25.05.2017, Miroslav Fuks

Vysočina ligový ročník zakončí na půdě Plzně

Vysočina ligový ročník zakončí na půdě PlzněPřed FC Vysočina je poslední zápas fotbalového ročníku 2016/17. Jihlavský tým se v sobotu 27. května představí na půdě úřadujícího českého mistra – Viktorie Plzeň. Zatímco Vysočina bude moci poprvé v sezóně hrát uvolněně a bez sestupového strašáka, tak domácí tým půjde do duelu s tím, že pouze tříbodový zisk mu zajistí šanci na obhajobu titulu.

Jihlava před zaplněným plzeňským stadiónem nebude mít co ztratit a před kamerami České televize opravdu může jen překvapit. Minulost však ukázala, že takové duely FC Vysočina nezvládá. V živé paměti je jistě poslední kolo loňského ligového ročníku, kdy si Jihlava odvezla z Letné výprask 5:0. Navíc před třemi lety se tamtéž zrodila prohra 4:1 a před dvěma roky Jihlava podlehla na půdě Mladé Boleslavi 3:0. Jak tomuto nebezpečí z nižší zápasové motivace čelit? Jak zabránit tomu, aby se hráči po fyzicky a psychicky nesmírně náročné sezóně už neviděli na dovolené? Na to jsme se zeptali asistenta trenéra Petra Čuhela: „Věřím, že k takovému poklesu motivace nedojde. Při absenci dvou vykartovaných a hned šesti zraněných hráčů dostanou velkou šanci ti, kteří na příležitost dlouho čekali. Mohou dokázat, že si zaslouží nejen místo v kádru, ale třeba i v základní sestavě.“

Plzeňský tým je všem fanouškům velmi dobře znám. Přesto se zeptám, kde vidíte silné stránky Viktorie? „Plzeň má velice silný tým a není vůbec náhodou, že do posledního kola usilují o obhajobu titulu. Prezentuje se kombinačním fotbalem, přičemž je velice silná jak v křídelních prostorech, tak i ve vápně. Nesmíme hráčům Viktorie dát prostor k jejich hře, zároveň se musíme snažit využít každou příležitost k rychlému kontru,“ uvedl asistent trenéra Josefa Jinocha.

Vysočina v sobotu nemůže počítat s vyžlucenými Krejčím a Hronkem. Už víte, kdo je v sestavě nahradí? Registrujete absence ze zdravotních důvodů? „Bohužel, indisponovaných hráčů máme po utkání s Příbramí velké množství. Krom dlouhodobě zraněného Urblíka a dvojice Zoubele – Rosa, které v posledních kolech též provází zdravotní potíže, budeme dále postrádat zraněné Rabušice, Fulneka a Tlustého,“ doplnil Čuhel.

Vzájemná ligová bilance FC Vysočina a Plzně: 17 utkání 3 – 3 – 11  14 : 26

Poslední vzájemné utkání: 30.7.2016 - Jihlavský stadión byl v úvodním kole ePojisteni.cz ligy svědkem velmi kvalitního utkání, v němž fotbalisté FC Vysočina v prvním poločase výrazně zaskočili úřadujícího českého mistra a zaslouženě se ujali vedení díky brance Davise Ikauniekse. Plzeň však do druhé půle prostřídala, změnila rozestavení a těžký duel dokázala brankami exjihlavských hráčů Kučery a Kopice otočit. Atraktivní televizní bitva s mnoha šancemi na obou stranách tak skončila vítězstvím favorita 1:2 (1:0).

Střelci: 9 – Ikaunieks, 4 - Dvořák, Hronek, 2 - Rabušic, Zoubele, 1 – Fulnek, Urdinov, Urblík, Popović, vlastní.

Žluté karty: 7 - Urdinov, 6 – Rosa, 5 – Batioja, 4 – Krejčí, Štěpánek, Hronek, 3 – Urblík, Zoubele, Dvořák, 2 – Hanuš, Vaculík, Ikaunieks, Rabušic, 1 – Tlustý, Kryštůfek.

Absence: Krejčí a Hronek (4 ŽK), Urblík, Zoubele, Rosa, Fulnek, Rabušic a Tlustý (zranění)

FC Viktoria Plzeň

Trenér: Zdeněk Bečka

Střelci: 10 – Krmenčík, 7 – Bakoš, 6 – Hořava, Hejda, 3 – Ďuriš, Ivanschitz, 2 – Petržela, Kopic, 1 – Kovařík, Kučera, Hrošovský, Hromada.

Sestava v posledním utkání: Bolek - Hubník, Hejda (39. Matějů), Hájek, Limberský - Hořava, Hrošovský - Petržela (71. Poznar), Bakoš (55. Kopic), Pilař - Krmenčík.