12.07.2013, Miroslav Fuks

Vysočina na závěr soustředění přehrála Kayseri Ercyspor

Vysočina na závěr soustředění přehrála Kayseri ErcysporFotbalistům FC Vysočina se generálka na start Gambrinus ligy vydařila. Jihlavský celek proti tureckému Kayseri Ercyspor prokázal více důrazu a vůle po vítězství a díky trefám Petra Tlustého a Marka Jungra z první půle zvítězil zaslouženě 2:0. Vysočina se v sobotu vrací ze soustředění v hornorakouském Bad Leonfeldenu zpět do Jihlavy.

Kayseri ErcysporKayseri Ercyspor
přát., pátek 12.7.2013, 17:00, Schörfling am Attersee
0:2
(0:2)

Góly: 35. Tlustý, 43. Jungr
Diváci: 200
FC Vysočina: Hanuš – Tlustý, Šourek, Kopic (46. Josl), Marek – Karlík, Koloušek (46. Jánoš) – Masopust (58. Teplý), Jungr (62. Kučera), Kliment (46. Marcin) – Šimonek (65. Mikula).

Kouč František Komňacký se na stadiónku SK Kammer v obci Schörfling am Attersee musel obejít bez zdravotně indisponovaných Přeučila a Vaculíka. Dále soustředění s virózou v předstihu opustili Kosak a Blažek, a navíc i Kryštůfek, který se připojil k druholigové Vlašimi, kde by měl podzim hostovat.

Soupeřem Vysočiny byl nováček turecké nejvyšší soutěže Kayseri Ercyspor, který na místo konání zápasu bohužel dorazil s velkým zpožděním, tudíž přípravný duel vypukl o více než hodinu později.

Hráči tureckého celku působili sebevědomě, byli silní na míči a umně kombinovali. Naráželi však na kompaktně hrající Vysočinu, která soupeře nepouštěla do šancí a sama dokázala využívat každé příležitosti k brejku. Už v 5. minutě se Masopust prosmýkl kolem tří tureckých obránců a tísněn dokázal nepříjemně vystřelit. Gólman jeho pokus vyrazil. O dvacet minut později se tentýž ofenzivní fotbalista odhodlal k  utažené střele z 18 metrů, která letěla těsně vedle pravé tyče. A do třetice se v 32. minutě dostal do jihlavské šance Masopust. Míč putoval po ose Koloušek – Jungr k mladému pravému záložníkovi, který z úhlu z malého vápna pálil pohotově, ale nad břevno. Vysočina se za svůj soustředěný a aktivní výkon dočkala odměny v 35. minutě, kdy Kolouškův roh proletěl až na zadní tyč, kde se hlavou prosadil Tlustý – 0:1. Ercyspor byl blízko vyrovnání ve 40. minutě, kdy belgický hráč Vleminckx předložil dobrý míč na malé vápno nabíhajícímu Avcimu, který na dlouhou nohu střílel nad břevno. Místo toho přišla ve 43. minutě radost Vysočiny, kdy Koloušek našel na rohu velkého vápna Klimenta, který prodloužil míč do vápna na nabíhajícího Jungra, který se sám před gólmanem dokázal prosadit – 0:2.

Turecký celek do druhé půle vystřídal prakticky všechny hráče a ke změnám v sestavě postupně sáhla i Vysočina. Obraz hry se příliš nezměnil, když Turci více drželi míč a snažili se o překonání jihlavské defenzívy, ovšem jejich maximem bylo několik nepřesných pokusů ze střední a větší vzdálenosti od Hanušovy brány. Hráči ve žlutém si dokázali vytvořit několik nadějných šancí z brejků či ze standardních situací, ovšem ani jim nebylo ve druhém dějství souzeno, aby se radovali z branky. Blízko byl v 53. minutě aktivní Marcin, který svým průnikem a následnou střílenou přihrávkou malé donutil tureckého obránce k vlastní brance. V 66. minutě kopal Kučera nadějný přímý kop po faulu na Šimonka, ale balón zatočil nad břevno. O 12 minut později byl v obdobné pozici faulován Teplý, ale Karlíkův velmi dobře kopnut přímý kop dokázal gólman Jorgacević vyrazit. Na zasloužené výhře Vysočiny se už do konce zápasu nic nezměnilo.