28.05.2023, Miroslav Fuks

Vysočina skvěle zvládla klíčovou bitvu a sestup odvrátila

Vysočina skvěle zvládla klíčovou bitvu a sestup odvrátilaDost možná nejdůležitější zápas FC Vysočina od postupu do II. ligy v roce 2000 skončil tolik potřebným vítězstvím domácího týmu a záchranou ve druhé nejvyšší soutěži! Jihlava se k němu odrazila nádhernou trefou Miroslava Křehlíka z 3. minuty a poté už svůj náskok jen navyšovala na skvělých 5:0 (2:0). Dvakrát se trefil Justin Araujo-Wilson a po jedné brance přidali Jakub Selnar a Marvis Ogiomade.

30.kolo, neděle 28.5.2023, 17:00
5:0
(2:0)
VlašimVlašim

Góly: 3. Křehlík, 30. Araujo-Wilson, 61. Araujo-Wilson, 69. Selnar, 89. Ogiomade
ŽK: 29. Araujo-Wilson, 54. Piško, 55. Tureček, 89. Ogiomade – 23. Onije
Rozhodčí: Szikszay – Mokrusch, Volf
Diváci: 1253
FC Vysočina: Soukup - Vedral, Gabriel, Piško - Svoboda, Tureček (76. Šancl), Lacko, Selnar (76. Vítek), Fila (76. Ogiomade) - Křehlík (87. Křivánek), Araujo-Wilson (87. Tall). Náhradníci: Jágrik – Irodotos.
Vlašim: Kolář – Musil (46. Heppner), D. Vala II, Halinský (41. Nogha), Kulhánek – Smejkal, Suchan, Rigo (71. Šimeček), Onije (52. Křišťan), Horský – Biegon (46. Solomon). Náhradníci: Vágner – Janda.
Stanice TV prenosu: záznam

Kouč David Oulehla učinil dvě změny oproti duelu s Vyškovem, když místo Ogiomadeho a vyžluceného Křišťála nastoupili Piško a Fila. Ten se zařadil netradičně na pozici levého halvbeka, na opačné straně kmital Svoboda. Ano, Vysočina v klíčové bitvě hrála netradičně v systému 3-5-2.

Vlašim začala o něco aktivněji, ovšem už ve 3. minutě z první vážnější akce zápasu padla branka! Svoboda dostal balón na svoji pravou stranu, dobře si jej zpracoval a odcentroval do vápna. Hostující obrana míč odvrátila za vápno, ovšem zde ho z první pravačkou napálil Křehlík a trefil se zcela nechytatelně přesně do šibenice – 1:0! Objev jara, který nastoupil v útočné dvojici, vstřelil svoji třetí druholigovou branku v posledních 4 duelech. V 6. minutě se dvou protihráčů šikovně zbavil Araujo-Wilson, ale jeho pokus o technickou střelu neměl potřebné parametry. Vysočina se poté zatáhla do defenzivní ulity a čekala na příležitost pro brejky. Vlašim držela míč a snažila se proti napadajícím jihlavským hráčům o kombinaci. V 17. minutě vyrazili do kontru hosté, exjihlavský Smejkal se uvolnil na hranici šestnáctky, natáhl ke střele, ovšem precizní Vedralův skluz byl proti. Ve 20. minutě se tentýž hráč, který ve Vlašimi hostuje z Jablonce, hnal za zajímavou přihrávkou do vápna, ale Soukup byl tygřím skokem u balónu dříve. A do třetice se Smejkal dostal konečně ve střele, když ve 21. minutě napálil odražený míč po rohovém kopu. Zhruba o dva metry však přestřelil. Ve 22. minutě to netradičně z pětadvaceti metrů zkusil Lacko, ale zařízení mu též bylo malé. Ve 26. minutě domácí dobře zakombinovali na pravém křídle, posunuli kulatý nesmysl zhruba na penaltu k Araujo-Wilsonovi, ovšem ten ze svého zakončení vytěžil jen rohový kop. Ve 30. minutě byl tento útočník oceněn žlutou kartou a hned vzápětí vstřelil velice důležitý druhý gól utkání. Rychlík Křehlík zprava pronikl do vápna a na malé vápno poslal ideální oblouček, do nějž se stačilo jen rybičkou položit a hlavou nezadržitelně skórovat – 2:0! Exjihalvský gólman Kolář ani u této střely neměl nárok. O odpověď se na druhé straně pokusil Biegon, který místo přihrávky vlevo na nabíhajícího spoluhráče volil střelu z vápna, která mu ale vůbec nesedla. Jen o něco lépe mířil v 36. minutě Rigo, ale i ten minimálně o dva metry minul pravou tyč Soukupovy branky. Ve 42. minutě kopal Selnar rohový kop, který šikovně poslal na přední tyč na hlavu Vedrala, jeho trknutí však letělo nad. Ve 45. minutě předvedli vlašimští opravdu povedenou kombinaci, ovšem pohotová střela Horského ze 14ti metrů letěla úplně mimo. V nastaveném čase se k přímému kopu postavil Rigo, ale z pětadvaceti metrů našel jen připravenou Soukupovu náruč.

Mladík Křehlík vlétl i do druhého dějství, což dokumentoval ve 46. minutě jeho průnik po levém křídle a zpětná přihrávka na penaltu na Turečka, který však z první pálil hodně mimo. Ve 48. minutě se po rohovém kopu a prodlouženém míči dostal k hlavičce z malého vápna Araujo-Wilson, ale byl příliš tísněn na to, aby mohl zakončit důrazně a přesně. V 50. minutě Vysočině vyšel rychlý kontr, kdy míč putoval po ose Selnar – Křehlík zpět na velké vápno, odkud utaženou ránu placírkou vyslal Lacko. Díky zákroku Koláře skončila na tyči a odtud na rohovém kopu. V 52. minutě měli hosté velké šanci na snížení stavu. Rigo vyslal do vápna Solomona, jenž si rychle převzal míč a z dobré pozice vypálil metr vedle zadní tyče. V 56. minutě Vysočina mohl vést 3:0, když Selnar vysunul do vápna Araujo-Wilson, ale Kolář proti němu výborně vyběhnul a střelu vyrazil. V 61. minutě byla záchrana už velmi blízko! Po rychlé akci dostal do vápna ideální míč Araujo-Wilson, posunul si ho před Koláře a z úhlu jej nechytatelně propálil pod břevno – 3:0! V 66. minutě se duo Křehlík – Araujo-Wilson hnala do dalšího brejku, druhý jmenovaný do šestnáctky hezky uvolnil Turečka, ten však ve velké šanci branku minul. Vysočina už v této fázi zápasu dominovala. V 68. šel na Koláře úhlu sám Araujo-Wilson, zkusil efektní lob, ale ten skončil na horní síti branky. O minutu později však už bylo na slušně zaplněném stadiónu v Jiráskově ulici znovu veselo. Na branku se po přesné kolmici řítil Selnar a vyslal přesnou polovysokou ránu k levé tyči Kolářovy branky – 4:0! V 75. minutě se Selnar znovu ocitl za obránci, pálil z hranice vápna a našel jen připraveného Koláře. V 80. minutě měl dobrou příležitost ke snížení nejlepší hráč FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY V ročníku 2022/23 Suchan, ale svůj přímý kop zakroutil z dvaadvaceti metrů kus nad břevno. V 83. minutě ke střele z hranice vápna natáhl dorostenec Šancl, ale i tentokrát byl Kolář na svém místě. V 89. minutě na levém křídle skvěle zapracoval Ogiomade, pronikl do vápna a z těžkého úhlu se trefil přesně k zadní tyčce – 5:0!

1.kolo | Vlašim - FC Vysočina | 0:2
30.kolo | FC Vysočina - Vlašim | 5:0