29.11.2016, Miroslav Fuks

Zdeněk Tulis: Jarní část pro nás začíná už utkáním s Libercem

Zdeněk Tulis: Jarní část pro nás začíná už utkáním s LibercemFC Vysočina v Příbrami završil první polovinu aktuálního ročníku ePojisteni.cz ligy. Po patnácti odehraných kolech je na kontě jihlavského týmu pouhých 10 bodů, což znamená až 15. sestupovou příčku tabulky a vůbec nejhorší podzimní bilanci za dosavadních šest účastí FC Vysočina v nejvyšší soutěži. Na detailní rozbor aktuálního jihlavského účinkování mezi českou elitou bude nepochybně dostatek času po sobotní jarní předehrávce proti Liberci, ovšem již nyní lze mnohé hodnotit. O komentář jsme požádali ředitele klubu Zdeňka Tulise.

 

Vysočina do nového ročníku vstupovala s velkým očekáváním. Zejména po příchodu Rabušice nebylo možné přehlédnout názory vedení klubu, odborníků i fanoušků, že se v Jihlavě podařilo sestavit vůbec nejlepší tým v historii fotbalu na Vysočině. Jak se s odstupem několika měsíců za těmito představami ohlížíte?
Stále jsem přesvědčen, že máme dobré mužstvo a kvalitní realizační tým. To vše nás opravňovalo k většímu předsezónnímu očekávání a optimismu. Bohužel, tyto představy nebyly ani zdaleka naplněny a podzimní účinkování FC Vysočina představuje bodový propadák. Výsledky týmu neodpovídají úsilí, které věnují akcionáři a vedení klubu tomu, aby na Vysočině byly vytvořeny co možná nejlepší podmínky pro vrcholový fotbal. Jako ředitel klubu tuto nelichotivou situaci samozřejmě intenzivně vnímám a chtěl bych se touto cestou fanouškům, sponzorům a samozřejmě též akcionářům omluvit za tento špatný stav. Pod jeho vlivem nás čeká hrozně náročná zimní přestávka a ještě těžší jarní boje o záchranu. Věřím, že naši fotbalisté a jejich realizačním tým mají v sobě sílu, aby bodovou ztrátu dohnali a nejvyšší soutěž pro Jihlavu, Kraj Vysočina a naše fanoušky udrželi.

Čím si vysvětlujete bodově zcela nevydařený podzim FC Vysočina?
Osobně vnímám řadu faktorů. Jednak v létě proběhlo nezbytné přebudování kádru, který stále považujeme za dobrý a jsme přesvědčeni, že jsme sestavili věkově velmi vyvážené mužstvo, které disponuje sportovně i charakterově kvalitními hráči a je schopné se pohybovat na vyšších příčkách prvoligové tabulky. Zároveň jsme v týmu vytvořili konkurenci na jednotlivých postech, která v Jihlavě na takové úrovni dosud nikdy nebyla. Toto mužstvo nás v generálce v Rakousku a v úvodních třech ligových duelech naladilo optimisticky. Jenže poté nastal herní zlom. Přesto si myslím si, že z patnácti utkání, které jsme na podzim odehráli, jsme osm zvládli velice dobře. Ve třech jsme zahráli velice podprůměrně a ve čtyřech zbývajících průměrně.

Největší těžkost spatřuji v útočné fázi a v proměňování šancí. Stačí se podívat na naše skóre. Další problém vidím v tom, že jsme s relativně silnějšími soupeři podávali kvalitnější výkony, než v zápasech, kdy jsme byli mírným favoritem duelu. Tuto roli jsme však vůbec nezvládli, přitom právě v duelech v Hradci Králové, v Karviné nebo doma s Bohemians jsme počítali s plným bodovým ziskem. To se nám však nepodařilo, a proto máme na kontě pouhých deset bodů, přestože náš cíl ležel mezi 18 a 19 body.

Nepromítla se do podzimní bilance četná zranění?
Nechci se vymlouvat na zdravotní problémy, které postihly i některé stěžejní hráče. Kvalitní mužstvo se s takovými nepříznivými okolnostmi musí vyrovnat. Měli jsme dostatečně široký kádr, abychom marodku zvládli. I díky tomu dostali šanci druzí hráči. Na příkladu Štěpánka a Urblíka vidíme, že svoji příležitost chytili na pačesy.

Vnímáte některá z podzimních odehraných utkání jako zlomová?
Náš herní propad začal ve 4. kole v Mladé Boleslavi, kde jsme nastoupili proti Hradci Králové. Tento duel měl skončit našim vítězstvím minimálně 1:4, ovšem nedisciplinovaností a nezvládnutím standardní situace jsme prohráli 1:0. Najednou jsme se z relativně optimistického ligového startu dostali pod výsledkový tlak. Dalším negativním mementem bylo prohrané utkání v Karviné a krize vyvrcholila domácím zápasem s Bohemians.

Hlavní problém vidím v psychice fotbalistů. Hráč si musí uvědomit, že každý zápas začíná od nuly a hraje více než 90 minut. Pokud chce uspět, tak nesmí podcenit ani sebemenší detail v přípravě na utkání a už vůbec ne v jeho průběhu. Tento aspekt se projevil právě v již zmíněných rozdílných výkonech proti zvučnějším soupeřům. Z tohoto se musíme poučit a prezentovat se obrovských nasazením na hranici možností jednotlivých hráčů ve všech jarních zápasech. Jinak body budeme těžko získávat.

Po prohře v Karviné jste přistoupili ke jmenování nového hlavního kouče Michala Bílka, přičemž trenér Michal Hipp se stáhl na post asistenta. Přinesla tato změna očekávaný impuls?
Už několik sezón si velmi přejeme, abychom v průběhu ročníku nemuseli měnit trenéry. Jenže v momentě, kdy tým bodově strádá, musíme hledat cesty, jak mu k lepším výsledkům pomoci a znovu ho nastartovat. Aktuálně jsme kýžený impuls viděli v angažování trenéra Bílka, který představuje jiný typ kouče, než je pan Hipp. Mužstvo se tak připravuje pod vedením dvou špičkových trenérů, kteří za sebou mají i reprezentační zkušenosti. Hráči jsou dobře trénovaní a mají pod jejich vedením skvělou možnost se dále sportovně rozvíjet.

Zůstane pro jarní odvety zachován současný realizační tým?
Zatím bych nepředbíhal. Jsme v emocích po těžkém utkání v Příbrami, které jsme chtěli vyhrát, a koncentrujeme se na důležité utkání s Libercem. Poté chceme s klidnou hlavou přistoupit k vyhodnocení práce celého realizačního týmu a učinit případné závěry.

Zimní příprava jistě bude pro zvládnutí záchranářské bitvy zcela zásadní...
Věříme, že v zimní pauze mančaftu pomůže symbióza obou zkušených koučů a skloubení jejich předností. Že z hráčů dokážou dostat to nejlepší. Některé náznaky jsou vidět už teď, zejména v ofenzívě.

V zimě musíme co nejkvalitněji potrénovat. S největší pravděpodobností se budeme připravovat jen v tuzemských podmínkách, protože boje o záchranu budou probíhat v českém počasí. Na to se musíme perfektně připravit a zvolit pro tyto duely správné typy hráčů. Znamená to, že neplánujeme herní soustředění v Turecku.

Nakolik může situaci FC Vysočina a hodnocení podzimu změnit případná výhra v nadcházejícím domácím duelu proti Liberci?
Jarní odvetná část pro nás začíná už v následujícím utkání proti Liberci. Jsem přesvědčen, že si to hráči i realizační tým uvědomují a společně udělají maximum pro to, abychom v sobotu tolik potřebné tři body získali. V nadcházejících patnácti duelech jarní sezóny musíme získat minimálně dvacet bodů, abychom na záchranu mohli vůbec pomýšlet. Před námi je zkouška, kterou už zažilo mnoho renomovanějším klubů, než je FC Vysočina. Pro její zvládnutí se musíme jednotně semknout a všichni na své pozici dělat maximum pro udržení našeho mužstva mezi českou elitou. Toto mužstvo má svoji kvalitu a nepatří na stávající tabulkovou pozici.

Jakou roli v tomto snažení mohou sehrát fanoušci?
Nepochybně důležitou! Moc dobře víme, že jsme se do současné nepříznivé situace dostali vlastní vinou. Přesto si dovoluji apelovat na naše fanoušky, kteří by se mohli stát důležitým jazýčkem na vahách záchranářských bojů. Chtěl bych všechny naše příznivce požádat, aby na naše zápasy chodili v hojném počtu a klukům pomohli. Aby i díky nim hráči ze sebe dostali výkony až za hranicí svých možností, což pro jaro bude nezbytně nutné.

Promění se v zimě hráčský kádr? Uvažujete o posílení týmu? Vrátí se do přípravy někteří fotbalisté, kteří podzim strávili na hostování ve Fortuna lize?
Myslíme si, že hráčský kádr je dostatečně kvalitní. Rozhodně však bude po skončení podzimní sezóny ze strany sportovního manažera a trenérů podroben důkladné analýze. Zvážíme, kde nás tlačí bota. Dílčí změny na naší soupisce mohou nastat třeba i ve vazbě na fotbalisty, kteří nyní hostují ve II. lize.

Jak složité je v podmínkách našeho regionu naplnit rozpočet pro nejvyšší soutěž?
Je to opravdu velice náročné a pohybujeme se za hranou ekonomických možností tohoto regionu. Proto musím vyslovit nesmírný vděk akcionářům, zvláště pak společnosti PSJ, která je už několik roků schopná vytvořit na Vysočině podmínky a záruky, aby se v našem regionu mohla nejvyšší soutěž hrát. Opravdu to není jednoduché. Zvlášť za situace, kdy mnohé významné jihlavské firmy nechápou, co představuje a obnáší výraznější podpora největšího sportovního klubu na Vysočině. Klubu, který regionu dělá jednu z největších reklam po Zlaté lyži. Celá Vysočina by měla být hrdá a vděčná, že je tady firma, která je ochotna pro fotbal obětovat nemalou část svých zisků. Bez PSJ bychom museli činit mnohá úsporná opatření a rozhodně bychom si nemohli dovolit angažovat renomovanější hráče. A zároveň vytvářet celému kolektivu podmínky srovnatelné s průměrnými mužstvy v české lize.

 
Aktuálně

Aleš Křeček: Nebyli jsme spokojení s výkonem v prvním poločase

Úvodní zimní prověrka FC Vysočina proti SK Líšeň nabídla dvě výrazně odlišné sestavy a též dva různé poločasové výkony. Jasně to dokládá pozápasové hodnocení z úst jihlavského kouče Aleše Křečka. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2021 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Generální partner klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu