08.06.2009, MF DNES - Vysočina - Jan Salichov

Nezvládli jsme klíčové zápasy, hodnotí sezonu jihlavský kouč Marko

Nezvládli jsme klíčové zápasy, hodnotí sezonu jihlavský kouč MarkoV sobotu odpoledne odkoučoval vítězný zápas ve Fulneku, večer spolu se svými svěřenci zakončil sezonu, včera ráno předal vedení FC Vysočina analýzu neúspěšného ročníku a poté už s rodinou spěchal zpět na rodné Slovensko.

 
 Je možné, že pro kouče Karola Marka to byly poslední okamžiky strávené v roli hlavního trenéra FC Vysočina. Třiačtyřicetiletému stratégovi totiž v Jihlavě končí smlouva. A není jisté, zda se obě strany domluví na další spolupráci.

"Od majitele klubu, pana Vaculíka, jsem dostal velmi seriózní nabídku. Ale další dvě mám také z české nevyšší soutěže," prozrazuje Marko. "Takže to teď budu muset v klidu rozmyslet. A řekněme v úterý se vyjádřím, co bude dál."

V ročníku 2008 - 2009 jihlavští fotbalisté obsadili v tabulce druhé ligy třetí příčku, se ziskem 51 bodů vyrovnali své historické maximum ve druhé nejvyšší soutěži, přesto hlavní cíl jara – postup do první ligy – se splnit nepodařilo. Jak zní vaše hodnocení uplynulé sezony?

Sezona měla dvě části, podzimní nám vyšla skvěle. Na jaře jsme naopak nezvládli dva klíčové zápasy. A to v Čáslavi a na Dukle, kde jsme vedli a slibné výsledky jsme sami během osmi devíti minut ztratili. A to přitom byly rozhodující duely, které nás poslaly na třetí příčku.

Dá se nyní s jistým odstupem říct, proč vám právě klíčové okamžiky jara nevyšly podle představ?

Dělal jsem si analýzu a musím říct, že podle mě jednoznačně rozhodla slabší psychická odolnost v mužstvu. Ty zápasy totiž byly jako přes kopírák. Drželi jsme dobrý výsledek a ani ne během deseti minut jsme ho ztratili. Psychicky odolné mužstvo přitom musí tyto zápasy v klidu dohrát, výsledek si nějakým způsobem pohlídat.

Mluvíte o mentální odolnosti mužstva. Ta se při podzimní části, kdy ještě nebyl na mužstvo takový tlak, asi dostatečně prověřit nedala?

Ano, jednoznačně. Zápasy na jaře jsou velmi náročné z hlediska psychiky a odolnosti. Protože tam už jde, jak se u nás říká, do tuhého. V podstatě každý z nich je velmi důležitý a čím víc se blíží konec soutěže, tím větší tlak přichází. No, a v právě těchto vypjatých zápasech někteří hráči selhali.

Myslíte tedy, že se podcenilo zimní doplnění kádru? Vždyť přišli zkušení hráči: Pavel Simr, Jan Štohanzl, Pavel Mareš, Michal Vyskočil...

No, já bych řekl, že to posílení v zimě nebylo úplně stoprocentně vydařené.Ano, Štohanzl v té poslední třetině soutěže podával velmi dobré výkony, byl náš nejlepší střelec ze středové formace, ze zálohy. Byl i produktivní také, co se týká gólových přihrávek. Ale třeba Simr sice ze začátku dal čtyři góly, rozhodl o bodech, ale poté už podával takové ne zrovna přesvědčivé výkony.

A co bývalý reprezentant Mareš, nebo Vyskočil? Těm zřejmě uškodily časté zdravotní problémy?

