05.10.2018, Miroslav Fuks

Martin Svědík: Mrzí mne reakce diváků během utkání

Martin Svědík: Mrzí mne reakce diváků během utkáníOčekávání těžkého duelu proti Chrudimi byla naplněna. Východočeský celek přijel do Jihlavy povzbuzen skvělými výsledky posledních dnů a předvedl velmi pozornou defenzívu s nebezpečnými kontry. Vysočina dlouho trpělivě hledala klíč k chrudimské obraně a nakonec se dočkala. Tříbodový zisk ji udržel na čele tabulky. Jak duel na tiskovce okomentoval lodivod Martin Svědík?

„Jak bývá v posledních kolech pravidlem, tak duel z naší strany nabídl dva odlišné poločasy. První se nám nevydařil, neboť Chrudim na nás byla dobře nachystaná. Zavírala nám rozehrávku, v níž jsme nebyli kvalitní, nepřihráli jsme si třikrát za sebou a nedokázali jsme si vyhodnotit, že za taková situace musíme hrát jinak. Tedy mít větší náběhovou aktivitu, dávat balóny více za soupeřovu obranu a odražené míče efektivně sbírat. Jenže právě pohyb nám scházel, byli jsme pasivní a v ofenzívě jsme byli příliš vedle sebe v jedné řadě. Takto jsme nemohli pomýšlet na úspěch. Nepochybně bylo vidět, že nám v útoku a ve snaze o tlak scházejí Klíma a Klobása. Zvláště citelné to bylo v domácím utkání proti takto kompaktně postavenému a takticky nachystanému soupeři,“ řekl Svědík úvodem svého komentáře.

Domácí lodivod v hodnocení následně pokračoval: „K našemu výkonu jsme si samozřejmě něco důrazně a konkrétně řekli v průběhu přestávky. A skutečně, náš výkon byl ve druhém dějství lepší. Konečně jsme si vytvořili tlak, závary a nějaké šance či pološance. Zejména ta Turynova volala po vstřelení branky, tuto situaci měl vyhodnotit a zakončit kvalitněji. Naše úsilí vygradovalo Zoubeleho brankou, po níž jsme si utkání pohlídali. Soupeř hrozil hlavně ze standardních situací, kterých jsme v závěru utkání dopustili příliš mnoho. Znovu se ukázalo, jak důležitá je při takovém vývoji utkání trpělivost a neinkasování branky. To nám scházela třeba proti Hradci Králové.“

Martin Svědík dále uvedl: „Znovu se ukázalo, jak jsou pro nás druholigová utkání těžká. Zvlášť, když jsme se museli obejít bez kvalitních útočníků Klímy a Klobásy. Co mne ale hodně mrzí, tak to je reakce některých diváků na tribunách. Těžko chápu, že už někdy v 10. minutě začnou na kluky pískat a křičet, že mají hrát dopředu. To přeci není o tom, že by ti hráči nechtěli útočit, ale že kvalita soupeře je taková, že nás prostě hrát nenechá. Je strašně těžko se přeorientovat z nejvyšší soutěže, kde jsme z bloku na rychlou přechodovou fázi. Najednou však ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE musíme soupeře dobývat. Naši protivníci se naučí bránit, mají dobrý obranný blok, kvalitní organizaci hry a my se přes ně musíme dostat. Přitom kvalita hráčů je stejná, ne-li nižší, protože nám přes léto odešlo množství fotbalistů. A některé individuální výkony nám prostě při zdolávání obran soupeřů schází. Spíše by si část diváků měla uvědomit, v jaké situaci se nacházíme, v jakém složení hrajeme a že se přesto nacházíme na špici tabulky. Myslím si, že fanouškovství by mělo být o tom být se svým klubem za každé situace a každého vývoje. Samozřejmě, že fanoušek může vyjádřit svoji nespokojenost, ale určitě nikoli hned v úvodu zápasu, kdy mužstvo naopak potřebuje pomoc a třeba hlasovou podporu. A to mne dnes hodně zklamalo.“

Zvládli jste duel před reprezentační přestávkou, udrželi jste se v čele tabulky. Těší Vás to? „My na tabulku nekoukáme. Hlavně jsme se po menší sérii neúspěchů chtěli dostat zpět na vítěznou vlnu. Pokud možno co nejdelší. Všichni vidíme, jak je II. ligy v horní polovině tabulky bodově vyrovnaná. Proto je vždy důležité koncentrovat se na nadcházející zápas a soustředit se jen na sebe. Sledování tabulky je nyní bezpředmětné. To bude mít smysl až na jaře po nějakém osmém kole,“ upozornil Svědík.

Nabízíme ohlasy na Ježour TV: krom komentářů trenérů Martina Svědíka a Pavla Matějky z tiskové konference přinášíme slova gólmana Patrika Vízka.