02.11.2012, Miroslav Fuks & Jaroslav Wollmann

Jihlavská pevnost poprvé padla

Jihlavská pevnost poprvé padlaOslabená Vysočina na domácí půdě poprvé kapitulovala. Musela se sklonit před lídrem tabulky Jabloncem. O nejtěsnější výhře favorita rozhodl v 63. minutě exjihlavský Jan Kopic, který v akrobatickém zákroku překonal Jaromíra Blažka. Jihlavané podali bojovný výkon, ale absence Kolouška a Tecla byly znát. Svěřenci Františka Komňackého poprvé v sezóně nevstřelili branku.

13.kolo, pátek 2.11.2012, 20:15
0:1
(0:0)
JablonecJablonec

Gól: 63. Kopic.
ŽK: Jungr, Kučera - Kopic.
Rozhodčí: Adam - Nádvorník, Dobrovolný (4. rozhodčí Jech).
Diváci: 3490
FC Vysočina: Blažek - Obert (63. Kryštůfek), Šourek, Tlustý, Josl - Masopust (82. Sedláček), Jungr, Rada, Kučera, Vaculík - Mešanović. Náhradníci: Hanuš - Gavić, Zeman, Kliment, Kosak.
Jablonec: Špit - Eliáš, Kysela, Beneš, Novák - Kopic (80. Třešňák), Čížek (72. Vaněk), Loučka, Piták, Jablonský (90. Haurdić) - Lafata

Kouč František Komňacký vsadil na stejnou sestavu jako na Dukle. Jen místo vykartovaného Karlíka nastoupil ve středu pole Rada. Alespoň na lavičku už se vrátil Gavrić.

První poločas utkání mezi Jihlavou a Jabloncem - dvou ze tří nejlépe střílejících týmů ligy – přinesl málo šancí. Jablonec, s dvaadvaceti brankami nejproduktivnější tým soutěže, na Vysočině zahrozil do poločasu jen jednou, když sedm minut před přestávkou prověřila Blažkovu pozornost Čížkova střela. Vysočina hodně bojovala, ovšem na kluzkém terénu též hodně kazila. Řada těžce získaných míčů a nadějných brejků tak přišla vniveč. Míč za brankovou čáru dokázal dostat v 31. minutě Vaculík, když šikovně překonal Špita. Bohužel, gól nemohl být uznán, neboť jeho nahrávač Mešanović míč přebíral v ofsajdu. V nadějné šanci po brejku Masopusta ve 42. minutě neuspěl Mešanović. Míč si hezky zasekl, ale jeho střela byla zablokovaná na roh.

Úvod druhého dějství byl stále poměrně vyrovnaný. V 55. minutě se Vaculík se prodral do vápna, vystřelil na Špita, ale ten nadvakrát míč zachytil. Teprve po hodině hry přebral otěže utkání lídr. Jablonský se ještě neprosadil, ale vzápětí se už Severočeši v 63. minutě díky odchovanci FC Vysočina Janu Kopicovi dostali do vedení. Faulovaný Lafata rychle rozehrál míč a za obranou našel vhodně nabíhajícího Kopice. Ten nebyl v ofsajdu, ovšem míč si pod tlakem Josla nezpracoval ideálně. A tak zvolil akrobatické zakončení „nůžkami“, které byly velice přesné. Míč zapadl přesně k tyči pravé Blažkovy branky – 0:1. Jablonečtí se poté zatáhli do defenzívy a čelili územnímu tlaku Jihlavy. Ta se však do vyložených příležitostí nedokázala dostat a naopak čelila brejků Baumitu. Gólovou pojistku mohl v 65. minutě přidat po Eliášově centru Piták, ale hlavičkoval přímo do Blažka. Jihlavským fotbalistům scházela ve hře směrem dopředu myšlenka, a když už se dostali do blízkosti soupeřovy branky, nedokázali Špita ohrozit. Tři minuty před koncem se v nejvážnější šanci Vysočiny po rohovém kopu Vaculíka ocitl Jungr, ale hradbu těl před sebou nepropálil. Tři body tak putovali do Jablonce, který tak zůstane na čele Gambrinus ligy i po 13. kole.