30.03.2016, Miroslav Fuks

Štěpánek: S kategorií U19 jsme se chtěli rozloučit na EURU

Štěpánek: S kategorií U19 jsme se chtěli rozloučit na EURUStředu 30. března 2016 si stoper či defenzivní záložník David Štěpánek jistě představoval výrazně lépe. K oslavě svých 19. narozenin toužil přidat euforii z postupu na evropský šampionát U19. Mezi nejlepších osm celků starého kontinentu však čeští mladíci nepronikli, o čemž rozhodla včerejší prohra proti domácímu Rakousku.

„Jsme hrozně zklamaní, s reprezentační kategorií U19 jsme se chtěli rozloučit až na EURU. Před posledním kvalifikačním turnajem jsme věřili, že je v našich silách přes Rumunsko, Slovensko a domácí Rakousko přejít. Úvodní duel proti Rumunsku jsme zvládli výborně, když jsme zvítězili jasně 3:0. Do utkání proti Slovensku jsme šli s tím, že půjde o vyrovnaný duel a že se soupeři musíme vyrovnat bojovností a agresivitou. Bohužel, zápas nám nevyšel podle našich představ. Brzy jsme inkasovali z penalty, navíc Slováci po půlhodině vedli už 0:2. Do poločasu se mi podařilo snížit, jenže náš tlak ve druhé půli alespoň vyrovnání nepřinesl.“

V posledním utkání proti Rakousku jste tedy museli zvítězit...
Domácí byli favority zápasu, jsou velice silní technicky a kombinačně. My jsme proto nastoupili v rozestavení, které jejich přednosti eliminovali. Nasadili jsme velice účinný presink a v prvním poločase jsme jasně diktovali hru. Jenže jsme nedokázali proměnit tutovky, naopak jsme z jediného útoku domácích inkasovali. Zkraje druhé půle se nám podařilo vyrovnat, jenomže naši snahu zcela utlumily výroky ruského sudího. Velmi přísně v rychlém sledu vyloučil Chaluše a Pulkraba a bylo po našich nadějích. Prohráli jsme 3:1, na EURO postoupili Rakušané.

Kolik jsi toho na kvalifikačním turnaji odehrál? Na jakých postech?
Na úvod jsem proti Rumunsku nemohl hrát, neboť jsem si z předchozí kvalifikace odnesl dvě žluté karty. Proti Slovákům jsem hrál klasicky na postu defenzivního záložníka a proti Rakušanům jsme vyrukovali s pětičlennou obranou, kdy jsem do defenzívy působil jako jeden ze stoperů a do ofenzívy jsem se posunul do pozice středního záložníka.

Malou náplastí pro tebe může být gól, který jsi zaznamenal do sítě Slovenska...
Gól jistě potěší, jenže jde o hodně chabou náplast na zklamání z vyřazení. Padl po rohovém kopu, kdy jsem si naběhl na přední tyč a z halfvoleje jsem skóroval z hranice malého vápna.

Jaké cíle jsou nyní před tebou? Maturita?
Maturita je nepochybně důležitá. Jen nevím, zda ji při mých častých absencích z důvodu klubových a reprezentačních povinností nebudu muset posunout až na září. Aspoň tak získám větší prostor na učení a na svůj hlavní cíl – prosadit se do užšího kádru prvního týmu FC Vysočina.