23.05.2018, Miroslav Fuks

Procházka: Body jsme lehkovážností poztráceli za zbytečné remízy

Procházka: Body jsme lehkovážností poztráceli za zbytečné remízyBěhem uplynulého víkendu skončil první tým FC Vysočina své účinkování v jarních soutěžích. Šlo o juniorku, která v úvodu jara neproklouzla do skupiny o titul a bojovala o umístění ve spodní polovině dvaceti klubů v Juniorské lize. O zhodnocení sezóny jsme požádali trenéra Pavla Procházku, jenž mančaft vede ve dvojici s trenérem Michalem Kadlecem.

 

Jaké bylo jaro 2018 z hlediska juniorského týmu FC Vysočina? Jak jej hodnotíte?
Z hlediska statistiky jsme odehráli v jarní sezóně 14 mistrovských zápasů, v nichž jsme 6x zvítězili, 2x remizovali a 6x odešli poraženi. Celkové skóre skončilo pozitivním poměrem 31:26. Dosažené výsledky v utkáních ukazují, že celkové hodnocení je průměrné, kdy kolísavost výkonnosti v jednotlivých zápasech byla značná. Jeden z důvodů představuje častá fluktuace hráčů v sestavě, což se projevovalo ve slabší úrovni kvality kombinace a taktiky v ofenzívě i defenzívě.

Co chybělo tomu, abyste po základní části uhájili 4. příčku na Moravě?
Rozhodující byla remíza 1:1 v utkání ve Zlíně, kdy jsme celé utkání byli lepším týmem. Bohužel, spoustu vyložených šancí jsme neproměnili nebo jsme byli zastaveni soupeřem nedovoleným způsobem, což nebylo následně odpískáno. Tento zápas byl rozhodující, ovšem nutno dodat, že jsme v průběhu základní skupiny Morava 7x remizovali v zápasech, v nichž jsme v šesti případech vedli. Jenže duely jsme nezvládli dotáhnout do tříbodového zisku a body jsme lehkovážností poztráceli za zbytečné remízy. Toto byla ta hlavní příčina, proč nám nakonec jediný bod scházel k tomu, abychom postoupili do skupiny o juniorský titul.

Platí, že současný model soutěže, kdy byla v základní fázi rozdělena na moravskou a českou část, je méně přínosný? Jakou kvalitu měly jarní duelu ve skupině o umístění?
Domnívám se, že systém rozdělení na Moravu a Čechy nepřidal na atraktivnosti ani sportovní kvalitě soutěže. Hrát na podzim 3x vzájemně mezi sebou nevidím jako šťastné. Jenže profesionální kluby si to odsouhlasily, tak to musíme akceptovat. Jarní část o umístění nevybočovala kvalitou z běžného standardu soutěže. Vždy záleželo na složení sestav soupeřů, od nichž se většinou odrážela kvalita samotného utkání.

Nakolik vás během jara trápila marodka? Kteří hráči odehráli menší porci zápasů, než jste si přáli?
Celý rok byl mimo Sargsyan (plastika křížového vazu v koleni), po celé jaro nehrál Kolčava (svalové zranění), nízký počet odehráli Časta (opakovaně svalové problémy) a Karmazín (únavová zlomenina). Několika zápasové výpadky měli s ohledem na zranění kotníku Rychetník, Matulka a Beseda. To se samozřejmě projevilo jak v mistrovských zápasech, tak především v tréninkovém procesu, kde nám klesal počet hráčů.

Tým jste vedli v rovnocenné dvojici s trenérem Michalem Kadlecem. Jakým způsobem jste měli rozdělené kompetence?
S Michalem jsme v minulosti již společně juniorku vedli, tudíž nebyl problém v zimě na tuto zkušenost navázat. Tréninkový proces jsme po diskuzi společně sestavili a na hřišti i vedli. Fotbalově i lidsky si rozumíme, vzájemnou spolupráci si osobně pochvaluji. Příprava před zápasy byla vyvážená, základní taktika byla na mě. Michal zdůrazňoval detailní herní situace a vedl přípravu na standardní situace.

Který zápas v jarní sezóně považujete za nejvydařenější? Jaký duel se týmu naopak nepovedl?
Povedl se nám domácí zápas s Jabloncem, kdy nám to tam gólově padalo (6:2). Naopak v posledním jarním duelu proti Slavii Praha (prohra 0:2) jsme předvedli náš nejhorší výkon. Soupeř nás nepustil vůbec k ničemu a přehrál nás ve všech směrech.

Jak byste hodnotil spolupráci s trenéry prvního týmu během jara? Jaké výkony fotbalisté „áčka“ v juniorce podávali?
S trenéry prvoligového celku jsme před každým zápasem konzultovali složení sestavy juniorky se záměrem dát možnost zápasovému zatížení hráčům širšího kádru „áčka“ s ohledem na počet a postové zaměření hráčů. Moje přesvědčení je, že spolupráce i komunikace mezi týmy fungovala bezproblémově ve prospěch obou týmů. Spokojeni jsme byli vždy s výkony Mary (4 starty), Štěpánka (2 starty) a brankáře Koláře (9 startů). Ostatní střídali dobré výkony s těmi méně povedenými. Během jara 2018 se do zápasů Juniorské ligy postupně zapojilo 16 hráčů z kádru „A“ mužů.

Kteří fotbalisté náleželi k oporám týmu? Jací hráči během jara zaznamenali největší výkonnostní skok?
Oporou byl brankář Kolář, který se v zimní přípravě posunul do kabiny prvního týmu. Výkonnostně se částečně posunul Beseda, také Matulka se ukazuje v dobrém světle, pokud však není mimo pro zranění. Svoboda se prezentoval kolísavými výkony, ale může se dál zlepšovat. Talentovaný Smejkal naopak nepotvrdil podzimní výbornou formu a jarní sezónou se protrápil. Plně se neadaptoval na vynucenou změnu rozestavení a postu, k čemuž došlo v důsledku zimních odchodů Svatíka, Demetera a Vedrala na hostování.

Přesunou se někteří hráči na letní přípravu do kabiny „áčka“? Jak rozsáhlá proměna mančaft během léta čeká?
Zařazení hráčů do přípravy A týmu je plně v kompetenci sportovního ředitele Josefa Jinocha a hlavního trenéra Martina Svědíka. Konzultace na toto téma nastane po skončení sezóny. Do přípravy Juniorky se od 18. června zapojí 9 kluků končícího dorosteneckého ročníku 1999, kteří doplní osmičku stávajících fotbalistů juniorky ročníku 1998. Jako již každoročně nás v úvodu přípravy doplní hráči, kterým skončila hostování, a též starší fotbalisté, kteří nebudou zařazeni do širšího kádru letní přípravy „áčka“.

Hráčské statistiky

Odehrané zápasy: 14 - Smejkal, 13 - Svoboda, 12 - Fikar, Lorenc, Mašić, 11 - Vašíček, 10 - Průša, 9 - Beseda, Matulka, Vrzal, Kolář, 7 - Rychetník, Holík, 6 - Čáp, Opluštil, 5 - Duba, Klíma, Nerad, 4 - Časta, Turyna, Mara, Daníček, 3 - Karmazín, 2 - Minghao, Štěpánek, Popović, Trojánek, Řezáč, 1 - Keresteš, Nový, Valeš, Buchta, Lokvenc, Štefl, Křišťál, Urbánek, Pejřimovský, Lancman.

Odehrané minuty: 1027 - Smejkal, 849 - Vašíček, 810 - Beseda, 792 - Svoboda, 769 - Kolář, 758 - Mašić, 742 - Matulka, 670 - Průša, 630 - Holík, 606 - Fikar, 593 - Vrzal, 562 - Rychetník, 540 - Opluštil, 526 - Čáp, 506 - Lorenc, 393 - Klíma, 382 - Duba, 373 - Nerad, 360 - Mara, 328 - Daníček, 296 - Turyna, 170 - Popović, 120 - Karmazín, 111 - Trojánek, 90 - Štěpánek, Keresteš, Nový, Valeš, Buchta, Křišťál, 83 - Řezáč, 35 - Časta, 30 - Štefl, 23 - Urbánek, 21 - Lokvenc, 19 - Pejřimovský, Lancman, 17 - Minghao.

Vstřelené góly: 6 - Matulka, Lorenc, 5 - Mašić, 4 - Svoboda, 3 - Turyna, 2 - Smejkal, Daníček, 1 - Vrzal, Opluštil, Popović.

 
Aktuálně

Permanentkáři, potvrďte své místo na stadiónu pro duel s Hradcem!

Fotbalové stadióny pod vlivem vládních opatření své brány stále nemohou otevřít dokořán, ale volných míst přibývá! Dle aktuálního limitu je na nich místo pro zhruba 300 osob. FC Vysočina, stejně jako ostatní kluby, s nabídkou vstupu na utkání v první řadě oslovil své sponzory a VIP hosty. Místo však máme pro část držitelů permanentních vstupenek,... Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2020 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu