21.07.2011, Miroslav Fuks

Vysočina na Spartě ostudu neudělala

Vysočina na Spartě ostudu neudělalaFotbalisté FC Vysočina velmi těžkou prověrku na pražské Letné zvládli. Vyrovnali se s brzy inkasovanou brankou z penalty, odolali územní převaze domácího celku a nakonec ze Sparty odjeli po dobrém výkonu poraženi 2:1 (2:0). Jihlavskou branku zaznamenal v 80. minutě Petr Dolejš. Sparťanskou generálku sledovalo přes dva tisíce diváků.

Diváci: 2070
Sparta: Blažek – Kušnír (81. Vidlička), Řepka, Zápotočný, Pamič – Hušek, Vacek (81. Mareš) – Sionko (57. Kerič), Matějovský (78. Pavelka), Juhar (57. Podaný) - Kweuke
FC Vysočina: VYS: Uvarenko – Gabriel (60. Filip), Tlustý, Karlík, Šilinger – Dolejš, Dort, Velický, Vaculík (82. Krutý) – Simr (57. Bača), Sedláček (71. T.Kučera).

Kouč Roman Pivarník se při musel obejít bez zdravotně indisponovaných Komárka, Tecla a Veselého. Překvapil ofenzivním složením se dvěma hroty Simrem a Sedláčkem. Ve stoperské dvojici se místo Komárka objevil Karlík.

První šanci si vytvořila Vysočina ve 2. minutě. Dolejš vybojoval míč, pronikl po pravém křídle na malé vápno předložil výborný míč na nabíhajícího Vaculíka. Ten v tísni mířil těsně vedle. Sparta odpověděla gólově. Hosté ztratili uprostřed pole míč, čehož využil Matějovský a za Tlustého poslal míč na nabíhajícího Kweukeho. Ten byl rychlejší než jihlavský stoper, ve vápně zvládl i kličku kolem Uvarenka, která byla dle mínění sudího přerušeno faulem lotyšského gólmana - penalta. Tu ve 4. minutě bezpečně proměnil Vacek. Další minuty se odehrávaly více na polovině Jihlavy, ale bez větších šancí. Na 2:0 mohl z rohu zvýšit Kweuke, ovšem jeho rána hlavou orazítkovala tyč. Sparta se dočkala ve 40. minutě po volném přímém kopu z levé strany - nejdůraznější byl skluz Zápotočného - 2:0. Na druhé straně o minutu později nadějně kombinovali Sedláček a Vaculík, který před brankou našel Dorta. Jeho pokus však byl zablokován a výsledkem nebyl ani roh. Ve 42. minutě se předvedl obr Kweuke. Na jeho důraz nestačil Karlík a kamerunský útočník velmi tvrdě a nebezpečně vystřelil. Uvarenko však byl na místě.

Sparta druhou část zahájila územní převahou. Úspěšně kombinovala a držela míč, Vysočina se soustředila na obranu. Ve 49. minutě po levé straně unikl Juhar a do malého vápna Vysočiny předložil nebezpečný přízemní centr. Ten si Karlík málem srazil na vlastní gól. V 53. minutě chyboval v rozehrávce Šilinger, díky čemuž se ve velké šanci objevil Kweuke. Koncovku však nezvládl a pálil nad. V 64. z úhlu nebezpečně pálil Vacek, ovšem Uvarenko vše ve spolupráci s obranou zvládl. Sparta byla nadále lepší a v 67. chtěl konečně skórovat Kweuke. Kušnír mu z pravého křídla předložil dobrý míč, ale kamerunský kanonýr nahrávku z první umístil nad břevno. Minuty bez šancí utnula 80. minuta, kdy hrozen presujících Jihlavanů obral o míč Huška, Kučera nahrál do vápna Dolejšovi, jenž si udělal kličku a pod břevno překonal Blažka – 2:1. Zbývající minuty zápasu už na výsledku nic nezměnily.