvapil Klusák. Hráči jako Polanský a Rozmahel mají velké fotbalové předpoklady, ale musí si ujasnit své priority. Další hráče provázela nevyrovnanost výkonů a jiné, jako Dvořáčka a Hoška, brzdila častá zranění. Každopádně věřím, že je v tomto týmu řada hráčů, kteří najdou uplatnění ve starším dorostu i v dospělém fotbale.

Jak jste byl spokojen s českým vystoupením na Ukrajině?
Herně jsme rozhodně nezklamali. Předváděli jsme ofenzivní kombinační fotbal. Naše výsledky však mohly být lepší. K tomu, abychom hráli o konečné 3. místo, nám scházelo udržení vedení v zápase se Srbskem. Inkasovali jsme v samotném závěru. Těší mne, že si svými výkony na turnaji řekli o nominaci k reprezentačním akcím i další hráči širšího kádru.

Co říci k vystoupení zástupců FC Vysočina – Dominika Pedra a Štěpána Maruše?
Pedro byl jednoznačnou oporou zadních řad a patřil k nejlepším českým hráčům na turnaji. Útočník Maruš střídal lepší okamžiky s horšími. Jeho sebevědomí utrpělo v úvodním zápase, v němž neproměnil dvě vyložené šance. Problémy s koncovkou ho trápily po celý turnaj. Určitě na své premiérové reprezentační akci nezklamal, ale očekávání jeho výkonů byla vyšší.

V létě se vracíme na lavičku juniorky? S jakým očekáváním a cíli?
Juniorka představuje vrchol výchovy v mládežnické kopané. Zde by se měli připravovat hráči, kteří mají perspektivu přesunout se do kádru prvního týmu. V nadcházejícím ročníku MSFL dostanou možnost individuálního růstu a zisku cenných zkušeností bez hrozby boje o záchranu třetí nejvyšší dospělé soutěže. Pro nezávislé fungování juniorky bude důležité nastavení dobré vzájemné komunikace a spolupráce s trenérem „áčka“ i staršího dorostu. Věřím, že ta bude oboustranně prospěšná a obohacující.

Máte už představu, kteří fotbalisté do letní přípravy nastoupí? Kdy začínáte?
Základ týmu by měli vytvořit fotbalisté ročníku 1991 a hlavně 1992, kteří teď skončili ve starším dorostu. Letní příprava nám odstartuje 8. července.

Dominik Pedro

 
Aktuálně

Předsezónní rozhovory s Lukášem Vaculíkem a Davidem Oulehlou

Na YouTube kanálu Ježour TV naleznete aktuální rozhovory před startem nového ročníku Chance Národní ligy. S osobami nepovolanějšími - Lukášem Vaculíkem, sportovním ředitelem klubu a předsedou představenstva, a samozřejmě též s koučem prvního týmu Davidem Oulehlou. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2024 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu