27.04.2024, Miroslav Fuks

V důležitém záchranářském duelu se radoval Prostějov

V důležitém záchranářském duelu se radoval ProstějovJarní mizérie FC Vysočina na stadiónech soupeřů nemá konce. Jihlava v důležitém záchranářském duelu na půdě Prostějova dobře začala, ovšem nakonec díky brankám ze standardek padla 3:0 (2:0). Její série bez venkovního bodového zisku se protáhla na pět utkání a patnáctí Hanáci se tak FCV v tabulce přiblížili na 3 body.

Diváci: 450
Prostějov: Mucha – R.Látal, O.Ševčík, Štěrba, Harušťák – M.Mach, P.Jaroň, Koudelka (89. Matocha), Šimek (90+3. Bednár), Bartolomeu (85. Slaměna) – Malec. Náhradníci: Vejmola – Rudzan, Jamiu, Zapletal.
FC Vysočina: Soukup – Piško, Vedral, Sládek – Chytrý (66. Svoboda), Pešek, Lacko (85. Sagna), Farka (85. Shudeiwa) – Šancl – Franěk (57. Selnar), Araujo-Wilson (57. Křehlík). Náhradníci: Mastný – Tureček.
Stanice TV prenosu: záznam

Kouč David Oulehla sáhl k jedné změně oproti utkání se Spartou B, když místo vyžluceného stopera Tonbula nastoupil ke svému druholigovému debutu devatenáctiletý Martin Sládek. Naopak domácí exjihlavský kouč Radim Kučera udělal oproti nepovedenému zápasu ve Varnsdorfu hned šest změn v základní sestavě.

Vysočina do utkání vyběhla velmi aktivně a od prvních minut se snažila překonat prostějovskou obranu. Už ve 3. minutě prostrčil míč mez stopery Araujo-Wilson na nabíhajícího Fraňka, který se kličkou doleva zbavil i vybíhajícího gólmana Muchy, ovšem z menšího úhlu trefil jen boční síť odkryté branky! V 9. minutě zahrozili domácí, když gólman Soukup otálel s rozehrávkou, až nastřelil pouze napadajícího Malce. Odražený míč se dostal na křídlo k Bartolomeuovi, jehož centr obrana ve žlutém v pohodě odvrátila. Ve 12. minutě se po sérii přihrávek dostal ke střele z hranice vápna Franěk, ale Mucha byl u pravé tyče včas. Vysočina častěji držela míč a lépe kombinovala, ovšem do vedení šel Prostějov. Ve 13. minutě rozehrával standardku Koudelka. Jeho nákop sklepl spoluhráč doleva, odkud odcentroval Bartolomeu. Letící míč si našel nabíhající Ševčík, jehož hlavička zaplachtila k pravé tyči z pohledu brankáře Soukupa – 1:0. Domácí poté získali půdu pod nohama a mnohem častěji působili na jihlavské půlce. Vybojovali i několik rohových kopů. Standardkami či dlouhými auty se snažila hrozit i Vysočina, ale ke střelám na Muchu to nevedlo. Ve 28. minutě už to bylo bohužel 2:0, když jihlavská defenzíva znovu neuhlídala prostějovskou standardní situaci ze strany. Na centr zprava z kopačky Bartolomeua si vyskočil skoro na rohu velkého vápna Mach a nechytatelně jej prodloužil na zadní tyč pod břevno marně se natahujícího Soukupa. Lepší scénář po půlhodině hry si o záchranu bojující Prostějov nemohl představit. Díky pozorné a koncentrované defenzívě v dalších minutách bez potíží odolával jihlavské snaze o zteč Muchovy branky. A platilo to po zbytek půle, v níž domácí neměli gólovou příležitost, ale ze standardek vstřelili dvě branky.

Do druhého dějství oba mančafty nastoupily beze změn. Domácí v holickém exilu nadále spoléhali na standardní situace a rychlé kontry. Vysočina se kombinací snažila rozplést soustředěný modrobílý val, který odolával bez větších potíží. V 52. minutě se před vápnem šikovně uvolnil Šancl, ale jeho střela skončila zablokovaná na rohu. V 57. minutě hosté stáhli dvojici ofenzivní hráčů Franěk - Araujo-Wilson a nahradili je uzdravenými Křehlíkem a Selnarem. Šance či závary před Muchovou brankou však nadále nepřicházely. Prostějov snadno odolával, kouskoval hru a využíval každé možnosti k tomu strávit co nejvíce času na jihlavské polovině. V 68. minutě byli modrobílí blízko třetí trefě ze standardky. Tentokrát však hlavička po rohovém kopu letěla těsně nad břevno. V 71. minutě se Vysočina konečně dostala do šance. Farka dostal míč od Selnara mezi obránce a ocitl se za jejich zády ve vápně. Místo střely na zadní tyč Muchovy branky však hledal a nenašel přihrávkou své spoluhráče na malém vápně. Křehlíkovi scházel krůček k doražení míče do branky. V 82. minutě se do šance dral Bartolomeu, ale tísněn Sládkem střílel vedle branky. Na druhé straně se po Farkově centru z levé strany tlačil do koncovky Svoboda, ale míč nakonec skončil v poklidu v Muchově náruči. V 88. minutě přišel vrchol trápení FCV v koncovce. Na Muchu letěla složitá malá domů, kterou netrefil vůbec dobře. Míč přistál na noze zcela volného Selnara, kterému vlevo běžel Sagna. Selnar se rozhodl udělat Muchovi kličku doprava a následně střílet, ovšem domácí gólman jeho záměr vystihl a pokus vytěsnil na roh. Závěrečné minuty si už domácí pohlídali, navíc v posledních vteřinách do otevřené obrany zužitkoval rychlý kontr a náběh na Soukupa k tyči přesně střílející Jaroň – 3:0. Prostějov se tak mohl radovat z velmi důležité výhry v jejich záchranářském úsilí.

11.kolo | FC Vysočina - Prostějov | 2:1
25.kolo | Prostějov - FC Vysočina | 3:0