11.12.2016, Miroslav Fuks

Morkus: V mládeži procházíme cyklem zkoušení a výběru hráčů

Morkus: V mládeži procházíme cyklem zkoušení a výběru hráčůNa klubovém webu byly v uplynulých dnech a týdnech prezentovány rozhovory s trenéry juniorky, dorosteneckých i žákovských týmů FC Vysočina. Jak však skončenou podzimní sezónu hodnotí sportovní manažer mládeže Josef Morkus? Jak by ji stručně zhodnotil a které momenty by vypíchl?

 

Důležitý moment vidím v tom, že jsme se v uplynulém roce posunuli dál z hlediska vývoje talentovaných hráčů, neboť se nám podařilo vybudovat Regionální fotbalovou akademii. Během podzimu sledujeme její první výstup v podobě ročníku 2011 a už víme, že jejich působení v akademii bylo pro jejich fotbalový vývoj jednoznačně přínosné. Jsem přesvědčen, že s odstupem čtyři či pěti let tento krok vyhodnotíme velmi pozitivně a neskutečně se nám ze sportovního hlediska vrátí. Dále musím říci, že se nám bohužel nepovedla podzimní sezóna u týmu U19. Věděli jsme, že přijde slabší ročník, nicméně nejvyšší dorosteneckou soutěž chceme hrát i nadále. Moc dobře víme, že je před námi ještě hodně práce.

Nepředstavuje podzimní vysvědčení jakýsi ústup mládežnických týmů FC Vysočina z výsluní?
To si nemyslím. I v předchozích letech jsme se pohybovali zhruba na současných tabulkových pozicích. Vybočuje z toho jen aktuální neúspěšný podzim staršího dorostu. V jednotlivých mládežnických kategoriích procházíme cyklem zkoušení a výběru hráčů. Nehrajeme na výsledek, herní prostor dáváme většímu spektru hráčů. Stále je pro nás prioritní výchova fotbalové individuality a to jak po sportovní, tak i lidské stránce. Pokud jsme se koncentrovali na výsledek, jak tomu bývá např. na Ondrášovka Cupu, který je prestižní turnajovou soutěží FAČR v kategoriích od U8 až U13, tak jsme byli mnohdy velmi úspěšní.

Starší dorost neprožil vydařený podzim. Přezimuje na předposlední 17. příče a po dlouhých letech ho na jaře čeká bezprostřední boj o záchranu. Jak jste podzim týmu U19 vnímal? Kde hledat příčiny neúspěšné sezóny?
Sezóna nebyla špatná herně, ale rozhodně se nepovedla výsledkově. Měli jsme spoustu fotbalové smůly v zápasech, které jsme měli zvládnout. Jenže jsme to nedokázali a nakonec jsme pouze dvakrát vyhráli. Scházel nám kreativní hráč a vůdčí osobnost týmu. Na svém kontě máme spoustu remíz v zápasech, kdy jsme měli bodovat naplno. Navíc nás trápily zdravotní absence několika klíčových hráčů. Sice jsme to dokázali zvládnout díky širokému kádru, ale kvalita nám mnohdy scházela.

Pro výběr U19 jsme naplánovali kvalitní zimní přípravu, kam máme na začátek zařazeno 24 hráčů, z nichž vybereme 16 – 18 fotbalistů pro jarní boje. Hodláme vsadit na odolné hráče, protože bude velký tlak na to, abychom soutěž zachránili. Buď přímou záchranou, nebo tím, že si příslušnost k elitní soutěži vybojujeme v baráži.

Jak hodnotíte výsledky a výkony mladších dorostů?
U mladších dorostenců jsme si prošli hodně rozsáhlým zkoušením hráčů v ročníku 2001, kde jsme pracovali s kádrem 18 – 20 hráčů. Právě tento tým U16 by měl být posledním, kdy přistupujeme k větší selekci hráčů. Nicméně musíme vyčkat na verdikt, jak budou vypadat dorostenecké soutěže v následujících ročnících. V zimě se rozhodne o tom, zda nedojde k návratu k modelu se čtyřmi dorosteneckými kategoriemi. Stát by se tak mohlo od ročníku 2018/19, což by se dotklo právě ročníku 2001.

U týmu U17, tedy ročníku 2000, se koncentrujeme na kvalitní přípravu 8 až 9 fotbalistů, kteří budou schopní od léta 2017 působit ve starším dorostu U19.

Přejděme k žákovské kategorii. Jak jste spokojení s účinkováním týmů v soutěžích?
Zde zvláště platí, že se nesoustředíme na výsledek a snažíme se objevit zajímavé hráče. V zimní přípravě dostane příležitost spousta zajímavých mladých fotbalistů, které přivedeme na zkoušku a snad i do kádru jednotlivých žákovských mančaftů.

Jak byste okomentoval kooperaci s Regionální fotbalovou akademií?
Spolupráce probíhá nadstandardním způsobem. Jsme v denní komunikaci s představiteli akademie. Poskytujeme jim zázemí a veškeré možné prostředky. Objem tréninkových jednotek a jejich náplň dává jasný předpoklad k tomu, aby se chlapci jednotlivě a následně i týmově výrazně posunuli nahoru.

Zimní období vždy přináší četné posuny napříč jednotlivými kategoriemi. Můžete je přiblížit alespoň v týmech U21 a U19?
Nikdo z dorostenecké kategorie nebude přeřazený do juniorky, protože prioritou bude záchrana U19 v nejvyšší soutěži. Předpokládáme, že se do staršího dorostu posunou Křivánek a Pavlas (oba roč. 2000) a též Mikuška, který je dokonce narozen v roce 2001. Vyzkouší si část zimní přípravy a následně se uvidí, zda se v týmu dokáží udržet. Z týmu U16 se do U17 také přesunou dva až tři hráči.

Kde vidíte současné nedostatky tréninkového zázemí pro mládežnické týmy FC Vysočina?
Dorostenecké kategorie, které využívají areál Na Stoupách a hřiště ve Vyskytné, mají vše na perfektní úrovni. Na Stoupách disponujeme skvělým zázemím, což nám umožňuje usilovat o přidělení klubové akademie v kategoriích U16 a U17 již od 1. července 2017. Záměrem je umožnit sportovní návaznost hráčům, kteří působili v Regionálních fotbalových akademiích v kategoriích U14 a U15.

U žákovských týmů nás nejvíce trápí stav umělé trávy v ulici Evžena Rošického. Zde bychom přivítali nový povrch a v ideálním případě i zastřešení tohoto hřiště v podobě nafukovací haly. Tento moment by nás obrovsky posunul. Konečně bychom zimní tréninky přípravek nemuseli směřovat do nevyhovujících tělocvičen. Obecně vnímám, že fotbal v Jihlavě by ke svému rozvoji potřeboval zajistit ještě jedno standardní hřiště s umělým travnatým povrchem.

Závěrem bych chtěl všem trenérům a členům realizačních týmů mládeže poděkovat za příkladnou práci a popřát jim krásné Vánoce a mnoho úspěchů, štěstí a především zdraví do nadcházejícího roku 2017!

Hodnocení podzimu ze strany trenérů mládeže:

Juniorka – Jan Kameník
U19 - Kamil Průša
U17 - Petr Kuchta
U16 - Libor Smejkal
U15 až U12 – souhrn

 
Aktuálně

Hlasujte pro Hráče měsíce září 2020

Na webu FC Vysočina se opět můžete zapojit do tradiční ankety „Hráč měsíce“, jež bude dílem k nalezení „Hráče FCV za rok 2020“! Nyní zvolte toho nejlepšího fotbalistu z jihlavského kádru za měsíc září. Hlasovat můžete prostřednictvím infoboxu v pravém sloupci titulní strany klubového webu. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2020 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Generální partner klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu