10.05.2014, Miroslav Fuks

Vysočina své ostravské trápení nezlomila a prohrála

Vysočina své ostravské trápení nezlomila a prohrálaFotbalisté FC Vysočina ani na čtvrtý pokus nebodovali na ostravských Bazalech. Zachraňující Baník vybojoval nesmírně důležitou a zaslouženou výhru 3:1 (2:0), když v klíčové první půli dokázal své šance, na rozdíl od hráčů Jihlavy, proměnit. Za hráče ve žlutých dresech v 81. minutě snížil stoper Jiří Krejčí. Ostrava získala čtvrté vítězství v řadě a hodně si přiblížila záchranu v nejvyšší soutěži.

Diváci: 8818
Ostrava: Šrom – Byrtus, Frydrych, Kaša Sukup – de Azevedo, Greguš, Kukec (89. Foltyn) – Šichor, Svěrkoš (78. Holzer) – Narh (59. Krmenčík). Náhradníci: Macej – Matěj, Zawada, Stronati. Trenér Tomáš Bernády.
FC Vysočina: Hanuš – Mikula (46. Jánoš), Tlustý, Krejčí, Vepřek – Marek, Koloušek (73. Kučera) – Masopust, Jungr (73. Mešanović), Vaculík – Harba. Náhradníci: Blažek – Šourek, Přeučil, Karlík. Trenér Petr Rada.

Kouč Petr Rada se na Bazalech rozhodl pro několik změn základní sestavy. Na lavičku usedl Jánoš, kterého ve středu pole nahradil Marek a místo něj na postu pravého beka nastoupil Mikula. Změny doznala i obvyklá jarní stoperská dvojice, kde Šourka nahradil Tlustý. Místo v jedenáctce nezbylo ani na dalšího středního záložníka Kučeru, místo kterého dostal důvěru zkušený Koloušek.

Solidně zaplněné a natěšené Bazaly se prvního vzruchu dočkaly v 7. minutě, kdy z nepřipravené pozice pálil nad břevno de Azevedo. Tentýž brazilský fotbalista nebezpečně centroval v 10. minutě, ovšem Hanuš si dokázal poradit. Domácí gólman Šrom musel vážně zasahovat v 11. minutě po hlavičce Masopusta, které však předcházel jeho ofsajd. Ve 13. minutě Koloušek rozehrál nebezpečnou standardní situaci do vápna na rozběhnutého Vaculíka, jenž se však nakonec k zakončení nedostal. Ve 14. minutě Jungr uvolnil Harbu, který do vápna posunul doleva míč na Masopusta, který ve velmi dobré pozici trefil jen boční síť. V 15. minutě kopal de Azevedo standardní situaci, při níž se nepříjemně srazili Krejčí a Hanuš a domácí získali rohový kop. Ten zahrával Kukec a balón posadil na hlavu Svěrkoše, jenž mířil nad břevno. Ve 20. minutě se tentýž zkušený útočník dostal do velké šance. Od Byrtuse dostal centr za obranu, ale s vybíhajícím Hanušem přehodil i branku. Ve 22. minutě Vaculík potáhl rychlý brejk, který v prvním momentu pokazil, ovšem Jungr míč vybojoval zpět a Vaculík se dostal ke střeleckému pokusu. Tečovaný skončil jen na rohovém kopu. Z něj hlavičkoval po Kolouškově centru Tlustý a jeho koníček vykopával na brankové čáře Svěrkoš. Baník se za svoji aktivitu dočkal odměny v 25. minutě, kdy Byrtus odcentroval z pravé strany a na levém křídle nabíhající Kukec hlavou střílel k pravé tyči – 1:0. O minutu později po Masopustově centru zprava brankáři Šromovi míč vypadl z rukou, ale dobíhající Vaculík tísněný obráncem Baníku poslal kulatý nesmysl do zámezí. V 32. minutě se k samostatnému průniku odhodlal stoper Kaša, jenž pronikl až do vápna, kde proti němu musel vyběhnout gólman Hanuš a vytlačit jeho aktivitu na roh. Z něj se však zrodila druhá pohroma pro Jihlavu v podobě přesné gólové hlavičky Greguše – 2:0. Ve 40. minutě se Masopust dostal po standardní situaci k odraženému míči ve vápně, propálil ostravský blok, ale gólman Šrom míč lapil. Baník tak mohl být po prvním dějství výrazně spokojenější.

Do druhé půle už na straně hostů nenastoupil Mikula a na plac šel Jánoš. Vysočina byla od prvních minut aktivnějším celkem, ale do šancí se dlouho nemohla prosadit. Baník se dle očekávání soustředil na koncentrovanou a bojovnou defenzívu a rychlé brejky. V 54. minutě dokonce de Azevedo dopravil míč do sítě, ovšem předcházejícímu centru předcházel faul na Hanuše. V 65. minutě se na druhé straně po centru Vaculíka neujala hlavička Harby – letěla nad břevno. Hráči ve žlutém se tlačili do útoku, ovšem jejich hře chyběl moment překvapení, větší důraz a mnohdy i nezbytný kus štěstí. Vzorovým příkladem byla série tří jihlavských rohů kolem 70. minuty utkání. V 73. minutě sáhl kouč Rada ke dvojímu střídání, kdy na trávník vběhli Kučera a Mešanović. Místo snížení domácí vedení však brzy přišlo definitivní rozhodnutí duelu. Přetažený centr našel v 76. minutě Kukece, který z první sklepl míč na hranici vápna ke Krmenčíkovi, který se přízemní ránou trefil přesně k tyči – 3:0. Vysočině ani poté nebylo možné upřít ofenzivní snahu, kterou potvrdila 81. minuta, kdy po rohovém kopu Vaculíka hlavou snížil Krejčí – 3:1. O dvě minuty později se k technické střele za hranicí pokutového území odhodlal Masopust, ovšem prostor ohraničený třemi tyčemi netrefil. V 88. minutě zprava odcentroval Jánoš a na penaltě našel Mešanoviće, který z první střílel nad břevno. V nastaveném čase se k nebezpečné střele dostal Holzer, ale jeho rána letěla nad břevno Hanušovy branky. Poté už na Bazalech mohlo naplno propuknout vítězné nadšení.

14.kolo | FC Vysočina - Ostrava | 0:0
28.kolo | Ostrava - FC Vysočina | 3:1