13.04.2008, Miroslav Fuks

Vysočina v Ústí i v desíti vybojovala bod

Vysočina v Ústí i v desíti vybojovala bodDruholigový duel v Ústí nabídl řadu zvratů, ovšem nakonec skončil zaslouženou remízou 1:1. Vysočina byl v první půli pod tlakem, ale mohla vést. Faldyna však penaltu neproměnil. Ve vyrovnané druhé části byl v závěru vyloučen jihlavský kapitán Kadlec, domácí brzy nato početní převahu využilo, ale střídající Vladimír Vácha z rohu hlavou trefil cenný bod.

Diváci: 600

Ústí nad Labem: Novák - Martykán, Džuban, Valenta (86. Karlík), Pimpara, Benčík, Vondrášek, Fousek (68. Mašanský), Dvořák, Mahmutovič, Hanzlík.
FC Vysočina: Šimon - Sláma, Kadlec, Tlustý, Vepřek - Dupal (46. Veselý), Gába, Schneider, Cihlář (77. Rabušic) – Böhm (56. Vácha), Faldyna.

Kouč Karol Marko se po uzdravení Vepřeka vrátil k osvědčené jarní sestavě. Ta však do utkání nevstoupila příliš dobře a po oboustranně opatrném úvodu se ocitla pod tlakem o záchranu bojujících domácích. První výstraha přišla v 10. minutě, kdy gólman Šimon podskočil centr, ale před prázdnou bránou si Mahmutovič špatně zpracoval balon a jeho slabou střelu Šimon s námahou chytil. Jihlava se poprvé dostala k zakončení ve 22. minutě, kdy prudce z dálky vypálil Dupal, ale pouze do prostřed brány, kde stál brankář Novák. Ve 33. minutě předvedlo pěknou útočnou akci Ústí. Po centru Benčíka hlavičkoval jen těsně vedle levé tyče Mahmutovič. O chvíli později našel Valenta u pomezní čáry Vondráška, ten nacentroval do vápna a balon se opět dostal k Mahmutovičovi, ale ten z vyložené pozice bránu přestřelil. Ve 40. minutě se domácím opět vydařil útok, když přetažený centr Dvořáka vracel Hanzlík, ale Vodrášek šel do balonu nedůrazně a Šimon střelu pokryl. Ústí se nadále tlačilo do zakončení a Vysočina z obrané ulity vyrážela do nebezpečných brejků. A díky jednomu z nich se mohla ujmout vedení! Ve 42. minutě Valenta ve vápně fauloval pronikajícího Gábu a rozhodčí pískl pokutový kop. Osvědčený exekutor Faldyna však Nováka nedokázal překonat. Ten jeho střelu chytil nadvakrát a domácí tým zachránil.
První půle skončila bezbrankově a úvod druhé části nenasvědčoval tomu, že by se skóre mělo měnit. Hrálo se uprostřed hřiště a domácí nedokázali najít recept na jihlavský defenzivní blok. Naopak ani Vysočině se v ofenzívě příliš nevedlo, což nezměnilo ani nasazení Veselého a Váchy v úvodu půle. Síť branky sice rozvlnil v 53. minutě domácí kapitán Fousek, ale dosáhl tak rukou a byl oceněn žlutou kartou. Hostům zatrnulo v 67. minutě, kdy po individuální akci Hanzlíka centroval Benčík do vápna a Mahmutovič před prázdnou bránou trefil pouze tyč. Velké věci se tak začaly dít až v poslední čtvrthodině. V 76. minutě Mahmutovič obehrál Kadlece, utíkal sám na brankáře a Kadlec zatáhl za záchranou brzdu a byl vyloučen. Hned z následného trestného kopu přišel trest, neboť nacentroval Hanzlík a Valenta se krásně trefil do protipohybu brankáře – 1:0. O tři minuty později šel sám na Šimona Mašanský, ale jeho oblouček přes brankáře obránci Vysočiny vystihli. Na druhé straně hlavičkoval Schneider rohový kop Slámy těsně vedle tyče. Ani v deseti však hosté nerezignovali a bojovali alespoň o vyrovnání. To se podařilo v 88. minutě, kdy po rohovém kopu hlavou skóroval Vladimír Vácha - 1:1. A mohlo být z jihlavského pohledu ještě lépe, neboť v 90. minutě se před gólmanem Novákem ocitl osamocený Faldyna po akci Rabušice, jenže Novák jeho střelu dokázal vyrazit na roh. Závěrečná zoufalá snaha Ústí už na zasloužené remíze nic nezměnila.