13.02.2016, Miroslav Fuks

Vysočina v Jablonci čelila těžkým ránám a odjela poražena

Vysočina v Jablonci čelila těžkým ránám a odjela poraženaVysočině na severu Čech v jarní premiéře nebylo přáno. Sympatický výkon hráčů v modrém na ambiciózního favorita nestačil. Zvlášť, když se jihlavský tým musel vyrovnat s tvrdými ranami osudu v podobě vyloučení Kukoľa a Krejčího, nepřiznanou penaltou, sporně nařízenou penaltou a zraněním gólmana Hanuše. Pod jabloneckým vítězstvím 2:0 (0:0) se gólově podepsali Pernica a Tecl.

Diváci: 2460
Jablonec: Bárta – Kysela, Pernica, Beneš, Karavaev – Hübschman – Masopust (53. Doležal), Greguš, Pospíšil (53. Trávník), Breda (73. Mihálik) – Tecl. Náhradníci: Valeš – Hanousek, Rossi, Kubista. Trenér Zdenko Frťala.
FC Vysočina: Hanuš (45. Rakovan) – Vaculík, Krejčí, Šourek, Mišůn - Kučera, Hronek – Kukoľ, Šulek, Bazal (66. Jungr) – Voltr (82. Fulnek). Náhradníci: Kryštůfek, Urdinov, Demeter, Dvořák. Trenér Michal Hipp.

Kouč Michal Hipp složením základní sestavy nepřekvapil. Oproti generálce v ní dle očekávání figurovali uzdravení Vaculík a Šulek. Ligovou premiéru v dresu FC Vysočina si odbyla hned trojice Hronek, Bazal a Voltr.

Ve 2. minutě se v rohu pokutového území dobře uvolnil Kučera, ovšem jeho střílený centr adresáta či branku nenalezl. Ve 4. minutě vypustil zajímavý projektil z dvaceti metrů Pospíšil, ale přestřelil. V 10. minutě Šulek vybojoval míč, narazil si s Kučerou, ve vápně si levačkou zasekl míč a z úhlu vypálil. Jeho rána letěla nad. Jablonec měl velkou šanci ve 13. minutě, kdy exjihlavská spolupráce Tecla s Masopustem skončila pohotovou střelou druhého jmenováno vedle tyče. V 16. minutě se ve vápně domácího celku skvěle uvolnil Kučera, zpětnou přihrávkou našel Voltra, jenž překonal Bártu. Jenže Kučera míč asi nahrával těsně za brankovou čárou. Na druhé straně krásnou jedovkou z pětadvaceti metrů odpověděl Breda, jenže těsně přestřelil. V 25. minutě Vysočina zahrávala standardní situaci, kterou domácí dokázali odvrátit a vzápětí vyslat do brejku Tecla. Jihlavští obránci proti němu byli v početní převaze, ovšem jeho rychlý kontr dokázal zastavit nedovoleným zákrokem až před pokutovým územím Kukoľ. Sudí Lerch mu udělil červenou kartu, čímž slovenský křídelník zopakoval své půldruhého roku staré vyloučení ze stejného stadiónu. Breda z následného přímého kopu trefil tyč! Ve 33. minutě se k nebezpečné hlavička dostal Kysela, ovšem minul branku. Ve 40. minutě Vysočina podnikla parádní brejk, kdy po centru Hronka nepřesně zakončoval Voltr a následný nebezpečný centr Mišůna přinesl závar s pádem Voltra, který volal po penaltě. Ve 43. minutě se ve vápně uvolnil Tecl a zpětnou přihrávkou našel Hübschmanna, který Hanuše z bezprostřední blízkosti nepřekonal. Následný odražený míč z hranice vápna napálil Karavaev a trefil pravou tyč. Možná právě v tomto momentě došlo k další ráně pro Jihlavu, když se zranil gólman Hanuš a musel jej nahradit Rakovan. Slovenský gólman, který nastoupil do vůbec prvního ligového duelu v dresu Vysočiny, už do konce půle žádnou vážnou situaci řešit nemusel.

První šanci druhé půle měla Vysočina, když se po brejku dostal míč na levou stranu k Mišůnovi, jehož střílenou přihrávku před branku si domácí obrana před nabíhajícím Kučerou málem srazila do branky. V 54. minutě se ve vápně uvolnil Breda, ale mířil jen do středu brány a Rakovan jeho ránu vyrazil. V 57. minutě hezky vypálil Greguš a Rakovan míč vyboxoval na roh. V 58. minutě už šli domácí do vedení. Odražený míč z rohového kopu se dostal ve vápně k volnému Pernicovi, který jej k bližší tyči nekompromisně napálil do branky – 1:0. V 63. minutě mohla Vysočina vyrovnat, když Šulek poslal dlouhým pasem za obranu Hronka, jenž ve vápně dobře mířil na zadní tyč, ale gólman Bárta jeho střelu dokázal nohou vytěsnit. Další kontr táhli vpravo v 72. minutě Hronek a Vaculík, jenž se uvolnil ve vápně a svůj chytrý oblouček poslal na břevno! V 76. minutě přišla další rána pro Vysočinu. Kolmice našla za obranou a možná i v ofsajdu Tecla, jehož stíhal Krejčí. Zdálo se, že mu jihlavský stoper míč dokázal v souboji ukopnout, ovšem sudí souboj posoudil jako faul. Nařídil penaltu a Krejčího vyloučil. Tecl pokutový kop proměnil – 2:0. Vysočina se i v devíti pokoušela o otevřenou partii. V 80. minutě překvapil projektil Mišůna z třiceti metrů, který Bárta dokázal vyrazit. V 82. minutě se do šance vřítil Karavaev, ale těsně minul. Do konce duelu se už stav nezměnil.

Hráč utkání za FC Vysočina: 1. Hanuš 33%, 2. Kučera 13%, 3. Šourek 13%, 4. Voltr 8%, 5. Kukoľ 8%, 6. Vaculík 8%, 7. Jungr 4%, 8. Rakovan 4%, 9. Hronek 4%, 10. Mišůn 4%.

3.kolo | FC Vysočina - Jablonec | 1:0
17.kolo | Jablonec - FC Vysočina | 2:0