01.05.2015, Miroslav Fuks

Úspěšná venkovní série Vysočiny skončila v Brně

Úspěšná venkovní série Vysočiny skončila v BrněSedm zápasů trvající venkovní série FC Vysočina bez porážky je u konce. Zrodila se na stadiónu, kde se jihlavskému celku po návratu do nejvyšší soutěže nedaří – na Srbské v Brně. A to i přesto, že Vysočina šla do vedení díky trefě Marka Jungra. Domácí dokázali už v 51. minutě dvěma šťastnými trefami otočit a brzy přidat i třetí trefu. V 73. minutě však snížil Jungr, a když byl po chvíli vyloučen Kopůnek, tak se zrodilo drama. Vysočina bojovala o remízu, ale vyrovnání jí v závěru přáno nebylo.

Diváci: 3010
Brno: Melichárek – Keresteš, Schuster, Košťál, Jugas – R.Buchta, Malík (69. Kopůnek) - Sýkora (84. Hyčka), Zavadil, Pašek – Vávra (75. Slančík). Náhradníci: Hladký – P.Buchta, Šumbera, Moukanza. Trenér Václav Kotal.
FC Vysočina: Hanuš – Marek (70. Kukoľ), Tlustý, Krejčí, Hybš – Jánoš, Kučera – Jungr, Šulek, Vaculík (70. Kliment) - Harba (58. Mešanović). Náhradníci: Blažek - Kryštůfek, Fulnek, Nerad. Trenér Luděk Klusáček.

Trenérský tým FC Vysočina se rozhodl učinit do utkání proti Zbrojovce Brno dvě změny, které se týkaly obsazení postů krajních záložníků. Na lavičce zůstali Kliment a Fulnek, které nahradili Vaculík a Jungr.

Od prvních minut bylo jasné, že oběma celkům budu hru hodně znepříjemňovat kluzký terén. O první střelu v utkání se po hezkém uvolnění pokusil Kučera, ale rána z dvaceti metrů byla zablokovaná. Brno kolem 5. minuty zahrozilo ze dvou standardek, ale jinak míč více drželi hosté a dařila se jim kombinace. Naopak domácí se soustředili na brejkové akce. V 11. minutě napřáhl brněnský Sýkora, ale i jeho projektil skončil na hradbě obránců. Ve 23. minutě Zbrojovce povedl rychlý křídelní útok, ovšem střílená přihrávka před Hanušovou brankou adresáta nenašla. Ve 25. minutě poslal zprava centr Jungr a Vaculík hlavičkoval vysoko nad břevno. V 25. minutě potáhl míč Vávra a našel za vápnem Zavadila, který po zasekávačce vyslal výbornou střelu, kterou Hanuš s námahou vytlačil na roh. V 29. minutě vyslal centr z pravého křídla Pašek na hlavu Malíka, jenž balón obloukem trkl nad horní tyč. Do vedení tak šli hosté! Kučera v 33. minutě vyslal za obranu Vaculíka, který před brankou přesně našel Jungra, jenž svůj 100. prvoligový start oslavil 8. brankou a vedením Jihlavy 0:1! Ve 41. minutě Pašek odcentroval do vápna, kde jeden z hráčů Brna balón hlavou posunul na Marka a výsledkem bylo hraní rukou a pokutový kop. Ten s přehledem proměnil Zavadil – 1:1. Ve 44. minutě nebezpečně z úhlu pálil Pašek, ovšem Hanuš byl na místě a střelu vyrazil na roh. Do kabin se tak šlo za nerozhodného stavu.

Po úvodní pětiminutovce druhé půle, která šance nenabídla, šli domácí do vedení a po 18 minutách otočili skóre ve svůj prospěch. Nutno dodat, že hodně šťastně. Keresteš poslal z levého křídla střílený centr do vápna, kde do souboje s Krejčím a Hybšem vletěl Pašek a balón se pravděpodobně od něj šťastně odrazil do vysokého oblouku, který na zadní tyči zapadl pod břevno za zády bezmocného Hanuše – 2:1. V 54. minutě mohl po rohu zvýšit Jugas, ale pálil nad břevno. Vysočina se snažila vyrovnat a Brno se soustředilo na brejky, což se domácímu celku vyplatilo už v 64. minutě. Vávra se na levém křídle uvolnil přes Tlustého, ve vápně našel Paška, který se z první placírkou trefil přesně na zadní tyč – 3:1. V 72. minutě Brno znovu prověřilo Hanuše, který vyrážel střelu Sýkory. Po zisku míče hosté podnikli brejk, Mešanović na pravém křídle vyhrál souboj se Schusterem a na malé vápno předložil ideální míč Jungrovi, jenž ve skluzu vstřelil svoji druhou branku v utkání – 2:3! Na další drama zadělala 80. minuta, kdy Kopůnek ve skluzu nešetrně zajel do Jánoše a po pouhých jedenácti minutách na place se musel po zásluze poroučet ze hřiště. Závěr přinesl úpornou snahu Vysočiny, zdržování brněnského týmu a samozřejmě též velký boj s enormním důrazem na obou stranách. Vysočina mohla vyrovnat, ovšem dva velké závary ve vápně kýženou brankou neskončily. Nadále tak platí bilance posledních tří ročníků, že jak Brno, tak i Vysočina si na svých stadiónech v nejvyšší soutěži drží stoprocentní bilanci.

Hráč utkání za FC Vysočina: 1. Marek Jungr 36%, 2. Jan Hanuš 14%, 3. Matěj Hybš 12%, 4. Haris Harba 12%, 5. Lukáš Vaculík 8%, 6. Adam Jánoš 6%, 7. Jan Kliment 4%, 8. Muris Mešanović 4%, 9. Tomáš Kučera 2%, 10. Petr Tlustý 2%.

12.kolo | FC Vysočina - Brno | 2:0
26.kolo | Brno - FC Vysočina | 3:2