30.03.2018, Miroslav Fuks

Vysočina v záchranářské řeži podlehla na Baníku

Vysočina v záchranářské řeži podlehla na BaníkuVysočina na jaře zvítězila ve dvou venkovních duelech, ovšem na Baníku Ostrava narazila. Na půdě posledního celku tabulky jí velmi nevyšla první půle, v níž šli domácí do zaslouženého vedení díky Barošovi. Jenže zkraje druhé půle dokázal Marin Popović vyrovnat a po chvíli neproměnil obrovskou šancí Klíma. Baník toto zaváhání tvrdě potrestal po standardních situacích, při nichž skórovali Hrubý a Procházka.

Diváci: 4446
Ostrava: Laštůvka - Pazdera, Procházka, Šindelář, Fleišman – Fillo, Hrubý, Hlinka, Jirásek – Poznar (76. Diop), Baroš (87. Stáňa). Náhradníci: Budinský – Helešic, Granečný, Psyche, Mičola.
FC Vysočina: Rakovan – Vaculík, Tlustý, Buchta, Schumacher – Fulnek, Levin, Urblík (90+3. Mara), Holík (46. Popović) – Dvořák, Klíma. Ke střídání: Valeš – Opluštil, Daníček, Štěpánek, Nový.

Kouč Martin Svědík sáhl ke třem změnám oproti duelu s Jabloncem, když místo Nového a Ikauniekse nastoupili Vaculík a Klíma.

Domácí nastoupili v ofenzivním složení s jednoznačnou touhou vydolovat tolik potřebné vítězství. Krom úvodních deseti minut, kdy bylo dění na hřišti vyrovnané, hrací plochu ovládli. Byli důraznější, agresivnější a vytvořili si převahu. První šanci měli domácí ve 14. minutě, kdy míč šel přes kopačky Filla a Pazdery až doprava na Hrubého, který nacentroval přesně na Baroše, jehož hlavičku srazila hostující obrana vedle. O šest minut později se Baník vrhl do rychlého kontru, při němž Fillo posunul míč do vápna na Poznara, jehož prudkou ránu na zadní tyč Rakovan vyrazil na rohový kop. I s ním měl slovenský gólman hodně práce, aby jej dokázal vyškrábnout. Ve 24. minutě si Fillo naběhl na přihrávku za obranu a z levé strany vápna zakončil přesně do rukavic Rakovana. Po půl hodině hry šli domácí do zaslouženého vedení. Hlinka obral o míč Levina a centrem našel Baroše, jenž se uvolnil a trefil se z hranice vápna přesně k pravé tyči Rakovanovy branky. Tlak Baníku poté ustal, ovšem hráči v modrém nadále hledali klíč k Laštůvkově brance marně. Do kabin se tak šlo za zaslouženého vedení hráčů v bílém.

Vysočina do druhé půle vstoupila aktivně a s jednou změnou v sestavě, když Holíka nahradil Popović. Ve 49. minutě se k míči ve vápně dostal po Vaculíkově standardce Urblík, uvolnil se ke střele, s níž měl Laštůvka hodně práce a vyrazil ji na roh. A z něj po centru Levina zapršelo! Po prodloužení propadl na zadní tyč právě na zcela volného Popoviće, jenž na zadní tyč poslal nechytatelnou hlavičku – 1:1. Na ostravském trávníku se poté odehrával obrovský boj a tekly nervy podporované frenetickým publikem. V 70. minutě Vysočina prováhala obrovskou šanci na vyrovnání, když zleva odcentroval Popović a z první velmi dobře na dlouhou nohu zakončil Dvořák. Laštůvka balón dokázal pouze vyrazit na malé vápno před volného Klímu, jenž však míč netrefil ideálně a domácí gólman tak ve spolupráci se stopery nebezpečnou situaci zažehnal. Okřídlené „nedáš – dostaneš“ tak zase platilo. V 72. minutě Ostrava rozehrála standardku, míč se po hlavičkových soubojích odrazil k nedostatečně pokrytému Hrubému, jenž se v těžké pozici trefil přesně k tyči – 2:1. V 80. minutě jihlavský odpor zlomil rohový kop, který propadl až na zadní tyč, kde jej bez potíží uklidil do sítě Procházka – 3:1. Šance Vysočiny definitivně pohřbila 85. minuta, kdy byl po nešťastném došlápnutí na ležícího Baroše vyloučen Buchta. Když se dvě minuty před koncem neujala Granečeného střela, duel skončil výhrou Baníku 3:1.

8.kolo | FC Vysočina - Ostrava | 2:1
22.kolo | Ostrava - FC Vysočina | 3:1