Mareš z mého pohledu bude posilou, bude to velmi důležitý hráč v kabině a i na hřišti. Ale u něj byl problém, že ho vedení oslovilo poměrně pozdě. V podstatě neměl žádnou zimní přípravu a vzhledem k následnému tréninkovému zatížení si zranil lýtko. A to zranění bylo velmi vleklé. Co se týká Vyskočila, ten toho odehrál skutečně velmi málo a nemůžu ho tak považovat za nějakou posilu.

Na jaře se také trápily tradiční opory: například kanonýr a kapitán mužstva Petr Faldyna se střelecky výrazně prosadil prakticky až v posledních dvou zápasech.

Ano, jeho trápení bylo taky jedním z důvodů našeho neúspěchu. Petrovy góly nám prostě chyběly. Zejména v důležitých zápasech, kde jsme potřebovali, aby rozhodl. Díky jeho gólům jsme na podzim vyhráli několik zápasů 1:0, nebo otočili výsledek v Opavě. A tyto důležité branky jsme nyní postrádali.

Při pohledu do tabulek druhé ligy nelze přehlédnout, že Jihlavě chyběly body z domácích zápasů. Nemohly tedy spíš než duely na Dukle a v Čáslavi rozhodnout domácí porážky s Vítkovicemi a Třincem?

Řekněme, že mohly. Ale dodejme jeden důležitý fakt: proti nám soupeři, řeknu právě Čáslav a Dukla, byli schopni výsledek otočit. A my jsme na jaře neotočili ani jeden. To je taky výsledek špatné psychické odolnosti. Protože mužstvo nebylo psychicky schopné, nemělo tu sílu zápas otočit. Protože se stane, že dostane první gól. Stane se, že přijde soupeř, který je nižšího postavení v tabulce, brání a dají gól z protiútoku. To je normálně fotbal. Ale my jsme ty zápasy už nezvrátili.

Vysočina obsadila první nepostupovou příčku, díky problémům druhé Čáslavi však stále může pomýšlet na první ligu. Co vy, věříte v tuto možnost?

Já si myslím, že taková možnost je. Ale to je skoro spíš otázka pro funkcionáře, já jsem trenér. Každopádně bych byl velmi rád, kdyby Jihlava do první ligy postoupila.

V klubu vám končí smlouva. Už jste s vedením jednal o možnosti jejího prodloužení, nebo vás nepodařené jaro od dalšího angažmá odradilo?

Nestavěl bych to do roviny, že chci končit kvůli nepovedenému jaru. Já simyslím, že jsem od majitele panaVaculíka dostal velmi seriózní nabídku. Takže se tím zaobírám. Ale mám také další dvě z první české ligy, takže to budu muset v klidu rozmyslet. A řekněme v úterý se vyjádřím, co bude dál.

Pokud byste se v konkurenci prvoligových nabídek nakonec rozhodl v Jihlavě zůstat, přál byste si mužstvo hodně obměnit? Už jen pro tu psychickou neodolnost?

Ano, budu chtít, aby se pozměnilo, posílilo. Jedině toto totiž může přinést buď vytoužený postup, nebo eventuelně záchranu v lize. Teď se bavíme hypoteticky. Nevím totiž, ve které soutěži bude Jihlava hrát.

V Jihlavě je poměrně dost hráčů na hostování, většinou s opcí. Kdybyste zůstal, chtěl byste, aby i oni pokračovali, nebo už zvažujete příchod jiných fotbalistů?

To si myslím, že je předčasná otázka. Ale pokud bychom se o tom bavili: u některých hráčů by bylo dobře, kdyby pokračovali. A u jiných ne. Ale konkrétní zatím být nechci.

 
Aktuálně

U17: Domácí prohra s vedoucím týmem soutěže

Jihlavský mladší dorost neuspěl na domácí půdě s pražskou Slavií po výsledku 0:5 (0:3) a stále tak čeká na první body do tabulky z domácího prostředí. Za domácí tým nastoupil teprve 14letý Tobiáš Ritter. Vysočina se tak nachází i po 9. kole na posledním místě tabulky. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2023 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu