21.01.2023, Miroslav Fuks

Vysočina v úvodním duelu přípravy přehrála Živanice

Vysočina v úvodním duelu přípravy přehrála ŽivanicePromrzlý a zasněžený areál Na Stoupách dnes hostil úvodní ostrý přípravný duel FC Vysočina v zimní přípravě. Do Jihlavy dorazil Sokol Živanice, 12. celek ČFL skupiny B, který celou první půli odolával favoritovi. Vysočina se poprvé prosadila až v 58. minutě a poté dokázala přidat ještě další tři branky - 4:0 (0:0). Dvakrát se trefil Justin Araujo-Wison, jednou se radovali Miroslav Tureček a Vojtěch Křišťál.

Diváci: 50
FC Vysočina: 1. pol.: Jágrik - Svoboda, Vedral, Křišťál, Vlk - Lacko, Franěk - Ogiomade, Selnar, Fila - Tall. 2. pol.: Jágrik - Křehlík, Křišťál, Gabriel, Peřina - Tureček, Vítek - Křivánek, Šancl, Záhradnik - Araujo-Wilson. Náhradník: Soukup.
Živanice: Frydrych - Spěvák, F.Pánek, Chocholatý, Svoboda, Buriánek, Nikodem, Štěpánek, Langr, D.Pánek, Kopecký, střídali: Bartaloš - Petrus, Vaníček, Knespl.

Domácí druholigisté měli po celý první poločas územní převahu, ale k ohrožení gólmana Frydrycha se dostávali pouze sporadicky. Vlastně jedinou vyloženou příležitost úvodního dějství měl v 31. minutě Fila, kterého do vápna uvolnil Lacko. Hostující brankář však jeho dobrý pokus dokázal vytěsnit na roh. Na druhé straně svůj celek v ojedinělé příležitosti Živanic podržel gólman Jágrik, který chytil hlavičku Štěpánka.

Do druhého poločasu Jihlava vyběhla v takřka kompletně obměněné sestavě, když celých 90 minut absolvovali pouze gólman Jágrik a stoper Křišťál. Čerstvé síly byly na umělém trávníku znát a poměrně brzy přinesly i úvodní gólovou radost utkání. V 58. minutě byl 20 minut od branky faulován pronikající mladík Šancl, k přímému kopu se postavil Tureček a svůj pokus zakroutil přes zeď nechytatelně do branky – 1:0. O pět minut později Šancl vyslal kolmici do vápna na Araujo-Wilsona, který nechytatelně propálil gólmana na zadní tyč – 2:0. V 78. minutě Tureček zahrával přímý kop a našel nezadržitelně hlavičkujícího Křišťála – 3:0. Tentýž střední záložník se k rohovému praporku postavil o 7 minut později, poskakující kulatý nesmysl si ve vápně našel nedůrazně bráněný Araujo-Wilson a šikovně míč poslal do sítě – 4:0. Šanci Živanic na korekci stavu zmařil v 88. minutě po střele Štěpánka Jágrik.

Jak úvodní ostrý duel přípravy okomentoval kouč Ondřej Smetana: „Myslím, že zápas splnil to, co jsme od něj očekávali. Po druhém tréninkovém týdnu, který byl z kondičního hlediska asi nejnáročnější, jsme rádi, že jsme jej zvládli po slušném výkonu a s dobrým výsledkem. I když toto není nyní na začátku přípravy ten nejdůležitější aspekt. Před námi je ještě dlouhá cesta. Mrzí mne, že se nám nevyhýbají zranění či nemoci, díky čemuž jsme dnes nebyli v plném počtu. Věřím, že nás kluci v příštím týdnu doplní a budeme v tréninkovém procesu takřka kompletní,“ uvedl k zápasové absenci Zoubeleho, Irodotise, Shudeiwy, Jiříka, Farky a Piška.

K prvnímu utkání mezi dospělými nastoupil český dorostenecký reprezentant, teprve sedmnáctiletý Filip Šancl. Jak jste viděl jeho výkon? „Všichni víme, že se jedná o talentovaného hráče, což prokazuje na tréninku i v dnešním zápase. Zároveň víme o jeho logických deficitech z hlediska kondiční a taktické vyspělosti. Je našim úkolem, abychom na těchto nedostatcích postupně pracovali a Filipa zlepšovali. Aby se z mladého naivního fotbalisty stal co nejrychleji zkušenější hráč,“ uvedl Smetana, který se vyjádřil i k působení jediné zcela nové tváře v týmu – mladoboleslavského krajního beka Matěje Vlka: „O jeho setrvání v Jihlavě se rozhodne příští týden, kraje sestavy určitě potřebujeme posílit. Jde o mladého pracovitého hráče, o nějž mne zaujalo, jak dobře přišel do přípravy fyzicky připraven. Tréninkové dávky s námi zvládá úplně v pohodě.“

Na Ježour TV nabízíme slova dorosteneckých reprezentantů Lukáše Fily a Filipa Šancla. Stejně tak nezůstaneme dlužní ani kompletní komentář kouče Ondřeje Smetany. Omlouváme se za ruchy v záznamu způsobené větrem.