12.11.2011, Miroslav Fuks

Vysočina Třinci připravila první domácí prohru na podzim!

Fotbalisté FC Vysočina první polovinu soutěžního ročníku zakončila tím nejlepším způsobem - velmi cennou výhrou 1:3 (0:2) na půdě Třinci. Tomu připravila vůbec první podzimní porážku na domácím stadiónu. Na 0:2 zvýšil Karol Karlík, ovšem mnohem výraznější zápis do utkání učinil kapitán Stanislav Tecl - 28. a 58. minutě skóroval a v 68. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen. Stejně jako ve Zlíně, tak i v Třinci Jihlava dohrávala v deseti. Výhru však ubranila!

Diváci: 450
Třinec: Lipčák – Matoušek, Hupka, Kuděla, Siegl - Maroši (70. Nekuda), Rehák (46. Pospíšil), Hanus (79. Szmek), Joukl - Surynek, Gavlák
FC Vysočina: Uvarenko – Gabriel, Tlustý, Halama, Šilinger (90. Sedláček) – Vaculík (62. Gavrić), Karlík, Jungr, T.Kučera – Mešanović (84. Kosak), Tecl.

Jihlavský trenér před utkáním musel řešit vynucenou ztrátu dvou stabilních defenzivních hráčů absentujících po trestu za 4 žluté karty. Absenci Komárka ve stoperské dvojici vyřešil očekávaným nasazením Halamy a příliš nepřekvapila ani náhrada za vyžluceného Velického. Místo něj v defenzivním středu hrál Karlík a jím uvolněné místo na pravém beku zabral Gabriel. Kapitánskou pásku v mistrovském utkání premiérově navlékl útočník Stanislav Tecl.

První desetiminutovka příliš vzruchu nepřinesla. K vidění byl fotbal s množstvím nepřesností na obou stranách, gólmani byli prakticky bez práce. Domácí byli mírně aktivnější a jako první 18. minutě zvedali ruce nad hlavu. Surynkova trefa však nebyl pro ofsajd uznána. Vysočina se do první nadějné možnosti dostala ve 20. minutě, kdy hráči ve žlutých dresech zahrávali trestný kop z nadějných 20 metrů. Svůj nacvičený signál však překombinovali a akce skončila jejich faulem. Na druhé straně ve 21. minutě hlavičkoval Maroši, ovšem míč letěl jen k připravenému Uvarenkovi. Ve 26. minutě se do první velké šance dostal jihlavský kapitán Tecl. Na levé straně se zbavil dvou obránců, ovšem jeho následná střela letěla vysoko nad. Mnohem přesnější už byl o 2 minuty později. Po faulu na Kučeru se ke standardce postavil Šilinger. Poslal míč do vápna Třince, kde si na něj naskočil Tecl a doplachtil do branky – 0:1! Ve 31. minutě byl Tecl znovu v obrovské šanci. Proháčkoval se až do vápna, kde vystřelil jen velmi těsně horního rohu Lipčákovy branky. Domácím se příliš nedařilo, nedostávali se do nebezpečných příležitostí a nevycházeli jim ani standardní situace. To ve 38. minutě se k neubezpečenému voleji z hranice velkého vápna dostal Karlík. Střela mu ale příliš nesedla a letěla nad branku. Před Uvarenkem ve 40. minutě neuspěl se střeleckým pokusem Joukl a tentýž hráč nevyužil ani přímý kop z 20 metrů v 1. minutě nastaveného času. V nastavení první půle se vůbec děly věci. V jeho 2. minutě Vaculík vybídl k zakončení Tecla, jehož pokus však domácí beci tečovali na roh. Jeho první exekuce skončila dalším rohem a z něj Vysočina zvýšila na 0:2. Střelu Šilingera Lipčák ještě vyrazil, ale na dorážku Karlíka byl domácí brankář krátký!

Domácí do druhé části vtrhli s velkou snahou o snížení nepříznivého stavu. K první střele se dostal Gavlák, ale míč mu sklouzl z kopačky a letěl hodně mimo branku. Nadějnější byl v 52. minutě centr střídajícího Pospíšila, který se snesl na hlavu Gavláka! Balón poslal do horního rohu branky, kde ale byl připravený Uvarenko. O 2 minuty později se však třinečtí dočkali. Velkých zmatků před brankářem Uvarenkem dokázal využít Surynek – 1:2.  Třinečtí chytli druhý dech a aktivně napadli hostující rozehrávku. Uvarenkovou pozornost vyzkoušel znovu Surynek. Možná klíčový moment zápasu přišel v 58. minutě. Fotbalisté Vysočiny předvedli krásnou akci na jeden dotek, kdy míč putoval po ose Mešanovic - Tecl, který ho dokopával do odkryté branky – 1:3! Jihlavský kapitán byl v hlavní roli i o 10 minut později. Postupoval na gólmana Lipčáka, šel do kličky a upadl. Sudí však jeho přání nevyslyšel a potrestal ho žlutou kartou za simulování. A protože byla už jeho druhá v zápase, tak musel zamířit do kabin. Přesilovka však domácímu celku vůbec nevyšla. Bušili do koncentrované jihlavské obrany, ale do šance se prakticky nedostali. Zápas byl do poslední minuty spíše přehlídkou bojovnosti, soubojů o každý metr hřiště a faulů. Navíc se třinečtí museli mít na pozoru před jihlavskými brejky. Velmi cenné tři body tak putují na Vysočinu!

15.kolo | Třinec - FC Vysočina | 1:3
29.kolo | FC Vysočina - Třinec | 3:0