18.02.2004, Redakce

Trenér "lvíčat" Škorpil vyzkoušel i Ondřeje Šourka

Nově se tvořící reprezentační tým fotbalistů do jednadvaceti let má za sebou první test formy. Premiérově pod vedením Ladislava Škorpila zakončila "lvíčata" v Nymburku dvoudenní soustředění a otestovala si formu přípravným dvojzápasem proti druholigovému Hradci Králové. V prvním utkání Škorpilův výběr podlehl 0:1, vzápětí soupeři stejnou porážku vrátil. Ve druhém utkání si odbyl premiéru v týmu do “21” let obránce druholigového FC Vysočina Ondřej Šourek.

V prvním utkání rozhodl vyrovnanou partii hradecký obránce Rolko, který využil na začátku druhé půle zaváhání obrany českého výběru. V následném střetnutí odlišných jedenáctek zajistil výhru Škorpilova výběru blšanský záložník Lukáš Michal. Těsně před poločasem napřáhl ke střele a nedal Podhajskému v hradecké brance sebemenší šanci.

"Hlavní účel a přínos tohoto soustředění ale bylo vzájemné poznání se," uvedl Škorpil. Na poslední chvíli musel před souboji s Hradcem improvizovat, když mu ke čtyřem omluvenkám Nachtmana, Svátka, Kadlece a Bílka v úterý odpoledne přibyl ještě nemocný pardubický obránce Kaufman. "Ne vždy se nám podařilo umístit hráče na posty, kde normálně nastupují v klubech," přiznal kouč, který dnes v akci vyzkoušel 22 hráčů a trio gólmanů.

"Sestavy nebyly ani nějak cíleně poskládané do silnější či slabší. Hlavní pro nás v tuto chvíli je, že jsme mohli hrát na kvalitním terénu proti slušnému soupeři," hledal pozitiva Škorpil, na něhož udělali dojem záložník Tomáš Sivok s útočníkem Tomášem Junem.

V Nymburku chtěl Škorpil otestovat spíše hráče širšího kádru; na prvním soustředění se totiž musel obejít bez krajánků, na které hodlá v budoucnu sázet - útočníka Mönchengladbachu Václava Svěrkoše, záložníka Schalke 04 Filipa Trojana, středopolaře Martina Koláře z Anderlechtu Brusel a záložníka italské Modeny Davida Limberského. Škorpil hodlá v nejbližší době vyzkoušet útočníka Arsenalu Londýn Michala Papadopulose nebo púchovského záložníka Aleše Bestu.

"Na hledání optimální sestavy máme čas v podstatě až do začátku kvalifikace, ta startuje na podzim. Celé jaro bude spíše obdobím selekce a zkoušení. Ale z předchozích mládežnických výběrů máme na co navazovat," nepochyboval Škorpil.

Další přípravný zápas čeká jednadvacítku poslední březnový den; "lvíčata" se představí v Bratislavě v souboji se stejně starými Slováky. Škorpil tentokrát pozve 18 hráčů se třemi brankáři. "Počítám, že dvě třetiny kádru budou tvořit hráči, kteří s námi byli teď na soustředění v Nymburce a zbytek budou tvořit právě krajánci," naznačil Škorpil.