13.01.2024, Miroslav Fuks

Vysočina na Dynamu 2:0 prohrávala, ale nakonec vybojovala cenný bod

Vysočina na Dynamu 2:0 prohrávala, ale nakonec vybojovala cenný bodVysočina v úvodním zimním duelu vybojovala cennou remízu na půdě prvoligových Českých Budějovic. Po bezbrankové první půli, v níž měli domácí více šancí, došlo k prostřídání sestav a hra se ještě více vyrovnala. Paradoxně šlo Dynamo do dvoubrankového vedení, když využilo chyb v jihlavské defenzivní rozehrávce. Vysočina však dokázala srovnat, když penaltu proměnil Mame Tall a skóre dal konečnou podobu v Filip Vedral - 2:2 (0:0).

Diváci: 200
Č. Budějovice: Šípoš – Nikl, Králik, Čoudek, Sladký – Cermák, Suchan – Hellebrand – Šigut, Tranziska, Alli. Střídali: Andrew – Broukal, Prášek, Hák, Skalák, V. Hora, Osmančík, Zíka, Trummer.
FC Vysočina: 1. půle: Soukup – Svoboda, Piško, Tonbul, Záhradnik – Vítek, Lacko – Ogiomade, Labaran, Selnar - Fatai. 2. půle: Jágrik – Svoboda, Vedral, Sládek, Farka – Tureček, Shudeiwa – Křehlík, Miška, Franěk - Tall.
Stanice TV prenosu: záznam

Kouč David Oulehla nasadil 21 fotbalistů, když pouze Svoboda musel při nemoci Chytrého odehrát celý duel. V jihlavské sestavě figuroval testovaný urostlý nigerijský útočník Adeshina Fatai (roč. 1999), který v Evropě hraje od roku 2019 a má za sebou působení v rumunských a bosenských klubech. Příležitost v přípravě FCV opět dostal nigerijský ofenzivní záložník Khalid Baba Labaran (roč. 2003), který byl na podzim oporou divizní Polné (11 zápasů, 4 branky).

Zatímco Jihlava doma nechala řadu fotbalistů a nasadila dvě kombinované sestavy, tak Dynamo do první půle vyběhlo ve velmi silné sestavě. Domácí skutečně měli více ze hry a v první půlhodině si vytvořili hned několik dobrých gólových příležitostí, v nichž však troskotali na pozorném Soukupovi či na nepřesné koncovce. Vysočina hrozila hlavně z rychlých kontrů, ale postupně získávala stále více půdu pod nohama. Do vedení mohla jít v 39. minutě, kdy dvakrát nebezpečně hlavičkoval po centru zprava Lacko. Nejprve trefil levou tyč Šípošovy branky a dohrané situace hlavičkoval jen těsně vedle téže tyče. A jen na tyči skončil přímý kop Selnara, který zahrával metr za vápnem.

Do druhého dějství se jedenáctky výrazně prostřídaly, hra se opticky zcela vyrovnala a paradoxně začaly padat branky. Dynamo šlo do vedení v 57. minutě, kdy rychlonožka Alli vystihl nepřesnou rozehrávku Fraňka kolem jihlavského vápna, byl u míče dříve než Jágrik a pohodlně zavěsil – 1:0. V 72. minutě domácí opět využili lehkovážné rozehrávky FCV. Tentokrát Alli využil nepřesné hlavičky Svobody a na penaltu předložil míč ke skórování Skalákovi – 2:2. Za pouhé 2 minuty vykřesal jihlavskou naději Franěk, kterého ve vápně fauloval Broukal. Následnou penaltu proměnil Tall – 2:1. Vysočina se v dalších minutách snažila o vyrovnání, takže více otevřela zadní vrátka. Hned ve třech situacích musela děkovat reflexům Jágrika, který své spoluhráče podržel a udržel naději na remízu. Té se Jihlava nakonec skutečně dočkala, když Franěk poslal v 87. minutě ideální centr na zadní tyč, kde si jej našel z první střílející Vedral – 2:2.

Doplňme, že Vysočina do utkání nenasadila tento kádr 10 fotbalistů, kteří jsou zařazení do zimní přípravy: Mastný – Chytrý, Haala, Peřina, Pešek, Fila, Šancl, Křivánek, Araujo-Wilson, Zimmermann.

Pozápasové hodnocení kouče Davida Oulehly: „Bylo znát, že pro oba celky šlo o první utkání zimní přípravy po delší pauze. Viděli jsme řadu nepřesností, nevynucených ztrát a chyb v defenzívě, z čehož pramenily i vstřelené branky. My jsme do utkání nevstoupili v patřičném tempu. Dynamo do první půle nasadilo silnou sestavu, mělo více ze hry a nám chvíli trvalo, než jsme se nastavili na mód ligového mančaftu. Jsem rád, že jsme se do zápasu postupně dostali. Mrzí mne, že brankám Českých Budějovic předcházely hrubé chyby v naší obranné rozehrávce. Naopak mne samozřejmě těší, že jsme za stavu 2:0 stále bojovali o výsledek a nakonec jsme se dočkali vyrovnání. Nepochybně to představuje povzbuzení do dalších náročných dnů zimní přípravy. Každopádně před sebou máme ještě hodně práce, což konfrontace s první ligou jasně ukázala. Hráči jsou technicky na vyšší úrovni a vše bylo rychlejší. Na mysli mám hru pod tlakem, jemnou techniku, nevynucené chyby, zbytečné ztráty, rozhodovací procesy a další herní aspekty.“