16.01.2014, Miroslav Fuks

Morkus: Prioritu představuje individuální rozvoj hráčů, nikoli výsledky

Morkus: Prioritu představuje individuální rozvoj hráčů, nikoli výsledkyNa prahu kalendářního roku, kdy už byly dokončeny pohyby napříč kádry mládežnických týmů FC Vysočina, a rozběhla se zimní příprava, jsme si povídali se sportovním manažerem mládeže Josefem Morkusem. Jak byl spokojen s podzimním účinkováním jihlavských celků v jednotlivých soutěžích? Nejvíce na očích je samozřejmě starší dorost U19. Jaká s ním panuje spokojenost?

 

Dorostenecký celek U19 nejen v FC Vysočina představuje výkladní skříň práce s mládeží. Týmu se bohužel vstup do podzimní části vůbec nepodařil a po úvodních pěti kolech nejvyšší soutěže měl na svém kontě nula bodů. Tato situace si vynutila mé začlenění do realizačního týmu a též určité změny způsobu hry a rozestavení. Mančaft jsme potřebovali nastartovat, což se nám i díky těmto opatřením podařilo. Naše snažení vygradovalo v závěru soutěže, kdy nás 16 bodů z posledních sedmi duelů vyneslo až na 11. příčku extraligy. Tato situace, kdy jsme ve dvaadvacetičlenné soutěži už prakticky zachránění, nám v zimní pauze umožnila masivní a dosud nebývalý posun většiny hráčů dorazového ročníku 1995 do juniorského týmu. Všichni hráči, kteří se nyní s juniorkou připravují, by měli dostat šanci v jarních mistrovských zápasech Juniorské ligy. Nevidím důvod, proč by tomu tak nemělo být.

Co říci k výkonům a výsledkům dvou celků mladšího dorostu?
Tým U17 nás svými výkony a výsledky velmi potěšil. Potvrdil, že náleží mezi nejlepší ročníky v Česku. Ještě více nás těší, že ve svém středu disponuje řadou hráčů, kteří mají předpoklady k tomu, aby se prosadili do prvoligového „áčka“ mužů. Jde o výsledek velmi dobré práce trenéra Kamila Průši, který své svěřence dokáže výkonnostně posouvat.

Mladší dorost U16 už v letním období zažil přechod nejlepších hráčů do celku U17. Ostatní fotbalisté dostali příležitost pravidelně nastupovat a upozornit na sebe. Navíc jsme tým doplnili o celou řadu hráčů z širšího okolí, které v celku U16 testujeme. Tým se tak během podzim rodil za pochodu. V některých zápasech proto bylo nasazení širší skupiny hráčů upřednostněno před dosaženým výsledkem.

Jak si vedly žákovské mančafty?
Pro kategorii žáků, ale i dorostu, platí, že preferujeme individuální herní rozvoj hráče a výsledkům nepřikládáme tak velký význam. Hodně se soustředíme na proces doplňování hráčů žákovské kategorie z vytipovaných talentů nejen z Kraje Vysočina. Chceme ty nejlepší mladíky přivézt k nám, umožnit jim kvalitní tréninkový proces a porovnání jejich schopností s nejlepšími hráči jejich věkové kategorie z celého Česka. Cením si velmi dobré práce našich žákovských trenérů, kteří pracují velmi poctivě, obětavě a podle klubové metodiky. Konkrétně jde o soubor dvanácti cvičení, která se následně aplikují v tréninkovém procesu. Příznivý dopad těchto postupů můžeme pozorovat v individuálním zlepšení jednotlivých hráčů.

V létě doznal velké změny proces trénování mládežnických brankářů v FC Vysočina...
Po dlouhých letech máme k dispozici profesionálního trenéra gólmanů mládeže, který se stal zkušený Tomáš Jansa. Ten vede dopolední tréninky gólmanů na ZŠ Evžena Rošického a odpoledne denně trénuje s brankáři dorosteneckých týmů. Absolvuje tak 16 tréninkových jednotek týdně! Prokazuje profesionální přístup a kvalita tréninkového procesu jde nahoru. Navíc je tu ještě trenér brankářů Pavel Pospíchal, který dvakrát týdně vede odpolední tréninky žákovských gólmanů.

