31.07.2014, Miroslav Fuks

Vidlička: Chtěl jsem pokračovat v nejvyšší soutěži

Vidlička: Chtěl jsem pokračovat v nejvyšší soutěžiPředstavuje nejvýraznější a nejznámější letní posilu FC Vysočina. Ostřílený pravý obránce, který má za sebou bohaté zkušenosti z působení ve Zlíně, Liberci, Teplicích či Spartě Praha. Pohodový chlap, jenž výborně zapadne do každého kolektivu. To je třiatřicetiletý Vlastimil Vidlička, kterého vám samozřejmě neopomeneme důkladně představit.

 

Pocházíš přímo ze Zlína? Kdo tě přivedl k fotbalu?
Jsem rodilý Zlíňák z vyloženě fotbalové rodiny, tudíž mé kroky brzy vedly na fotbalové hřiště. Děda hrával ve Zlíně ligu ještě v době, kdy v útoku nastupovalo pět hráčů, a táta také prošel tehdejším Svitem Gottwaldov a dotáhl to do třetí ligy.

Byl tvůj průchod zlínskými mládežnickými týmy hladký? Kdy jsi poprvé otevřel dveře kabiny „áčka“?
Pod dohledem šéftrenéra mládeže Vlastimila Marečka jsem vlastně nestále přeskakoval jednotlivé mládežnické ročníky. Když mi bylo čerstvě 18 a měl jsem před sebou poslední rok v dorostu, tak jsem usedl do kabiny „áčka“. Ve II. lize jsem nakonec odkopal celý ročník 1999/00, což byla obrovská zkušenost.

Za reprezentaci U21 jsi nastoupil do 16 zápasů. Na který duel nejraději vzpomínáš? V jaké výběru jsi poprvé reprezentoval Česko?
Prošel jsem všemi mládežnickými reprezentaci od U17 po U21. Celkem to bylo skoro 40 mezinárodních zápasů. V roce 2000 jsme na evropském šampionátu U18 prohráli v zápase o 3. místo s Německem. Zahrál jsem si i na MS U20 v Argentině o rok později. Mrzí mne, že jsme v roce 2003 proti Švýcarsku nezvládli baráž o postup na finálový turnaj EURA U21.

V nejvyšší soutěži jsi paradoxně poprvé nastoupil nikoli ve Zlíně, ale v Liberci. Jak k tomuto angažmá došlo?
V létě 2000 jsem vstupoval do své druhé druholigové sezóny v dresu Zlína. Odehrál jsem asi 5 zápasů, když v září přišla nabídka na přestup do Liberce. Kluby se domluvily a já tak odešel na sever Čech. Ve Slovanu jsem se ale rozhodně neprosadil dle mých představ. Zaplatil jsem daň za mladickou nezkušenost a seděl jsem na lavičce nebo nastupoval za „béčko“. V Gambrinus lize jsem debutoval v listopadu 2000 v zápase na Žižkově. Celkem jsem v Liberci nastoupil jen do pěti prvoligových zápasů.

Do Zlína jsi se vrátil včas, abys byl na jaře  2002 u postupu do Gambrinus ligy...
Protože jsem v Liberci nehrál, tak si mne Zlín stáhl na hostování, abych pomohl v boji o postup. Nakonec jsme v předstihu uhráli 2. místo a mohli jsme slavit velký úspěch. Vždyť, co může být lepšího, než vybojovat ligu pro své město a mateřský klub. V daný moment pro mne bylo jasnou prioritou zůstat ve Zlíně a kopat nejvyšší soutěž doma. Jsem rád, že se kluby domluvili na mém přestupu zpět.

Za Zlín jsi nakonec odehrál pět let v I. lize. Na jaké období nejraději vzpomínáš?
Nejlepší byly hned první dvě sezóny v lize. Měli jsme kvalitní tým, ideálně věkově poskládaný a složený převážně z odchovanců. Doplňovalo nás pár zkušených hráčů odjinud, jako byli Lasota nebo Mucha. Pod vedením trenéra Marečka jsme v sezonách 2002/03 a 2003/04 dvakrát po sobě obsadili skvělé 7. místo a probojovali jsme se do semifinále národního poháru. Určitým vrcholem pak byla tři sezóny po sobě účast v Intertoto Cupu. Vyřadili jsme belgické Westerlo, hráli jsme proti Gentu a dokonce jsme byli blízko vyřazeni Atletica Madrid.

Jaro 2005 jsi strávil na hostování v polské Wisle Kraków. Jaký tento půlrok byl? Nakolik ses podílel na zisku mistrovského titulu?
V reprezentaci U21 mne vedl Werner Lička, který mi nabídl hostování ve Wisle, kterou v té době trénoval. Do Petrohradu měl totiž zamířit polský reprezentant, pravý obránce. A já ho měl nahradit. Jenže tento hráč nakonec nikam neodešel a já s ním celý ročník bojoval o místo v sestavě. Výsledkem bylo pouze 7 startů v polské lize. Byla to pro mne velmi cenná životní i fotbalová zkušenost v silném klubu, který byl prošpikovaný reprezentanty. Nakonec jsme se dočkali zisku polského titulu a i já mohl nad hlavou potěžkat mistrovský pohár. Vedení klubu však nebylo spokojené, protože jsme nezískali národní pohár. I proto byl odvolán kouč Lička. A nebyl ani velký zájem o to, abych v Krakowě setrval. V létě jsem byl zase zpátky ve Zlíně.

Zlínský dres jsi vysvlékl až v lednu 2008, kdy jsi zamířil do Teplic. Neměl jsi předtím i jiné nabídky? Co rozhodlo pro Teplice?
Nějaké nabídky byly. Z Mladé Boleslavi a dokonce i ze Sparty, ovšem kluby se tehdy nedomluvili. Ve Zlíně jsem prodloužil smlouvu s tím, že byla stanovena částka, za kterou mohu přestoupit jinak. Této klauzule využily Teplice.

Na severu Čech jsi nakonec nastupoval tři a půl roku. Nejraději vzpomínáš na zisk Českého poháru? Jaké bylo období pod vedením kouče Rady?
Právě za trenéra Rady jsem do Teplic přišel, ovšem po půl roce povýšil k reprezentaci. Na teplické angažmá každopádně vzpomínám jedině v dobrém. Našel jsem tam výborné zázemí a skvělý kolektiv. S řadou bývalých spoluhráčů jsem stále v kontaktu. Vždy jsme hráli v horní polovině tabulky a v ročníku 2009/10 jsme skončili čtvrtí, když jsme po podzimu vedli ligu. O rok dříve jsme zvítězili v národním poháru, čímž jsme si vybojovali možnost startu v evropském poháru. Bohužel, ve 4. předkole Evropské ligy jsme vypadli s Hapoelem Tel Aviv.

V létě 2011 přilétlo laso z pražské Sparty. Bylo to pro tebe překvapení? Bylo těžké se na Letné adaptovat?
Musím přiznat, že mne zájem Sparty trochu překvapil. Bylo mi 29 let a už jsem asi přestup do nejslavnějšího českého klubu nečekal. Taková nabídka se prostě neodmítá, tudíž jsem byl rád, že se Teplice, které na mne ještě měly opci na prodloužení smlouvy, se Spartou na mém přestupu domluvily. Adaptace ve Spartě nebyla složitá, ovšem tlak na hráče ze strany médií a fanoušků je s Teplicemi nesrovnatelný. A to už vůbec nemluvím o Zlínu. Ve Spartě jsem si také občas od fanoušků užil své.

Asi tě musí mrzet, že dvě sezóny ve Spartě tobě ani klubu nepřinesly žádnou trofej či větší prosazení v evropských pohárech...
To jo. Dost zamrzí, že po dvou sezónách ve Spartě jsem nezískal mistrovský titul nebo národní pohár. Největším pozitivem byl asi postup do osmifinále Evropské ligy, kde nás na jaře 2013 vyřadila Chelsea. Na Spartu mi každopádně zůstaly výborné vzpomínky a též spousta kamarádů.

Před rokem ses vrátil na Moravu, když jsi přestoupil do Olomouce. Proč uplynulý ročník pro Sigmu dopadl tak smutně? Jaký byl z tvého pohledu?
V létě 2013 mi ve Spartě zbýval ještě poslední třetí rok smlouvy, ovšem příchod slovenského beka Pauscheka byl jasným signálem, že už na Letné nebudu dostávat příležitost. Nejdříve jsem o místo v kádru chtěl zabojovat, ale nakonec jsem akceptoval velký zájem a nabídku Sigmy. Bohužel, uplynulá sezóna byla špatná. Celá mozaika dění v klubu a skladby kádru si nesedla tak, jak by měla. Ani mně se nedařilo, navíc jsem část jara promarodil. A dopadlo to tak, že jsme sestoupili.

Bylo v létě ve hře setrvání v Olomouci nebo jsi primárně hledal nové angažmá?
Musím se přiznat, že se mi nechtělo pokračovat ve II. lize. Pokud by však Sigma trvala na dodržení smlouvy, tak bych to samozřejmě akceptoval. Určitě jsem byl rád, že se s nabídkou ozvala Vysočina a Olomouc nechtěla držet vedle Janotky druhého staršího pravého beka. Chtěl jsem pokračovat v I. lize.

Jak hodnotíš první měsíc v Jihlavě? Jaký dojem na tebe udělal klub?
Plně se naplnila má pozitivní očekávání a kladné informace, které jsem o FC Vysočina měl. V Jihlavě jsem našel skvělou partu fotbalistů a stabilní a velmi dobře fungující klub. Je jenom na nás hráčích, abychom toto zázemí přetavili do dobrých výkonů a sportovních úspěchů.

Mimochodem, proč se podle tebe Zlínu dlouhodobě nedaří vrátit se mezi českou elitu?
Na to se složitě hledá odpověď. Svoji roli jistě sehrávají ekonomické možnosti klubu a navíc mám pocit, že momentálně zlínský klub neprodukuje či neudrží kvalitní mladé hráče, aby klubu k postupu pomohli tak, jak se to před lety povedlo nám. Moc bych Zlínu přál, aby se návratu mezi elitu dočkal.

Řada úspěšných zlínských odchovanců se v poslední době do mateřského klubu vrátila. Plánuješ podobný krok?
To je těžká otázka. Tvrdím, že minimálně poslední sezónu své kariéry bych rád dokopal ve Zlíně. Uvidíme, co v tomto směru přinese čas. Ve fotbale se těžko něco plánuje.

 
Aktuálně

Představujeme partnery: Technické obory a fotbal jdou dohromady aneb prezentace LINDE a EMRO

Doposud jsme prezentovali vždy pouze jediného partnera. Tentokrát jsme se rozhodli prezentaci spojit a představit hned dvojici podporovatelů FC Vysočina. Oba jsou z technické oblasti. Společnost Linde se specializuje na plyn, Emro pro změnu na elektřinu. Shodně však pomáhají v rozvoji i fotbalové Vysočině. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2024 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu