27.05.2017, Miroslav Fuks

O prohře v Plzni rozhodly dva vlastní góly Davida Štěpánka

O prohře v Plzni rozhodly dva vlastní góly Davida ŠtěpánkaVysočina se s pátým ročníkem nepřetržitého působení v nejvyšší soutěži rozloučila prohrou 2:0 (1:0) na půdě úřadujícího mistra. Viktorii Plzeň však výhra k obhajobě titulu nestačila. Smolařem duelu byl jihlavský stoper David Štěpánek, jemuž byly připsány oba vlastní góly do sítě Jana Hanuše.

Diváci: 10493
Plzeň: Bolek (63. Sváček) – Matějů, Hejda, Hubník, Limberský - Hořava, Hrošovský - Kopic, Bakoš, Pilař (68. Petržela) – Krmenčík (73. Poznar). Náhradníci: Řezník, Kovařík, Hájek, Ivanschitz.
FC Vysočina: Hanuš – Kryštůfek, Štěpánek, Mišůn, Urdinov – Vaculík – Batioja (88. Hron), Ikaunieks, Popović (85. Duba), Novotný (70. Záviška) – Dvořák. Náhradníci: Rakovan – Rychetník, Šerý, Sargsyan.

Kouč Josef Jinoch oproti utkání s Příbramí učinil hned pět změn! Do branky se místo Rakovana vrátil uzdravený Hanuš a v poli místo vykartovaných či zraněných Hronka, Krejčího, Fulneka a Tlustého nastoupili Kryštůfek, Mišůn, Novotný a Batioja. Na lavičce figurovala hned čtveřice fotbalistů, kteří mohli doufat v premiérový ligový start – Rychetník, Šerý, Sargsyan a Hron.

Vysočina do utkání vstoupila aktivně, ovšem už brzy převzali otěže utkání favorizovaní domácí. Už ve 4.  minutě si zaplněné tribuny poprvé zakřičely gól z kopačky Bakoše, ovšem ten nebyl uznán pro ofsajdové postavení. Ve 14. minutě byl blízko první branky zápasu Krmenčík, který však z dobré pozice hlavičkoval vedle levé tyče Hanušovy branky. O minutu později však v Plzni vypukla gólová radost. Bakoš se zleva uvolnil do vápna, vystřelil, ovšem mířil vedle. Naštěstí pro domácí však jeho prudká rána trefila Štěpánka, kulatý nesmysl zcela změnil směr a zapadl do branky za záda bezmocného Hanuše – 1:0. Vysočina inkasovala již třetí vlastní branku v probíhajícím ročníku, z toho podruhé se v krátkém čase trefil za záda svého gólmana mladík Štěpánek. Prakticky hned z rozehrávky chytře Popović uvolnil do vápna Urdinova, který si postrčil míč kolem Bolka a bez velkého kontaktu s domácím gólmanem upadl. Místo velké šance tak byla žluta karta za simulování. Ve 20. minutě se podél lajny kolem Kryštůfka krásně prosmýkl Pilař, ale z úhlu branku výrazně minul. Ve 25. minutě Viktoria kopala standardní situaci z pravé strany, na níž si naskočil Hejda a trefil spojnici! Následný odražený míč napálil Bakoš nad břevno. Ve 29. minutě se Ikaunieksovi podařilo vypíchnout míč Hrošovskému a postupoval na Hubníka, udělal si prostor na střelu, ale s přízemní střelou z dvaceti metrů neměl Bolek velkou práci. Vzápětí se ke střele uvolnil Bakoš, ale po zemi našel připraveného Hanuše. V 32. minutě po rohovém kopu z bezprostřední blízkosti neskóroval Bakoš, když jej Hanuš na zadní tyči stihl vychytat. O čtyři minuty střílel znovu slovenský kanonýr a znovu našel jen rukavice gólmana FC Vysočina. V 38. minutě se po centru Novotného dostal k hlavičce Batioja, ale ta postrádala všechny nebezpečné parametry. Ve 42. minutě vyslal Ikaunieks do brejku Popoviće, ale ani jemu se nepodařilo vyslat střelu, která by Bolka v bráně vylekala.

K první střele druhé půle se dostal Batioja po ose Dvořák – Popović. Z úhlu a z hranice vápna našel jen připraveného Bolka. V 57. minutě do vápna pronikl Matějů, ovšem jeho zpětnou přihrávku na volné spoluhráče dokázal odvrátit Mišůn. Z následného roku se neujala Hejdova hlavička. Po hodině hry hráči v bílém předvedli pohlednou akci, na jejímž konci byl střílený centr Vaculíka a nebezpečné zakončení Ikauniekse z bezprostřední blízkosti. Bolek však vytáhl výborný zákrok, navíc jihlavský útočník byl v ofsajdu. V 66. minutě zprava odcentroval Hrošovský, našel z ideální pozice hlavičkujícího Krmenčíka, jenže stříle doprostřed a Hanuš vytáhl skvělý reflexivní zákrok. V 70. minutě to byl znovu Krmenčík, který dostal kolmici za obranu, ale střílel těsně vedle. V 72. minutě se po standardce Vaculíka dostal k hlavičce Ikaunieks, ovšem jeho pokus našel jen připraveného střídajícího brankáře Sváčka. V 75. minutě měl po centru Petržely velkou příležitost Bakoš, ale hlavičkoval vedle tyče. V 77. minutě viselo vyrovnání ve vzduchu po centru Kryštůfka, teči ve vápně a nejistém zákroku Sváčka. Při domácích tentokrát stálo štěstí. A drželo se jich i v 84. minutě, kdy Poznarovu hlavičku tečoval do vlastní sítě znovu smolař Štěpánek – 2:0. Vzápětí k prvoligové premiéře vystřídal jihlavský odchovanec Vojtěch Hron, jenž nahradil Batioju. Právě on mohl v závěru snížit a duel zdramatizovat, ovšem Sváček jeho ránu z dvaceti metrů dokázal vyrazit. Utkání tak skončilo zaslouženou výhrou Viktorie v poměru 2:0.

1.kolo | FC Vysočina - Plzeň | 1:2
30.kolo | Plzeň - FC Vysočina | 2:0