Od podzimu se novinky dotkly i týmů přípravek...
Přípravce v předchozích letech citelně scházela ucelená koncepce. Proto jsme i zde přistoupili k nastavení jednotné klubové metodiky a cvičení, která vychází z Coerver Couchingu. O její aplikaci se v týmech starší přípravky stará specializovaný trenér Svatopluk Veroněk. Věříme, že tento krok přispěje k tomu, aby se do žákovských a především dorosteneckých týmů prosazovalo co největší procentu jihlavských odchovanců klubu. Další novinkou je fakt, že jsme se tým nejstarší přípravky, kterým letos je ročník 2003, rozhodli posunout o kategorii výše. Místo krajského přeboru přípravek tak tyto chlapce notně prověřují utkání v okresním přeboru mladších žáků.

Jak se rodil už zmíněný zimní posun řady dorostenců do juniorky? Dotkl se i dalších celků?
Před koncem loňského roku došlo k důkladné inventarizaci našich žákovských a dorosteneckých kádrů a zhodnocení kvality jednotlivých hráčů. Došlo k rozhodnutí posunout velkou skupinu hráčů ročníku 1995 do juniorky, což pro start zimní přípravy uvolnilo stavidla dalším posunům v navazujících ročnících až do tým U15. Ten jsme poté doplnili nikoli z U14, ale z hráčů, kteří k nám přišli na testy z širšího regionu. Obecně v žákovských kategoriích zkoušíme více hráčů a zvažujeme, zda v našem klubu dostanou šanci působit.

Nemáte obavy, jak se velké kádrové změny promítnou do jarní výkonnosti staršího dorostu U19?
Výsledkový cíl je jediný – udržet U19 v nejvyšší dorostenecké soutěži, což by se s ohledem na dosažený počet bodů za podzimní část mělo povést i s novým omlazeným kádrem. Rádi bychom díky tomuto kroku získali určitý náskok při tvorbě kádru pro příští ročník dorostenecké extraligy. Základem nadále bude poctivý přístup a tvrdá práce.

Kteří hráči z U17 doplnili složení staršího dorostu?
Už během podzimu se do tréninkového procesu a zápasů U19 zapojili reprezentanti U17 - útočník Klíma a středopolař Štěpánek. Nyní v zimě tento celek dále doplnili brankář Konrád, obránce Vedral, záložník Vitásek a útočník Bajer. Navíc se z hostování v Havlíčkově Brodě vrátil obránce Hekerle. V kádru nyní máme 18 hráčů a 3 brankáře.

Jakou náplň má zimní příprava týmu U19?
Hráči pro prosince obdrželi individuální plán, který splnili. V lednu se příprava zaměří na kondiční složku, která bude rozvíjena především na hřišti a v posilovně. V únoru tým začne zdokonalovat herní prvky. Mančaft v rámci zimní přípravy absolvuje 9 přípravných utkání. Do ligové soutěže vstoupí 22. února domácím duelem proti Mostu.

Josef Morkus s oceněnými hráči staršího dorostu U19

 
Aktuálně

Václav Koloušek hrajícím asistentem juniorky!

Dres FC Vysočina možná už v neděli znovu oblékne exreprezentační kreativní záložník Václav Koloušek! Třiačtyřicetiletý fotbalista, jenž za Jihlavu nastoupil do 47 utkání v I. lize, totiž přijal pozici hrajícího asistenta trenéra u divizní juniorky FCV. Není vyloučeno, že o víkendu za „béčko“ nastoupí v regionálním derby ve Ždírci nad Doubravou. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2019 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
M-soft
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu