30.07.2016, Miroslav Fuks

Vysočina nadějné vedení neudržela a úřadujícímu mistrovi podlehla

Vysočina nadějné vedení neudržela a úřadujícímu mistrovi podlehlaJihlavský stadión byl v úvodním kole ePojisteni.cz ligy svědkem velmi kvalitního utkání, v němž fotbalisté FC Vysočina v prvním poločase výrazně zaskočili úřadujícího českého mistra a zaslouženě se ujali vedení díky brance Davise Ikauniekse. Plzeň však do druhé půle prostřídala, změnila rozestavení a těžký duel dokázala brankami exjihlavských hráčů Kučery a Kopice otočit. Atraktivní televizní bitva s mnoha šancemi na obou stranách tak skončila vítězstvím favorita 1:2 (1:0)

Diváci: 4049
FC Vysočina: Hanuš – Kryštůfek, Krejčí, Rosa, Urdinov – Šulek, Urblík (83. Šamánek) – Vaculík (41. Fulnek), Hronek (72. Štěpánek), Ikaunieks – Dvořák. Náhradníci: Rakovan – Blaić, Harba, Batioja.
Plzeň: Kozáčik – Rajtoral (46. Bakoš), Hejda, Baránek, Matějů (46. Hubník) – Hrošovský, Kučera – Kopic (81. Řezník), Kolář, Kovařík – Ďuriš. Náhradníci: Bolek – Hořava, Petržela, Krmenčík.

Kouč Michal Hipp při zdravotní indispozici Zoubeleho a uzdravení Hronka proti úřadujícímu českému mistrovi nasadil poměrně očekávanou jedenáctku. Boj o místo pravého beka vyhrál Kryštůfek před Blaićem.

Vysočina do utkání proti velkému favoritovi celé ligy vstoupila nebojácně a aktivně. Do první šance se v 7. minutě po zaváhání plzeňské defenzívy vřítil lotyšský útočník Ikaunieks, ovšem z vápna Kozáčika neprostřelil. O dvě minuty později táhl nadějný brejk Hronek, ovšem místo uvolnění nabíhajícího Ikauniekse vypálil. Nutno dodat, že nedůrazně slovenského reprezentanta v brance Viktorie nemohl zaskočit. Na druhé straně 11. minutě Hanuše pěknou ranou protáhl Kolář, ale jihlavský gólman střelu dokázal vyrazit. V 15. minutě Hanuše prověřil z úhlu Kopic, jenže jej neprostřeli. Ve 24. minutě po jednom z brejků nadějně vypálil z osmnácti metrů Urblík, ale prostor mezi třemi tyčemi nenalezl. Ve 26. minutě se Vysočina dočkala odměny za svůj ofenzivní výkon. Urblík vyslal za obranu Ikauniekse, jenž si pohrál s Rajtoralem a zhruba z penalty nechytatelně prostřelil Kozáčika – 1:0. Lotyšský reprezentant znovu pálil o 3 minuty později, když jej do vápna dobře uvolnil Dvořák. Dělovku z úhlu Kozáčik vytěsnil vedle. Po půlhodině hry byl blízko vyrovnání Ďuriš, jenž hlavičkoval nad břevno po centru Kovaříka. V 34. minutě byla Vysočina blízko dvougólovému vedení, když se po centru Urdinova z levé strany ocitl ve vápně Hronek v ideální pozici. Vyběhnuvšího Kozáčika však nepřekonal. V 38. minutě Matějů zranil v hlavičkovém souboji Vaculíka a jihlavský kapitán musel nedobrovolně odstoupit s podezřením na otřes mozku. Vysočina si ještě v závěru vydařené půle vytvořila tlak, který však v další branku nevyústil.

Viktoria do druhé půle nasadila Bakoše a Hubníka a změnila herní styl na 3 – 5 – 2. Nutno dodat, že úspěšně. V 51. minutě hosté srovnali, když exjihlavská spolupráce Kopice s Kučerou skončila střelou druhého jmenovaného, která do teči skluzujícího Urblíka skončila šťastně vedle tyče Hanušovy branky – 1:1. V 59. minutě jihlavský gólman vytáhl výborný zákrok po střele Kovaříka z přímého kopu. V 63. minutě přišla velmi svižná pasáž zápasu. Nejprve se po centru z levé strany dostal k hlavičce Bakoš, ovšem Hanuš vytáhl skvělý reflexivní zákrok. Vzápětí se Fulnek rychlostně prosadil přes Baránka, ovšem svým obstřelem Kozáčika nepřekonal. Hra se opět přelila na druhou stranu a hosté v 64. minutě dokonali obrat. Odražený míč z hlavy Šulka po rohovém kopu krásně a nechytatelně přímo z voleje napálil Kopic – 1:2. V 77. minutě mohl vyrovnat Ikaunieks, jenž po ideální kolmici Šulka sprintoval sám na Kozáčika, ale tentokrát se mu zakončení nepovedlo. Vysočina si v závěrečné čtvrthodině vytvořila územní převahu, ale přes koncentrovanou plzeňskou obranu se do velkých šancí neprotlačila. Naopak v 89. minutě nebezpečně pálil z hranice vápna Ďuriš, ale na Hanuše si razantní střelou nepřišel. Plzeň tak v Jihlavě splnila úlohu favorita.

1.kolo | FC Vysočina - Plzeň | 1:2
30.kolo | Plzeň - FC Vysočina | 2:0