23.09.2012, Miroslav Fuks

Vysočina v Brně ztratila svoji neporazitelnost

Vysočina v Brně ztratila svoji neporazitelnostFotbalisté FC Vysočina v Brně ztratili sedm zápasů trvající neporazitelnost, kterou drželi jako poslední celek v Gambrinus lize. Přišli o ni v Brně, kde doplatili na chyby obrany a špatný vstup do utkání. Už ve 13. minutě prohrávali 2:0, a když v 53. minutě snížil Stanislav Tecl, tak poté znovu inkasovali dvě rychlé branky. Brno mělo svůj den a nakonec se dočkalo i vzývaného „bůra“.

Diváci: 5502
Brno: Petr – Král, Brabec, Pernica, Husár – Mezlík (89. Sus), Zavadil, Šoljič, Lutonský – Škoda (78. Glaser), Švancara (85. Halaška).
FC Vysočina: Blažek – Karlík, Tlustý, Šourek, Josl (83. Gavrić) – Koloušek, Rada (46. Kučera) – Masopust (59. Mešanović), Jungr, Vaculík – Tecl. Náhradníci: Hanuš – Obert, Zeman, Sedláček.

Trenér František Komňacký pravděpodobně ctí okřídlené pravidlo „vítězná sestava se nemění“, tudíž se jím zvolená základní jedenáctka nijak nelišila od té, která v minulém kole na domácí půdě porazila Baník Ostrava. Dokonce to platilo i o složení lavičky náhradníků.

První nebezpečnou akci a střelu na branku přinesla 2. minuta, kdy si za obranu dobře naběhl Jungr a následně ke střele z 20 metrů vybídl Josla. Ten pálil tvrdě, ale nad branku. V 5. minutě Vysočina rozehrála první roh zápasu a hned zvolila hodně nebezpečný signál, na jehož konci byl střílený přízemní centr Kolouška, jenž domácí beci vykopávali z brankové čáry. Jihlava byla v úvodu výrazně aktivnější, jenže první radosti se dočkalo Brno. V 8. minutě převzal na své půlce míč Zavadil a perfektním pasem našel za jihlavskou obranou nabíhajícího Švancaru. Ten před Blažkem zachoval chladnou hlavu a přehodil ho – 1:0. Brno mělo skvělý start do utkání. Blažek si ještě nechytil do ruky míč a lovil ho podruhé ze sítě už ve 13. minutě. Lutonský si na levém křídle narazil míč se Švancarou a poslal před branku perfektní centr na hlavičkujícího novice v brněnském dresu Škodu. Ten se z malého vápna nemýlil – 2:0. Vysočina, hlasitě povzbuzovaná neúnavným a velmi slušně zaplněným kotlem svých příznivců, se musela pustit do dobývání zatažené brněnské obrany. To Brno se mohlo soustředit na rychlé brejky. Ve 27. minutě byla blízko třetí brance. Škoda vysunul „Mercedes“ Švancara, který se dostal za Tlustého, tísněn dokázal vyslat přízemní střelu, kterou Blažek dokázal vytěsnit na roh. Ve 40. minutě se Brno opět prosadilo na levém křídle. Míč po ose Lutonský - Husár doputoval až k nohám Škody, jenž však z velké šance rozvlnil pouze boční síť. Když se neujal ani nadějně rozehraný roh Kolouška a o chvíli později na střele Jungra z velkého úhlu po vybídnutí Karlíka, tak se šlo do kabin za stavu 2:0 pro domácí celek.

Nespokojený trenér Komňacký do druhého dějství poslal místo Rady ofenzivněji laděného záložníka Kučeru. První střelou se ve 47. minutě prezentoval Lutonský, jenž Blažka pořádně vystrašil. Na druhé straně málem překvapil gólmana Petra nevydařeným centrem Masopust. Vysočina se nadále snažila trpělivě rozleptat brněnskou obranu a v 53. minutě se dočkala. Tecl vybojoval roh a poté si na něj gólově vyrovnal – 2:1. Na hlavu mu míč posadil Josl po předchozím rozehraném rohu v podání Vaculíka s Kolouškem. Jihlava se tlačila před branku a 54. minutě byla blízko vyrovnání. Masopust však z první balón po centru Kolouška do branky netrefil. Bohužel, o minutu později si Zavadil míč k přímému kopu, který trefil krásně k tyči. Blažek míč dokázal vyrazit jen před sebe a v následném chumlu hráčů měl nejvíce štěstí a důrazu dorážející Švancara – 3:1. „Mercedes“ byl na koni a v 58. minutě technickou střelou donutil Blažka k efektnímu zákroku. Následný roh obranu Vysočiny našel v nedbalkách. Škoda si naběhl na první tyč a hlavou balón prodloužil na tyč zadní – 4:1. V 64. minutě se Vaculíkovi povedl centr na zadní tyč, který neudržel Petr, ovšem ani Mešanović, k němuž se balón odrazil. Zbrojovka byla logicky na koni, což v 67. minutě dokumentoval pěknou střelou Mezlík. Cestu mezi tyče si však nenašla. V 69. minutě mohl snížit po centru Jungra Tecl, ovšem z malého vápna ho stihl při zakončení rozhodit stoper. Střela tak letěla nad branku. Do konce zápasu se hrál otevřený fotbal, který se divákům musel líbit. V 81. minutě nádherně po levém křídle unikl Tecl, jenže jeho zpětná přihrávka byla brněnskými obránci odvrácena. Minuta 83. nepotěšila jihlavské trenéry, neboť po šlapáku Švancary musel vystřídat levý bek Josl. Ten navíc pár minut předtím obdržel čtvrtou žlutou kartu a proti Příbrami bud určitě chybět. V 86. minutě Lutonský zasprintoval po levé lajně, předložil míč Halaškovi, který nechal vyniknout Blažka. Následný roh však přinesl další radost Brna a vzývaný Gambrinus za bůra. Postaral se o něj na přední tyči hlavičkující Pernica.

Vysočina tak potvrdila pověst ofenzivně hrajícího celku, který branky dokáže střílet, ale též často inkasuje. Jedno vítězství si však Vysočina v Brně připsala, a to v porovnání povzbuzování obou kotlů fanoušků. Ten jihlavský byl po celý zápas skvělý!

8.kolo | Brno - FC Vysočina | 5:1
22.kolo | FC Vysočina - Brno | 2:0