18.05.2015, Miroslav Fuks

Plzni se vydařila odveta a mohla oslavit mistrovský titul

Plzni se vydařila odveta a mohla oslavit mistrovský titulVysočina přijela do Plzně s touhou potrápit favorita a oddálit plzeňský ligový triumf. Dařilo se jí to do 38. minuty, kdy Hubník z metrového ofsajdu otevřel skóre utkání. Když do půle zvýšil na 2:0 Rajtoral, byla už jihlavská situace před vyprodanými a euforií nabitými tribunami hodně složitá. Ve druhé půli se nic zásadního neudálo. Vysočina se snažila a domácí kontrolovali dění. Plzni se tak povedla odveta za podzimní porážku na Vysočině a především si díky tříbodovému zisku v předstihu pojistila ligový titul.

Diváci: 11355
Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Hubník, Baránek, Limberský - Procházka, Hrošovský (87. Horváth) - Pilař (67. Petržela), Kolář, Kovařík - Holenda (56. Mahmutović). Náhradníci: Pavlík – Hejda, Tecl, Chramosta. Trenér Miroslav Koubek.
FC Vysočina: Hanuš – Marek, Tlustý, Krejčí, Hybš – Jánoš, Demeter (46. Nerad) – Kukoľ, Šulek (83. Batioja), Vaculík (34. Fulnek) – Mešanović. Náhradníci: Blažek – Kliment, Kryštůfek, Harba. Trenér Luděk Klusáček.

Trenérský tým FC Vysočina se rozhodl učinit v utkání na půdě Viktorie Plzeň tři změny. Oproti domácímu duelu proti Teplicím v ní figurovali Vaculík, Marek a Jánoš. Naopak scházeli Nerad, Kliment a Fulnek.

Viktorka poprvé zahrozila ve 3. minutě, ovšem Tlustý Kovaříkovu střelu zablkoval a na konci závaru byla pouze Rajtoralova střela nad břevno. Hanuš se více zapotil o minutu později při Hrošovského nepodařeném centru, který s námahou vytlačil do bezpečí. Ani Vysočina však nepřijela pouze bránit, což dokumentovala vydařená kombinace Jánoše a Vaculíka, která skončila pouze rohem. Z něj mohl v 8. minutě otevřít skóre utkání Jánoš, ale ve velmi dobré pozici střílel vedle tyče. Domácí měli nadále územní převahu, ovšem nevycházely jim finální či předfinální přihrávky. Vysočina tradičně hrozila z brejků. Ve 22. minutě přetlačil Mešanović Rajtorala a ze strany postupoval na Kozáčika. Volil technickou střelu, s níž neměl slovenský reprezentant problém. Na druhé straně zleva nebezpečně odcentroval Kovařík a na malém vápně našel Holendu, jenž balón tečoval na zadní tyč. Naštěstí mířil metr vedle. Ve 29. minutě Kukoľ u rohového praporku vymotal Limberského a poslal před branku velmi ošemetný centr, který si jeho krajan Kozáčik málem srazil do vlastní sítě. Vysočinu potkal ve 34. minutě nepříjemný moment, když pro zranění musel vystřídat kapitán Vaculík a nahradil jej Fulnek. Viktoria tlačila a v 38. minutě se dočkala kýžené vedoucí branky. Centr z pravé strany, našel Koláře a gólman Hanuš jeho hlavičku vyrazil jen k Hubníkovi, pro kterého poté z ofsajdového postavení nebylo těžké otevřít skóre utkání. A o čtyři minuty později byla jihlavská situace ještě složitější, neboť Rajtoralovi vyšel na pravém křídle odvážný samostatný průnik, který po několika šťastných odrazech dovedl k jednoduché brance na 2:0. Po úvodním dějství tak na ukazateli skóre svítil výsledek, který byl pro hosty hodně krutý.

Do druhé půle vystřídal Nerad Demetera. Vysočina dokázala držet míč a prokombinovat se k brance soupeře. Možná gólové parametry měla v 54. minutě střela Mešanoviće, bohužel skončila na tváří Fulneka. V 59. minutě se do vápna z pravého křídla prodral Mahmutović, ale Hanuš jeho pokus z úhlu bez potíží lapil. V 65. minutě z pětadvaceti metrů napřáhl Kolář, ale našel pouze Hanušovu náruč. V 66. minutě se do šance rychlou zasekávačkou dostal Mahmutović, ale Hanuš u něj byl včas a vychytal ho. V 69. minutě vyslal před plzeňskou branku nebezpečný střílený centr Šulek, ale žádného ze spoluhráčů nenalezl. Vysočina se snažila, bojovala, kombinovala a dokázala udržet míč, ovšem proti koncentrované obraně nového mistra se jen těžko prosazovala. A s přibývajícími minutami to v plzeňském kotli měla stále těžší. Franetický potlesk narostl s nástupem legendárního Horvátha. Skoro v něm zanikl brejk Mahmutoviće, který se u lajny dokázal zbavit Hanuše, ale vracející se defenzíva Vysočiny hrozbu třetí branky zažehnala. Netrvalo dlouho a na plzeňském trávníku vypukly třetí oslavy mistrovského titulu. Vysočina tak dvakrát v řadě asistovala u ligového triumfu. Před rokem se tak dělo na Letné.

Hráči zápasu v utkání proti Plzni byli vyhlášeni Roman Hubník a Jan Hanuš. Výsledky hlasování za FC Vysočina: 1. Jan Hanuš 23%, 2. Muris Mešanović 16%, 3. Matěj Hybš 11%, 4. Adam Jánoš 10%, 5. Peter Šulek 9%, 6. Patrik Demeter 6%, 7. Petr Tlustý 6%, 8. Jiří Krejčí 4%, 9. Petr Nerad 4%, 10. Jakub Fulnek 4%, 11. Lukáš Vaculík 3%, 12. Tomáš Marek 2%, 13. Vladimír Kukoľ 1%.

14.kolo | FC Vysočina - Plzeň | 2:1
28.kolo | Plzeň - FC Vysočina | 2:0