15.11.2023, Miroslav Fuks

Josef Vrzáček: Kluci poctivě trénují a chtějí na sobě pracovat

Josef Vrzáček: Kluci poctivě trénují a chtějí na sobě pracovatNejen fotbalová zkušenost říká, že druhý ročník bývá pro nováčka nejtěžší. Své o tom vědí starší dorostenci FKM Vysočina, kteří na podzim svedli v nejvyšší soutěži 15 enormně náročných bitev, z nichž vybojovali slušných 17 bodů a přezimování na 12. příčce tabulky. Nakolik je s touto bilancí spokojen zkušený kouč Josef Vrzáček?

Před sezónou jsme si říkali, že by bylo skvělé přezimovat se ziskem 16-17 bodů. Nyní však cítíme, že jsme mohli mít na kontě o 3-4 body více. Ale taková dílčí nespokojenost s dosaženými výsledky bude panovat asi vždy u každého trenéra.

S jakým očekáváním jste do nového ročníku dorostenecké extraligy šli?
Zásadní bylo, že jsme do soutěže vstoupili s velmi mladým mužstvem, v němž převažovali hráči mladšího ročníku 2006, nikoli toho dorazového 2005. A to se v konfrontaci s nejlepšími českými celky samozřejmě muselo projevit. Logicky jsme během velmi krátké letní pauzy měli obavy, jak z této náročné konfrontace vyjdeme. Bylo to umocněno i odehranými přípravnými duely. Navíc jsme pořád hledali ideální složení sestavy i vlastního kádru.

Nakolik se současný tým liší od toho loňského, který se po podzimu chlubil ziskem 26 bodů?
Těch odlišností bychom našli dost v mnoha ohledech. Chvíli nám trvalo, než se nový hráčský kolektiv podařilo usadit z hlediska vnitřních mechanismů a soudržnosti. Loňský tým byl déle pohromadě, kluci bylo v průměru starší a lépe se znali. Jsem moc rád, že si parta postupně sedla, což se začalo pozitivně projevovat i do výsledků.

V jakých aspektech vidíte fotbalové předností současného mančaftu?
Kluci především poctivě trénují a chtějí na sobě pracovat, což je velmi důležitý předpokládat týmového úspěchu a individuálního rozvoje hráčů. Za druhé velmi dobře vnímají naše taktické pokyny a přípravu na soupeře.

V několika zápasech jste sahali po větším bodovém zisku, než jste nakonec získali. Asi nejvíce mrzí duel ve Frýdku-Místku, že?
Je to tak. Frýdek-Místek, kde jsme ještě v 88. minutě vedli 0:2, mi bude ležet v žaludku ještě dlouho. Zvlášť, když se vyrovnání nezrodilo díky tlaku soupeře, ale po našich zbytečných individuálních chybách.
Samostatnou kapitolou pak byl zápas na půdě posledního Slovácka. Prohráli jsme tam 1:0 brankou z 1. minuty, ovšem na trávníku se po zbytek času děly věci, které do dnešního fotbalu prostě nepatří. Ve druhém poločasu jsme obléhali branku soupeře jako v házené, ovšem šance jsme neproměnili a sudí ani jeden ze tří penaltových zákroků neodpískal.

Které podzimní duely hodnotíte jako nejvydařenější?
Zápasů, v nichž jsme byli spokojení s herní tváří týmu, bylo více. A to včetně těsných porážek 3:2 na půdě předních týmů tabulky – Českých Budějovic a Karviné, kde jsme soupeře dostali pod tlak a sahali jsme po vyrovnání. Výborné utkání jsme sehráli na Zbrojovce, kde se zrodila remíza 1:1. Velmi dobře jsme zvládli důležité domácí duely se Zlínem, Libercem a v posledním kole s Olomoucí. Vyzdvihnout musím i cennou remízu 1:1 na Strahově se Spartou.

Který zápas jihlavskému dorostu naopak nevyšel?
Nevyšel nám vstup do soutěže, kdy jsme ve fázi hledání sestavy v úvodním kole prohráli 4:0 v Pardubicích a všechny branky inkasovali už v první půli. Dále musím zmínit domácí výbuch 1:7 se Slavií. Pečlivě jsme se na ni připravovali, ale zápas jsme nezvládli v hlavách. Kluci asi byli přemotivovaní a začali vyrábět chyby jak na běžícím páse.

Do 15 utkání jste nasadili poměrně velký počet hráčů – 26. Čím si to vysvětlujete?
Jak už bylo řečeno, tak jsme prakticky celý podzim hledali optimální složení sestavy. Těch posunů napříč našimi dorosteneckými celky bylo poměrně hodně. Navíc nás mnohem více potrápily zdravotní výpadky a tým doplnily nové tváře i v průběhu podzimu.

Lze uvést fotbalisty, kteří na podzim náleželi k oporám sestavy?
Naše hra je postavena na týmovém výkonu a plnění taktických pokynů. Pilířem sestavy je stoper Jan Haala, výrazně herně roste středopolař Tadeáš Záruba a opomenout nemohu ani útočníka Tomáše Zimmermanna, který se s podzimními 9 góly zařadil mezi nejlepší střelce soutěže. Postupně se však zlepšují a na tuto klíčovou kostru nabalují další hráči. Napadají mne gólman Matyáš Trešl, obránci David Matoušek a Jáchym Puzrla nebo stoper Matyáš Dolejší. Jmenovat bych však mohl i další fotbalisty.

Jak fungovala vaše spolupráce s dorosteneckými celky U18 a U17?
Odvíjela se velmi dobře a byla díky četným oboustranným přesunům intenzivnější, než v předchozích letech. Dorosteneckému „béčku“, tedy týmu U18, jsme se snažili pravidelně hráčsky pomáhat v náročných zápasech druhé nejvyšší soutěže – MSDL.

Projde kádr dílčí zimní proměnou? Posunou se k vám někteří talentovaní kluci?
Na zimních změnách nyní intenzivně pracujeme a k menší obměně kádru nepochybně dojde. S Davidem Oulehlou jsme se bavili o tom, že minimálně 2 starší dorostenci půjdou do přípravy „áčka“. Do našeho kádru se posunou někteří kluci z U18 a též alespoň jeden hráč z U17. Navíc jednáme i o některých příchodech zvenčí. Konkrétní bych zatím být nechtěl.

U19 – hráčské statistiky za podzim 2023

Vstřelené branky: 9 - Zimmermann, 3 - Záruba, Kryštof, 2 - Hudák, Udržal, 1 - Haala, Pivnička.

Odehraná utkání: 15 - Haala, Hudák, Záruba, Zimmermann, 14 - Matoušek, Šubert, 13 - Dolejší, Udržal, Veselý, 12 - Pivnička, 10 - Kotoun, Puzrla, Šebek, Trešl, 9 - Kryštof, 7 - Novák, 6 - Maňásek, Merunka, 5 - Stoček, 3 - Nevěčný, Šancl, 2 - Procházka, Šerý, 1 - Palán, Raitmajer, Ficek.

Odehrané minuty: 1398 - Haala, 1386 - Záruba, 1364 - Zimmermann, 1234 - Matoušek, 1146 - Dolejší, 1142 - Udržal, 1015 - Hudák, 939 - Trešl, 860 - Veselý, 722 - Puzrla, 645 - Pivnička, 566 - Kotoun, 511 - Maňásek, 468 - Šubert, 455 - Kryštof, 308 - Šebek, 278 - Nevěčný, 244 - Novák, 190 - Šancl, 181 - Procházka, 135 - Stoček, 118 - Merunka, 25 - Palán, 19 - Šerý, 18 - Raitmajer, 11 - Ficek.