29.01.2010, Miroslav Fuks

Desetiletí FC VYSOČINA JIHLAVA - podzim 2006

Desetiletí FC VYSOČINA JIHLAVA - podzim 2006Sportovní sestup sebou vždy přinese vítr plný změn. Nejinak tomu bylo i v FC Vysočina. Už 19. května bylo definitivně jasné, že jihlavské fotbalisty za návratem do Gambrinus ligy nepovede kouč Karel Večeřa. Ten se rozhodl, že v klubu neprodlouží končící smlouvu. „Zažil jsem zde dva krásné nezapomenutelné roky a to nejen po fotbalové, ale i lidské stránce. Výborná byla spolupráce s hráči, s vedením klubu a zapomenout nemohu ani na skvělé fanoušky. Všem, co mi angažmá v Jihlavě umožnili a během něj mne podporovali, jsem velmi vděčný,“ řekl na rozloučenou trenér, který Jihlavu dovedl k premiérové účasti v nejvyšší soutěži.

 

Hledání jeho důstojného nástupce nebylo jednoduché. Veškeré spekulace ustaly 5. června, kdy na post kouče FC Vysočina usedl zkušený Milan Bokša. „Pro pana Bokšu jsme se rozhodli ve snaze zachovat vysokou laťku a kontinuitu nastavenou panem Večeřou. Splňuje naše požadavky na vysokou odbornost a schopnost pracovat s mladými talentovanými hráči,“ řekl k této volbě ředitel klubu Ing. Zdeněk Tulis.

Trenér Bokša přijal postupové ambice klubu: „Myslím si, že cíle FC Vysočina musí odpovídat dosavadnímu snažení a systematické práci klubu. Logicky tedy musíme usilovat o okamžitý návrat do nejvyšší soutěže a zároveň divákům nabídnout více ofenzivní hry. Rozhodně nás čeká velmi těžký a vyrovnaný soutěžní ročník, ve kterém se budeme muset vyrovnat s nálepkou favorita.“

K výměně došlo i na postu asistenta trenéra. Tomáš Jansa zamířil na lavičku třetiligové juniorky a Josef Vrzáček převzal jeho úlohu v „A“ týmu. Zde ho v asistentské pozici doplňoval trenér brankářů Libor Macháček.

Pořádně živo bylo i v hráčském kádru. Už v průběhu prvoligového jara bylo jasno o přestupy Lišky do Liberce a po změně zatoužila i dlouholetá opora Kaplan. Klub se navíc rozhodl nepokračovat v angažmá slovenského hrotu Perniše. V červnu vybuchla přestupová bomba, když levonohý obránce Milan Kopic odešel do pražské Sparty! „Původní nabídka Sparty byla na hostování s následnou opcí a odkupem. Ale my jsme tvrdě prosazovali, že pokud má Kopic odejít, tak jedině na přestup. Jde o nejlukrativnější přestup v historii klubu. Tím, že jsme sestoupili, jsme přišli o pět milionů korun. Takže musíme ten rozpočet dorážet. A jednou z možností je prodej hráče,“ řekl k přestupu Tulis.

Posily přicházely postupně. Před začátkem soutěže kádr doplnili mladíci Čermák a Cihlář, levý bek Drga a zkušení útočníci Peteřík a Faldyna. Po druhém týdnu soutěže navíc přišel z Teplic levý záložník Koukal. I proto bylo umožněno hostování útočníka Pešky v Olomouci.

Ředitel Tulis byl před sezónou optimistou: „Musíme si uvědomit, že náš postup do I. ligy byl před více než rokem spíše souhrou náhody a že nám výrazně napomohly i bodové odpočty v rámci korupční aféry. Fanoušek FC Vysočina si tak pravou postupovou sezónu ani nemohl užít a historický krok pořádně vstřebat. Zato v letošní sezóně ani jiný než postupový cíl mít nemůžeme. Opravňuje nás k tomu zázemí, klubový rozpočet i kvalita kádru a brzy i podoba stadiónu. Ocitáme se tak ve zcela nové roli favorita soutěže, se kterou se naši hráči musí vyrovnat. Zvláště, když se na nás, jako na exligový tým, bude každý klub chtít vytáhnout.“

Start do II. ligy byl velmi podařený. Tři úvodní výhry v řadě sváděly k velkému optimismu a v daný moment ani tolik nevadilo, že tým definitivně opustil defenzivní záložník Zúbek, jenž podepsal smlouvu ve Zlíně. Zakotvil zde poté, co definitivně ztroskotala jednání mezí vedením FC Vysočina a Baníku Ostrava o prodloužení jeho působení v Jihlavě. Oba kluby se neshodly na výši přestupové sumy. „Bohužel jsme v současné době nebyli schopní splnit ekonomické požadavky Ostravy. Náš klub se nemůže pustit do vysokých přestupových částek za cenu zadlužení FC Vysočina, “ řekl k této věci Tulis.

Euforii však vzápětí vystřídala ledová sprcha v podobě tří proher v řadě! „Myslím si, že to hrajeme moc profesorsky. Chybí nám větší agresivita, víc srdce, porvat se o to. Mrzí mne, že tyto porážky nastaly po takovém krásném úvodu,“ uvedl do médií Tulis, který zároveň sáhl ke změnám v kádru. Před domácím duelem s Bystrcí přivedl zpět do Jihlavy ofenzivního hráče Svobodu, z juniorky přetáhl beka Gebre Selassieho a z dorostu útočníka Rabušice. Krize však neskončila, neboť posílený tým s Bystrcí pouze remizoval 0:0! Před možná klíčovým duelem v Třinci přišel do týmu poslední nový hráč levý bek Dujka a byla vyhlášena sázka na zkušenost. Najednou tak byla zahájena skvělá série šesti výher v řadě, která Vysočinu vynesla zpět na postupové příčky! V těchto zápasech střelecky zářil zejména Faldyna, který do sítě Bohemians nasázel čistý hattrick!


Fotbalovou euforii umocnilo dokončení nové moderní tribuny s 2.430 místy, parkoviště pro 150 vozidel a rohových šestipatrových objektů, které vytváří zázemí divákům a zároveň v nich vznikly ubytovací kapacity zejména pro mládežnické hráče FC Vysočina. K slavnostnímu otevření došlo v pátek 13. října 2006 před zápasem s Čáslaví. „Děkuji obyvatelům města a kraje, potažmo jimi voleným zastupitelům na čele s primátorem Hinkem a hejtmanem Vystrčilem, kteří se odhodlali k výstavbě stadiónu v podobě, která není krátkozrakým řešením na omezenou dobu. Položili zde výrazný základ nadčasového stadiónu, který je již nyní dominantou a architektonickou chloubou celého regionu,“ zdůraznil při této příležitosti ředitel klubu.

Závěr podzimu však přinesl menší vystřízlivění. Remízy se Sokolovem a v Hradci znamenaly, že Vysočina přezimuje s 30ti body na 2. místě za Žižkovem, ale v těsné blízkosti HFK Olomouc. „Do podzimu jsme vstupovali s cílem vytvořit si předpoklad k jarnímu útoku na I. ligu. Tento cíl hráči i realizační tým určitě splnili. Přes historicky největší počet bodů získaných v podzimní II. lize, se však nemohu ubránit dojmu, že jsme měli získat o 3 – 4 body více. Tým jsme postavili na zkušených hráčích s prvoligovými parametry, kteří zde měli odpovídající podmínky. A právě oni měli být zárukou, že si pro bezesporu velmi těžké jaro vytvoříme co nejlepší výchozí situaci. Svůj úkol však splnili jen z 95%,“ uvedl po podzimu Tulis.

Ročník v kostce

Majetková struktura a vedení klubu:

-

Stadión a tréninkové plochy:

V pátek 13.10.2006 byla slavnostně otevřena nová tribuna a spolu s ní parkoviště a dva rohové objekty. Nová kapacita stadiónu tak činí 4.025 diváků.

Trenéři „A“ týmu:

Milan Bokša, asistent Josef Vrzáček

Ligové výsledky a statistiky:

ZDE

- po výborném podzimu a přezimování na 2. příčce přišlo jarní zklamání a pokles až na konečnou 5. pozici se ziskem 51 bodů

- Pohár ČMFS: vyřazení ve 2. kole doma proti Českým Budějovicím

Nejčastější sestava:

Rzeszoto – Demeter, Šourek, Kadlec, Drga - Veselý, Vladyka, Lovětínský, Cihlář - Faldyna, Svoboda

Průměrná domácí návštěvnost:

1.650 diváků

Soupiska „A“ týmu

ZDE

Změny v kádru „A“ týmu:

Podzim:

Příchody: Drga (hostování SK HS Kroměříž), Faldyna (hostování Dynamo Č. Budějovice), Peteřík (přestup FC Viktoria Plzeň), Koukal (hostování FK Teplice), Gebre Selassie (přeřazen z "B" mužstva), Čermák (přeřazen z "B" mužstva), Cihlář (přeřazen z dorostu), Rabušic (přeřazen z dorostu), Dujka (hostování FC Tescoma Zlín)

Odchody: Kopic (přestup AC Sparta Praha), Liška (přestup FC Slovan Liberec), Zúbek (konec hostování FC Baník Ostrava), Peška (hostování SK Sigma Olomouc), Vojtíšek(hostování FC Dosta Bystrc), Kaplan (přestup FK Marila Příbram), Perniš (přestup 1.FC Tatran Prešov)

Jaro:

Příchody: Vít (hostování FK Ml.Boleslav), Šamánek (přeřazen z dorostu), Peška (konec hostování SK Sigma Olomouc), Gorol (hostování Týniště nad Orlicí), Baláž (hostování 1. FC Brno), Ditrich (hostování Tescoma Zlín)

Odchody: Koukal (konec hostování FK Teplice), Dujka (konec hostování Tescoma Zlín), Demeter (přestup Slovan Duslo Šaľa/SK), Heide (přestup Žďár nad Sázavou), Peteřík a Vácha (přeřazeni do "B" mužstva)

„B“ tým dospělých

z MSFL sestupovaly 3 týmy, přesto se „béčko“ zachránilo – 9. místo za 40 bodů

Mládežnické týmy

starší dorost: výborné 8. místo v extralize za 44 bodů

žáci získali 4. místo na Mc Donald‘s Cupu, který se uskutečnil v Jihlavě

Horní řada zleva: Vladimír Vácha, Michal Demeter, Tomáš Peteřík, Vladimír Peška, Petr Heide, Pavel Bartoš, Michal Veselý, Jiří Malínek. Prostřední řada zleva: Petr Šilhán ml. (masér), Michal Lovětínský, Ondřej Šourek, Michal Kadlec, Pavel Vojtíšek, Petr Faldyna, Roman Drga, Petr Vladyka, Pavel Křížek (masér), MUDr. Ladislav Čepera (lékař). Dolní řada zleva: Petr Tulis, Rostislav Šamánek, Tomáš Cihlář, Josef Vrzáček (asistent trenéta), Milan Bokša (trenér), Ing. Zdeněk Tulis (ředitel klubu), Libor Macháček (trenér brankářů), Ivan Čermák, Michal Pacholík, Branislav Rzeszoto.

 
Aktuálně

Jarní výkop FC Vysočina? Až v pondělí v Olomouci

Až do pondělí 4. března musí počkat fotbalisté FC Vysočina na svůj úvodní duel v jarní části FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. Od 16:00 hodin jim bude v Olomouci soupeřem nevyzpytatelná juniorka Sigmy, kterou od Jihlavy dělí v tabulce pouze 5 bodů a má svému soupeři co vracet. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2024 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu