29.07.2023, Miroslav Fuks

Vysočina slaví premiérovou výhru na půdě Líšně!

Vysočina slaví premiérovou výhru na půdě Líšně!Fotbalisté FC Vysočina mají 100% bodovou bilanci i po 2. kole FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY! Tři body za výhru 1:2 (1:1) vezou ze stadiónu SK Líšeň, kde v předchozích čtyřech duelech získali pouhý bod. O jihlavskou radost se postaral do poločasu vyrovnávající Lukáš Fila a v 58. minutě skórující Emir Tonbul.

Diváci: 658
Líšeň: Vajner – Polášek (66. Aldin), Otrísal, M.Jeřábek, Lutonský – Čermák – Pašek, Machalík, Matocha, Sokol (78. Ulbrich) – Vandas (66. Vlasák). Náhradníci: Marek – Mezera, Weber, Tauš.
FC Vysočina: Soukup - Svoboda, Vedral, Tonbul, Záhradnik (84. Chytrý) - Pešek, Lacko (79. Ogiomade) – Fila (82. Vítek), Tureček, Selnar - Araujo-Wilson (79. Tall). Náhradníci: Jágrik – Piško, Franěk.
Stanice TV prenosu: záznam

Kouč David Oulehla učinil jednu změnu oproti duelu s Opavou, když na levém beku místo Farky nastoupil další mladík Záhradnik. Na střídačce už figuroval Piško, stejně tak Vítek.

Úvod utkání nabídl řadu důrazných soubojů, důsledný presing, několik standardních situací a především pak řadu nepřesností. První zajímavá situace se narodila v 10. minutě, kdy Araujo-Wilson posunul míč za beka na nabíhajícího křídelníka Filu, který se z úhlu a hranice vápna snažil přelobovat vyběhnuvšího Vajnera, ovšem mířil vedle branky. Na druhé straně se po nedůslednosti jihlavské obrany tlačil do šance Vandas, ale kulatý nesmysl před ním Vedral odehrál do zázemí. Ve 13. minutě po centru zprava skvěle zavíral tyč Lutonský, ale svoji hlavičku poslal jen podél brankové čáry, odkud ji jihlavští obránci odehráli na roh. Ten však pro hosty nedopadl dobře. Na přesný centr si na přední tyč naběhl Matocha a prodloužil jen hlavou ideálně za záda bezmocného Soukupa – 1:0. V 17. minutě si zopakovali spolupráci Araujo-Wilson s Filou, který se po Justinově uvolnění ocitl za stopery a z úhlu se snažil překonat Vajnera. Ani tentokrát však svůj pokus mezi tři tyče nevměstnal. Ve 22. minutě Vandas sklepl hrudí míč na Machalíka, jenž za vápnem natáhl ke střele, která však branku o metr minula. Ve 28. minutě byla Vysočina blízko vyrovnání. Araujo-Wilson si naběhl na Turečkovu kolmici za obranu, ocitl se před gólmanem, který jeho pokus dokázal vyrazit do strany. Zde však byl Záhradnik, jenž poslal centr na malé vápno, kde odkrytou branku nejprve hlavou netrefil Fila a následně nohou ani Selnar, který z voleje dorážel pohotově, jenže nad břevno. V 39. minutě rozvlnil síť za Vajnerem Araujo-Wilson, který šikovně tečoval centr z levé strany. Dle mínění sudího si však v souboji se stoperem počínal příliš důrazně. Ve 43. minutě Svoboda posunul svojí hlavičkou míč ideálně do běhu Lutonskému, který se nerozpakoval a vyslal na Soukupa křížnou přízemní střelu na zadní tyč. Strážce branky FCV jeho pokus dokázal vytěsnit na roh. Vysočina se zaslouženého vyrovnání dočkala ve 44. minutě díky aktivnímu mladíkovi Filovi, jenž v předchozích minutách neproměnil hned tři příležitosti. Opět si skvěle naběhl na pas za obranu, který mu po souboji nešťastně hlavou adresoval jeden z domácích hráčů, a proti vybíhajícímu Vajnerovi znovu použil lob. Tentokrát již úspěšně a přesně, domácí beci plachtící míč dobíhali marně – 1:1. Jenže ještě před odchodem do kabin mohli líšeňští strhnout vedení na svoji stranu. Centrovaný míč zleva dokázal Soukup vyrazit, ale poté vypadl na vápno příhodně pro Poláška, který levačkou z dobré pozice pálil nad.

Vysočina do druhého poločasu vyběhla aktivně, což ve 48. minutě dokumentoval centr Záhradnika a následná střela Turečka, která však neměla potřebné parametry. To na druhé straně měla krásná křížná rána Sokola mnohem lepší parametry a plachtící Soukup měl hodně práce, aby ji vytěsnil na rohový kop. Z něj prodloužený míč vyplaval na zadní tyči k Čermákovi, tomu rána z voleje pravačkou nesedla podle představ. V 54. minutě domácí znovu zahrozili z rohu, hlavička letěla nad břevno Soukupovy brány. Ale od rohového praporku dokázala zahrozit i Vysočina! V 58. minutě se k němu postavil Tureček a jeho centrovaný míč se po několika odrazech, závarech a pokusech dostal zhruba na penaltu k Tonbulovi, který přízemní ranou propálil všechny – 1:2! Líšeň se poté vrhla do útoku a nepříjemně zatápěla před Soukupovou brankou. V 61. minutě jihlavského strážce svatyně protáhl přímým kopem z pravé strany Matocha. Soukup jeho kroucený balón z velkého úhlu dokázal vytáhnout nad břevno. Vysočina se v dalších minutách nikam netlačila, ale občas dokázala být nebezpečná. Jako v 73. minutě, kdy se ke standardce z levé strany postavil Selnar a z velkého úhlu jej zakroutil nepříjemně k pravé tyči. Vajner pokus dokázal vyrazit na roh. Líšeň prostřídala sestavu a nebylo možné jí upřít bojovnost či ofenzivní snahu. V 82. minutě se zdálo, že domácí svůj brejk překombinovali, ale nakonec přeci jen vyplaval míč před vápnem k Matochovi, který technickou ranou levačkou těsně minul vzdálenější šibenici. V 88. minutě pálil uvnitř vápna střídající Ogiomade, ale jeho pokus skončil na boční síti. V první minutě nastavení neproměnil obrovskou šanci Selnar, který byl po přihrávce zprava od Ogiomadeho zcela volný na penaltě, ovšem skákající balón z první poslal nad břevno. Vysočina hrála velice zodpovědně a účelně a nakonec své snažení dotáhla k velice cenné výhře na horké půdě!

2.kolo | Líšeň - FC Vysočina | 1:2
16.kolo | FC Vysočina - Líšeň | 1:1