04.02.2023, Miroslav Fuks

Vysočina po zásluze porazila juniorku Slavie Praha

Vysočina po zásluze porazila juniorku Slavie PrahaFotbalová Vysočina drží v zimní přípravě nadále neporazitelnost. Proti druholigové juniorce Slavie Praha byla lepším celkem a zejména v první půli si vypracovala řadu příležitostí, které však zůstaly nevyužity. Pod vítězství 2:1 (1:1) se brankami podepsali oba útočníci Justin Araujo-Wilson a Mame Alassane Tall.

přát., sobota 4.2.2023, 11:00
2:1
(1:1)
Slavia BSlavia B

Góly: 5. Araujo-Wilson, 48. Tall - 38. Beran z pen.
Rozhodčí: Vokoun - Nádvorník, Leška
Diváci: 70
FC Vysočina: 1. půle: Soukup – Svoboda, Křišťál, Gabriel, Peřina – Tureček, Lacko – Fila, Selnar, Záhradnik - Araujo-Wilson. 2. půle: Soukup – Chytrý, Vedral, Gabriel (60. Jiřík), Vlk – Vítek, Franěk – Ogiomade, Zoubele, Šancl - Tall.
Slavia B: Slavata - Hošek, Nikl, Konečný, Pudil M. - Žitný, Planka, Šubert, Beran, Pudil A. - Šmiga. Střídali: Kolodziej, Bárta, Mohammed, Kopáček, Hammam, Hošek, Zachoval, Behenský.

Vysočina v utkání postrádala zraněného Piška, nemocné Shudeiwu, Farku, Křivánka a Irodotose. Naopak dostal ve druhém dějství na postu pravého beka poprvé příležitost osmnáctiletý dorostenec Jan Chytrý.

Úvodní desetiminutovka nabídla řadu zajímavých situací před brankou slavistických mladíků. Ve 3. minutě z hranice vápna těsně vedle pálil Záhradník a o dvě minuty později šli domácí do vedení, když se po centru zleva hlavou přesně trefil Araujo-Wilson – 1:0. Chvíli nato měl velmi dobrou pozici z přímého kopu Selnar, ale trefil jen hlavy hráčů ve zdi. V 8. minutě právě Selnar vysunul do velké šance Filu, ale ten sám před gólmanem střílel vedle. V 10. minutě poprvé zahrozili červenobílí z rohového kopu, ale Soukup hlavičku dokázal vytěsnit nad. Ve 12. minutě Selnar znovu našel ve vápně pravé křídlo Filu, ten si míč zasekl na levačku a vypálil vedle pravé tyče Slavatovy branky. Po hektických minutách se hra na umělé trávě vyrovnala. Vysočina mohla vedení zvýšit po sražené střele Araujo-Wilsona nebo ve 22. minutě, kdy Tureček zahrával přímák z hranice vápna, ale svoji exekuci z duelu proti Živanicím nenapodobil. Kulatý nesmysl poslal nad břevno. Po volném přímém kopu se k brance marně klouzal Gabriel, a tak přišel brankový trest na druhé straně. Tureček dle sudího Vokouna fauloval v pokutovém území a Beran se v 38. minutě z penalty nemýlil – 1:1.

Vysočina do druhého dějství z velké části obměnila sestavu a už ve 48. minutě se dočkala branky. Bek Vlk sebral odražený míč, posunul si ho na hranici vápna, vypálil a trefil tyč. Odražený míč si našel Tall, z první poslal balón do okryté branky a Jihlavu do vedení – 2:1. Slavie o deset minut později znovu zahrozila z rohového kopu, ale střela letěla nad břevno. V 76. minutě vpravo unikl Chytrý, před brankou na malém vápně našel tísněného Talla a jeho střela z první prostor mezi třemi tyčemi minula. V 79. Jiřík vysunul za obranu Vlka, který se zbavil obránce, pronikl do vápna a nebezpečně pálil z úhlu těsně vedle branky. V 80. minutě měl po individuálních chybách jihlavských hráčů šanci vyrovnat Adam Pudil. Nejprve jeho nájezd zmařil ledově klidný Soukup a o chvilku později jeho rána našla pouze Soukupovy rukavice. Když v poslední šanci zápasu neuspěla hlavička Zoubeleho po centru Šancl, skončil duel těsnou výhrou Vysočiny 2:1.

„Sehráli jsme vydařený duel, který jsme mohli a měli rozhodnout už v úvodní desetiminutovce, kdy jsme si vypracovali hned několik velkých příležitostí. Naše vítězství je zasloužené, ale v této fázi přípravy se samozřejmě soustředíme na jiné aspekty. Těší nás, že je kádr po čtyřech náročných týdnech zimní přípravy v dobrém zdravotním stavu a kluci odehráli zhruba stejnou porci zápasových minut. Hráči, kteří měli lehká zranění nebo prodělali onemocnění, postupně dohánějí kondiční manko a mohli by se objevit už v úterním domácím duelu proti juniorce Olomouce. Mimo hru je tak pouze defenzivní hráč Piško, který musel podstoupit artroskopii kolene,“ řekl po skončení utkání asistent trenéra Michal Vávra, který ocenil výkon dorostence Jana Chytrého, který ve druhém poločase dostal první příležitost za první tým.