21.07.2013, Miroslav Fuks & Jaroslav Wollmann

Vysočina na loňský ročník nenavázala

Vysočina na loňský ročník nenavázalaVysočina si na úvod sezóny proti Spartě věřila a toužila minimálně navázat na čtyři remízy s tímto favorizovaným soupeřem z uplynulého ročníku. Skvěle hrající letenský celek však posadila na koně už ve třetí minutě proměněná penalta, která zcela změnila ráz utkání. Jihlavský tým více otevřel hru, což znamenalo smrtící brejky Sparty a nakonec zaslouženou výhru soupeře 1:4 (1:3), když za hráče ve žlutém korigoval Arnold Šimonek. Vysočina pod trenérem Komňackým v lize na domácí půdě prohrála teprve podruhé.

Diváci: 4155
FC Vysočina: Blažek – Tlustý, Šourek, Kopic, Marek – Masopust (71. Kliment), Koloušek, Jungr, Karlík, Vaculík (89. Kosak) – Šimonek (69. Přeučil). Náhradníci: Hanuš - Josl, Mikula, Kučera.
Sparta: Vaclík – Kadeřábek, Švejdík, Holek, Nhamoinesu – Kadlec (84. Skalák), Vácha, Matějovský (76. Vacek), Hušbauer, Přikryl – Lafata (82. Juliš). Náhradníci: Čech – Pauschek, Polom, Čermák.

Kouč František Komňacký nasadil očekávanou sestavu, v níž nefigurovala žádná z letních posil. Staronovou tváří byl stoper Milan Kopic, který do ligového duelu nastoupil poprvé od svého zimního návratu.

Spartě vyšel reparát za čtvrteční remízu 2:2 s Häckenem naprosto ideálně. Od samého úvodu se vrhla do útoku a rychle nechala zapomenout na minulou sezonu, kdy Jihlavu neporazila ani v jednom ze čtyř soutěžních zápasů. Už ve druhé minutě po ruce stopera Kopice s přehledem proměnil penaltu Lafata, který mohl hrát jen díky podmínečně odloženému trestu od disciplinární komise – 0:1. Vysočina po nečekaném úvodu více otevřela hru, čímž však Spartě ještě více otevřela prostor pro smrtící brejky. Nejprve v osmé minutě málem slavil gól Kadlec, jehož pokus z brankové čáry vykopl Kopic. Kadlec se však vzápětí vytáhl znovu, když si naběhl na skvělou Matějovského kolmici a před prázdnou bránou našel znovu Lafatu – 0:2. Pro Jihlavu byl takový vývoj těžkým soustem. Borci ve žlutém hráli zakřiknutě, prohrávali klíčové souboje, nezískávali odražené míče a vůbec nestíhali rychlé ofenzivní hráče soupeře. Z branky spoluhráče marně burcoval gólman Blažek, který na Spartě získal šest ligových titulů. Duel proti bývalému klubu mu zhořkl ještě víc, když ho po půlhodině nadvakrát překonal Hušbauer. Vysočina po celý zápas hrozila hlavně ze standardních situací zahrávaných Kolouškem. Nejprve mimo tři tyče hlavičkoval Kopic a později ve výborné pozici míč hlavou netrefil Šimonek. Tento vytáhlý slovenský hrot se přeci jenom dočkal branky dvě minuty před koncem prvního dějství, když se prosadil po rohovém kopu. Mířil přesně k tyči Vaclíkovy branky – 1:3.

Snížení Vysočině vdechlo naději do druhé půle, v té však výborně hrající Sparta měla dění plně kontrolou a nadále dominovala. Navíc snahu Jihlavy zadusila 56. minuta, kdy Kadlec využil skvostný Hušbauerův centr – 1:4. Čtvrtý úder Sparty už loňský ligový nováček nevstřebal a zápas se stal pro Pražany poklidnou dohrávkou před důležitým pohárovým utkáním ve Švédsku. Na víc letenští další šance neproměnily či řešily špatně. Vysočina nechala krásnými střelami Kolouška a Klimenta dvakrát vyniknout Vaclíka. Vysočina dala tříbrankovou úvodní domácí prohrou vzpomenout na ročník 2011/12, který nakonec skončil jihlavským postupem do Gambrinus ligy.

1.kolo | FC Vysočina - Sparta | 1:4
30.kolo | Sparta - FC Vysočina | 4:1