17.06.2011, Miroslav Fuks

Vaculík: „Projekt FC Vysočina vnímám jako jedno z poslání“

Vaculík: „Projekt FC Vysočina vnímám jako jedno z poslání“Není povolanější osoby, která by měla hodnotit působení FC Vysočina ve skončeném ročníku II. ligy, předestřít plány na další sezónu a informovat veřejnost o změnách, které v klubu, kádru či složení realizačního týmu „áčka“ nastanou. Františka Vaculíka, předsedu představenstva a generálního ředitele akciové společnosti PSJ a též představitele společnosti Limar Capital, jsme požádali o rozhovor na výše uvedená aktuální témata.

 

Zhruba před týdnem byla dohrána II. fotbalová liga v ročníku 2010/11. Jaké je vaše hodnocení účinkování FC Vysočina v soutěži?
Především mne mrzí, že jsme nesplnili náš vytyčený postupový cíl. Zároveň jsem nebyl spokojen s atraktivitou fotbalu, který jsme našim fanouškům předváděli. Zápasy, jako byly doma s Čáslaví, Žižkovem, Vlašimí či se Spartou B, jsme nedokázali opakovat pravidelně. Malou náplastí je skutečnost, že jsme v uplynulém ročníku získali největší počet bodů během dosavadních deseti sezón ve II. lize.

Fanoušky bude jistě zajímat, jaké chyby byly z vašeho pohledu v uplynulém ročníku učiněny? Co podle vás bylo hlavní příčinou toho, že tým neskončil alespoň na vytoužené 2. pozici?
Sportovní vedení klubu má analýzu předložit do zahájení sezóny. Nehledal bych v tom však žádnou vědu. Prostě jsme zejména v první polovině ročníku inkasovali příliš mnoho branek a na jaře jsme střelecky selhali v rozhodujícím zápasech – na Žižkově, s Třincem a v Mostě. Gólových příležitostí jsme si v těchto duelech vytvořili dost. Přiznám se, že na počátku sezóny jsme věřili, že v době konání těchto zápasů už bude o našem postupu rozhodnuto.

Veřejnost spekuluje, že po tomto dílčím neúspěchu akciová společnost PSJ omezí podporu fotbalu?
Podpora fotbalu prostřednictvím FC Vysočina pro mne, potažmo pro akciovou společnost PSJ, představuje dlouhodobý a jsem přesvědčen, že i smysluplný projekt. Osobně ho vnímám jako jedno z našich společenských poslání. Pokud tedy bude zachována stávající úroveň podpory ze strany města Jihlavy a kraje Vysočina, tak se na našich plánech v FC Vysočina nic nemění.

Ročník již dávno skončil, přesto Vysočina stále má teoretickou šanci na postup. Jak vy sledujete kauzu kolem údajného korupčního jednání Sigmy Olomouc?
Ročník jsme zakončili na třetím, tedy nepostupovém místě. V tuto chvíli se připravujeme na další druholigovou sezónu. K možnosti postupu na úkor Sigmy Olomouc nijak nevzhlížíme a celou kauzu sledujeme okrajově prostřednictvím médií. Pokud tato alternativa nastane, tak budeme připraveni tuto šanci využít.

Jak těžké je v současné době a v podmínkách našeho regionu naplnit rozpočet klubu, který dlouhodobě usiluje o postup, spravuje několik sportovních areálů a na výborné úrovni pracuje s mládeží?
FC Vysočina je klubem, který spravuje tři sportovní areály, má 2 celky dospělých, 3 týmy žen a dívek a 14 celků mládeže. O téměř 400 sportovců, z nichž 45 je profesionálů, pečuje 33 trenérů, asistentů a členů realizačních týmů. Dále klub zaměstnává 18 pracovníků. Tato fotbalová fabrika ročně vyžaduje více než 40 milionů korun, z toho 12 – 15 milionů představují kompletní náklady na mládežnický fotbal a provoz sportovních areálů. Že není vůbec jednoduché v ekonomických podmínkách Vysočiny tento nemalý obnos zajistit, asi není nutné zdůrazňovat. Schází nám zde více firem, které by byly schopné fotbal výrazněji podpořit. Krom PSJ, Limaru Capital, města Jihlavy a kraje Vysočina zde doposud další větší podporovatel tohoto projektu není. Ve světe rozhodně není obvyklé, aby více než 60% rozpočtu fotbalového klubu zajišťovali akcionáři. I proto jsme rádi a děkujeme za každou, byť sebemenší podporu, ze strany místních reklamních partnerů.

Byl by klub schopen pro případnou účast v Gambrinus lize navýšit svůj rozpočet?
Účinkování v nejvyšší soutěži by bezesporu mělo pomoci k výraznějšímu zajištění financí prostřednictvím prodeje reklamních ploch na stadiónu. Nárůst by se dal očekávat i z pohledu prodeje televizních práv, vstupenek na zápasy či klubových suvenýrů.

Ještě se vraťme ke stadiónu. Disponuje FC Vysočina novou nájemní smlouvu na stadión? Byla už jednání s jihlavským magistrátem dotažena?
Nová nájemní smlouva dosud nebyla podepsána. Zatím vše funguje na základě původní.

Jak hodnotíte spolupráci FC Vysočina s městem Jihlava, potažmo s krajem Vysočina?
Dosavadní komunikace a spolupráce s městem a krajem si velice vážíme. Rád bych při této příležitosti zdůraznil, že FC Vysočina je klubem pro město a celý kraj. Znovu opakuji, že naši podporu fotbalu v PSJ vnímáme jako službu občanům celého regionu.

Ze strany fanoušků se stále častěji ozývají hlasy volající po změnách ve vedení klubu...
Vedení firmy a jeho představenstvo funguje ve stabilní podobě a plní své úkoly. Přes nespokojenost s prací managementu k výrazným personálním změnám v této chvíli nedojde, částečně se však změní způsob řízení společnosti. V souladu s naší snahou zapojit do řízení klubu více jeho odchovanců a Jihlavanů, bude od 1. července do role sportovního manažera mládeže jmenován trenér a bývalý výborný hráč Josef Morkus.

Důležitou a sledovanou otázkou je též role hlavního kouče. Dostane i nadále důvěru trenér Josef Vrzáček nebo k týmu přijde nový lodivod? Zůstane pan Vrzáček u prvního týmu v jiné roli?
Pepa Vrzáček bude u týmu působit i nadále a to v roli 2. trenéra, neboť hodláme zachovat kontinuitu z uplynulého ročníku. Post hlavního kouče převezme Roman Pivarník. Smlouva mezi klubem a trenérem je již podepsána. Pan Pivarník v Jihlavě působil v ročníku 2002/03 a s týmem, nejen dle mého úsudku, předváděl velmi atraktivní fotbal. Poté získal cenné trenérské zahraniční zkušenosti v Saudské Arábii, Rapidu Vídeň a při angažmá v Tatranu Prešov. S ním postoupil do nejvyšší slovenské soutěže a následně se umístil ve středu tabulky. Věříme, že náš tým dokáže fotbalově posunout. Je to vítězný typ, jenž je schopen aplikovat moderní fotbalové trendy a své zkušenosti z profesionálního fotbalu.

Z kolika trenérů jste nového kouče vybírali?
Potěšil nás velký zájem celé řady respektovaných trenérů o působení v Jihlavě. Nakonec jsme vážně vybírali z šestice koučů.

Nakolik se promění hráčský kádr? Jak se díváte na myšlenku dát stávajícímu kádru důvěru a pouze ho okysličit, tedy provést jen dílčí doplnění týmu?
Základ týmu skutečně zůstane zachován. Některým fotbalistům skončilo hostování a některým nebude prodloužena smlouva. Kádr hodláme vhodně doplnit o 2 – 3 hráče pro základní sestavu.

Jsou v tuto chvíli jisté nějaké odchody?
Hostování končí brankáři Svobodovi, stoperu Halamovi a útočníkům Šimonkovi a Mešanovićovi.

Fanoušci a média spekulují o přestupu záložníka Jana Kopice do Jablonce. V jaké fázi se nyní nachází? Je v silách klubu tohoto hráče na Vysočině udržet?
Ano, byla provedena dohoda mezi kluby a hráči bylo umožněno zahájit v Jablonci letní přípravu. Samotná smlouva dosud nebyla uzavřena. Je třeba si v této souvislosti uvědomit, že dokud FC Vysočina nebude stabilně působit v Gambrinus lize a mít vyšší ambice, tak bude vždy těžší naše talentované mladíky udržet. Zvláště, když svojí výkonností či perspektivou vzbudí zájem českých špičkových klubů. V takovou chvíli nelze účinně čelit tlaku manažerů, ambicím hráče a jeho rodičů. Prodej fotbalistů v neposlední řadě představuje i doplnění klubového rozpočtu.

Bude součástí přestupu i hráčská kompenzace ze strany Jablonce?
Ano, součástí dohody je roční hostování některého z jabloneckých fotbalistů na Vysočině, pokud tedy o konkrétního fotbalistu projevíme zájem. Navíc není vyloučeno, že se do Jihlavy formou hostování vrátí Jan Kopic. Stalo by se tak, pokud by se neprobojoval do užšího prvoligového kádru trenéra Františka Komňackého.

Zapojí se do letní přípravy hráči vracející se z hostování nebo mladíci z juniorky a dorostu?
Ano, tito fotbalisté se zapojí do letní přípravy a dostanou šanci vybojovat si místo v kádru.

Bude v Jihlavě v příštím ročníku pokračovat váš syn Lukáš?
Jsem rád, že zde bude pokračovat. Věřím, že pokud bude zdráv, tak může Jihlavě výrazně pomoci.

 
Aktuálně

Hráči a odchovanci FC Vysočina se v reprezentacích neztratili

Zatímco většina jihlavských fotbalistů během uplynulé reprezentační přestávky tvrdě trénovala a dobíjela baterky před náročným a velmi důležitým podzimním finišem, tak trojice jejich spoluhráčů vyrazila na srazy reprezentací. V dresech se lvíčkem na prsou se neztratili, což rozhodně platí i pro odchovance FC Vysočina v národním týmu. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2019 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
M-soft
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu