27.04.2014, Miroslav Fuks

Vysočina na jaře poprvé podlehla venku

Vysočina na jaře poprvé podlehla venkuFotbalisté FC Vysočina na severu Čech přišli o svoji sedmizápasovou sérii bez prohry a zároveň okusili první jarní porážku na hřišti soupeře. Jablonec totiž na třetí pokus dokázal zdolat Jihlavu na své stadiónu a vyšla mu odveta za podzimní porážku na Vysočině. Přitom v první půli byli hosté nebezpečnějším celkem, ovšem druhé dějství náleželo domácím hráčům, kteří v rozmezí 64. až 72. minuty dokázali vstřelit tři vše rozhodující branky.

Diváci: 2868
Jablonec: Špit – Fantiš, Beneš, M. Kysela, Novák – Kubista, Loučka – Kopic, Čížek (88. Rossi), Moulis (72. Třešňák) – Hubník (63. Doležal). Náhradníci: Šebek – Eliáš, Pázler, Štochl. Trenér Roman Skuhravý.
FC Vysočina: Hanuš – Marek, Šourek, Krejčí, Vepřek – Jánoš, Koloušek (74. Přeučil) – Masopust (30. Kosak, 60. Mikula), Kučera, Vaculík – Harba. Náhradníci: Blažek – Mešanović, Karlík, Tlustý. Trenér Petr Rada.

Kouč Petr Rada se musel obejít bez zraněného Marka Jungra, což vyřešil nasazením Tomáše Kučery, kterému uplynul trest za čtyři žluté karty. Další změnu učinil na pravém kraji obrany, když do sestavy po šestizápasové pauze vrátil uzdraveného Tomáše Marka. Místo tak nezbylo na Jana Mikulu.

První nebezpečí pro jihlavskou branku znamenala standardka z 5. minuty, která se snesla na hlavu Kubisty, jenž ale balón nedokázal usměrnit na branku. Ve 12. minutě se do rohu Čížka položil Hubník, ale hradbu jihlavských těl nepropálil. Vysočině se dařila mezihra, ovšem k ohrožení Špitovy branky se dlouho nemohla dostat. Zajímavých situací bylo na obou stranách opravdu pomálu. V 26. minutě Krejčí dokázal vybojovat míč, potáhl rychlý brejk a doprava vyslal volného Kučeru. Ten centrem hledal na malém vápně hlavu nabíhajícího Harbu, kterou však těsně nenalezl. V 27. minutě obdobně nepřesně přihrával na Harbu Vaculík a vytěžil tak jen rohový kop. V 31. minutě V Vysočina perfektně zakombinovala na pravé straně a Vaculík poslal před branku přesný centr na Harbu. Jeho hlavička bohužel postrádala přesnost i důraz. V 38. minutě si Kubista narazil míč s Hubníkem, ale jeho následná technická střela našla jen rukavice Hanuše. V 39. minutě měli hosté obrovskou šanci. Jánoš uvolnil do vápna Vaculíka, Harba pustil míč na volného Kučeru, který zhruba z prostoru penalty pálil z první placírkou nad břevno. Ve 43. minutě po levém křídle pronikl aktivní obránce Novák, ovšem tísněný Hubník po jeho centru hlavičkoval hodně mimo. V 45. minutě se po rohu Vaculíka dostal odražený míč ke Kosakovi, jehož rána se od domácích hráčů odrazila na další roh. Z něj velmi nebezpečně hlavičkoval Krejčí, ovšem vedle zadní tyče. První půle tak skončila bez branek.

Jablonec do druhé půle vstoupil aktivněji. Ve 46. minutě Kubista vyzkoušel pozornost Hanuše, ale mířil jen do jeho připravené náruče. Ve 49. minutě musel Hanuš boxovat nebezpečný centr Čížka ze standardní situace. V 51. minutě Kopic sklepl míč hlavou Benešovi, který z voleje napálil míč těsně vedle branky Jihlavy. V 54. minutě Vaculík zazdil nadějný brejk nepřesnou přihrávkou na Kučeru. V 55. minutě odcentroval Vaculík a Beneš pořádně vylekal domácí diváky svojí hlavičkou, která nakonec skončila jen rohem. V 58. minutě pálil z třiceti metrů Kopic, ale pouze nad břevno. V 59. minutě se po Novákově stříleném centru míč chvilku motal v pokutovém území, ale nakonec ho dokázala jihlavská obrana odvrátit. Po hodině hry musel z placu kulhající Kosak, který předtím po třiceti minutách vystřídal Masopusta, jenž nebyl po nemoci ve své kůži. Do třetice to na kraji zálohy zkusil Mikula. V 63. minutě se domácí dočkali zasloužené branky. Do jihlavského vápna letěl centr, který se po několika tečích dostal k Benešovi, který se zády k brance trefil parádními nůžkami – 1:0. V 65. minutě se Vysočina prokombinovala do vápna Jablonce, což utnulo sražení Kolouška. Penalta se však nepískala. V 70. minutě už to bylo 2:0, když se trefil tradiční jihlavský kat – útočník Doležal. Defenzíva Vysočiny propadla a exolomoucký hrot postupoval sám na Hanuše, kterého překonal střelou k tyči. A o dvě minuty později už bylo definitivně rozhodnuto o vítězi. Jihlavské obraně opět unikl Doležal, tentokrát ale z pravého křídla krásně nahrál Čížkovi, který byl v mnohem lepší pozici, a skluzem mu stačilo jen míč doklepnout za bezmocného Hanuše – 3:0. Další minuty byly ve znamení jihlavské snahy o korekci výsledku a jabloneckého úsilí neinkasovat a tím pro gólmana Špita zajistit jeho jubilejní stou nulu v nejvyšší soutěži. Přesto mohl v 87. minutě zvýšit Kopic na 4:0, ovšem jeho střelu po rychlém brejku Hanuš vyrazil a jeho spoluhráči odkopli. V 89. minutě se ve vápně dostal k míči Kubista, vystřelil a získal pro svůj tým rohový kop. Po jednominutovém nastavení propukl v Jablonci jásot. Radost z výhry přebila gratulace ke sté nule gólmana Špita.

12.kolo | FC Vysočina - Jablonec | 3:2
26.kolo | Jablonec - FC Vysočina | 3:0