21.08.2005, Miroslav Fuks

Vysočina veze z Brna první prvoligovou výhru!

Vysočina veze z Brna první prvoligovou výhru!Brno zase prohrálo a v novém ročníku nezískalo ještě ani bod. Po Liberci si všechny body z jeho hřiště odvezla Jihlava. Do vedení se nováček dostal už po čtyřech minutách prvním ligovým gólem Slováka Demetera. Vedení za chvíli pojistil kapitán Vladyka, se třemi brankami nejlepší střelec soutěže. Domácí v závěru jen snížili - 1:2.

BrnoBrno
3.kolo, neděle 21.8.2005, 17:00
1:2
(0:2)

Góly: 78. z pok. kopu Zelenka - 4. Demeter, 23. Vladyka
ŽK: P.Siegl, Hlavatý, A. Besta - Lovětínský, Vojtíšek.
Rozhodčí: Šedivý - Filigas, Chytil
Diváci: 3248
Brno: Václavík - Schuster, Trousil, Had - P. Mezlík, P.Siegl, Černý, Holek (46. Horejš), Hlavatý (53. A.Besta) - Lud. Zelenka, Švancara (46. Simr).
FC Vysočina: Vorel - Demeter, Vojtíšek, Kadlec, Liška - Veselý (70. Pacholík), Vladyka, Zúbek, Lovětínský, Malínek (65. Štohanzl) - Kaplan (81. Perniš). Trenér: Večeřa.

Triumf si užíval především jihlavských trenér Karel Večeřa, v Brně strávil nejdelší část své hráčské i trenérské kariéry. Domácí doplatili na hrubé chyby obránců v prvním poločasu. "Hráli jsme výborně šedesát až sedmdesát minut. V závěru začalo hrát Brno už na tři útočníky a dostalo nás pod tlak. Měli jsme v závěru i štěstí. Vítězství v Brně má pro mě zvláštní příchuť," uvedl Večeřa.

Hosté nastoupli na hrotu pouze s Kaplanem, ale rozhodně nepřijeli do Brna s defenzivní taktikou. Naopak hned od první minuty Jihlava naladila svůj výkon podle útočných not a už po čtyřech minutách děravá brněnská obrana poprvé kapitulovala. Po Vladykově rohovém kopu tvrdě vystřelil z hranice šestnáctky Vojtíšek, brněnský brankář Václavík neudržel míč, který obránce Demeter pohotově vrátil do sítě. V pohodě hrající Jihlava ovládla střed hřiště, kde dominovali zkušené opory Vladyka a brněnský odchovanec Zúbek, ke kterým se přidávali po stranách Veselý a Malínek. Po čtvrt hodině Veselý utekl obránci Hadovi a centrovaný míč stačil před dorážejícím Kaplanem tečovat brankář Václavík. Propustná brněnská obrana nestačila vůbec zastavovat protiútoky soupeře. Ve 23. minutě unikl po levé straně Malínek, z jeho centru hlavičkoval Kaplan do Václavíka, který míč neudržel a Vladyka zblízka poslal míč podruhé do sítě.

"Dostali jsme laciné góly, neboť jsme nekryli přední tyč. Pokud se dostaneme do krize, tak se starší hráči začnou hádat, nejsme dobrý kolektiv. Ještě jsme nedokázali otočit jediné utkání, kdy jsme prohrávali," posteskl si Kotrba. Trenér Brňanů Jiří Kotrba se pokusil chabou defenzívu vyztužit zařazením Hlavatého ze středové řady na pravou stranu obrany. Ani tato změna ale příliš nepomohla. Jedinou vážnější akci Brna měl Zelenka, který se ve 31. minutě dostal do sólového protiútoku. Po kličce brankáři Vorlovi ale z patnácti metrů vysoko přestřelil. Kromě této výjimky Jihlava s přehledem digtovala hru a dokonce si za svůj výkon před poločasem vysloužila potlesk brněnských diváků. Ve 41. minutě po Malínkově centru z pravé strany se dostal do šance obránce Liška, který ale mířil těsně nad břevno.

"Šli jsme si jen zahrát fotbal. Když sečtu celé utkání, tak si Jihlava zasloužila vyhrát. Na tom nic nemění skutečnost, že jsme šli třikrát sami na branku, neboť takové šance musíme dát," zlobil se brněnský kouč Jiří Kotrba. V poločase sáhl trenér Kotrba hned ke dvěma změnám v sestavě. Nedůrazné Švancaru a Holka nahradili Simr a Horejš a v 53. minutě sáhl brněnský trenér k vabanku a místo Hlavatého nastoupil Aleš Besta. Ani tyto změny ale neoživily mdlý a fotbalově značně naivní výkon Brňanů. Naopak Jihlava mohla svůj náskok zvýšit po slibných šancích Kaplana a Štohanzla, jejichž střelám chybělo více přesnosti. Šanci na zvrat vykřesal až v 78. minutě po faulu Kadlece na pronikajícího Pavla Mezlíka brněnský kanonýr Zelenka, který proměnil pokutový kop. Vzápětí se dostal do šance bývalý jihlavský kanonýr Simr, ale nedokázal v sólovém úniku obejít brankáře Vorla a o sedm minut později jihlavský brankář vytáhl jeho hlavičku na roh.

3.kolo | Brno - FC Vysočina | 1:2
16.kolo | FC Vysočina - Brno | 0:0