19.11.2008, DENÍK - Edita Palkovičová

Marko: Mužstvo má na postup do první ligy

Marko: Mužstvo má na postup do první ligyFotbalisté FC Vysočina se po šestnácti odehraných kolech vyhřívají na druhé postupové příčce pouze bod za vedoucí Bohemians 1905. Podzim určitě vyšel na jedničku. „Nesmíme se ovšem uspokojit, jediné co, tak si můžeme oddychnout,“ varuje kouč Karol Marko, který když do Jihlavy přišel, tak byl kritizován za přílišnou defenzivu na úkor útoku.

 
 Nyní jsou fanoušci se hrou mužstva spokojení, jak to vnímáte?

Je to vždycky příjemné ocenění práce. Já když jsem přišel do Jihlavy, tak mužstvo bylo tři body od sestupového místa, navíc dostalo v průměru dvě branky za zápas. To je obrovské číslo. Proto jsem věděl, že musíme zlepšit defenzivu. To se nám vcelku podařilo, a poté mohly přijít ostatní věci. Dneska má mužstvo svoji tvář a má svůj herní systém dopředu, ve kterém můžeme být i variabilní.

Jaké máte pocity z uplynulé podzimní části soutěže?

V podstatě můžeme být spokojení s tím, že chlapci se nevyhnuli určitým zaváháním. Ta mi ukázala takový velký vykřičník. My se nesmíme uspokojit ani s počtem bodů, ani s umístěním. Jediné, co můžeme udělat je, že si můžeme oddychnout, ale ne se uspokojit.

Ty vykřičníky byly konkrétně v čem?

Určitě to byla forma některých hráčů a některé zápasy, které mužstvo nezvládlo. Jarní část soutěže bude velmi těžká, bude záležet na každém utkání, a proto se musíme těmto věcem vyhnout. Musíme si uvědomit, že jsme v poli odehráli tuto část se třinácti hráči, kteří nastoupili v základní sestavě. Vyhnula se nám zranění. Naopak si myslím, že jsou chlapci dobře trénovaní a odolní. Takže s tím můžeme být spokojeni.

Kdo si myslíte, že z nově příchozích hráčů během léta se ukázal v nejlepším světle?

Asi jednoznačně Vojáček. A myslím, že dobře nakročeno má Drábek, kterého trochu přibrzdil otřes mozku. Musel vynechat měsíc, a to je dost času.

A co Oliveira s Urbanem?

Oliveira měl problém s adaptací, stejně to bylo i s Gabrielem. Chce to čas. Navíc prodělal zranění, které se vleklo, a to byl další fakt, který ho zbrzdil. Doufám, že v zimě předvede to, s čím přišel. Během zkoušky nás totiž přesvědčil, že má své kvality. Urban se musí také adaptovat, protože druhá česká liga je jiná soutěž než na Slovensku. Myslím, že po zimní přípravě bude moct ukázat to, proč jsem ho do Jihlavy přivedl.

Navíc naskočil do rozjetého vlaku…

Ano, to není jednoduché. To je samozřejmě případ i Kaplana.

Jistě už přemýšlíte dopředu a máte představu o posilách do jarní části druhé ligy.

Určitě potřebujeme trošičku posílit, a to z následujících důvodů. Za prvé. Konkurence. Ta je nejlepšíprostředek k tomu, aby hráči na sobě pracovali. Těm, kterým nepomůže ani konkurence, tak jsou v podstatě nepoužitelní. Dalším důvodem jsou i karty. Naši tři obránci už stáli kvůli čtyřem žlutým kartám. Samozřejmě nesmíme zapomenout i na to, že mohou přijít zranění nebo jiné okolnosti.

A konkrétně, která místa v sestavě byste rád rozšířil?

Mám to rozpracované, mám návrhy a myšlenky, a už o tom s vedením hovoříme. Není to však konečná věc, takže by bylo předčasné o tom mluvit. Jednoznačně můžu říct, že tady chci nejlepší hráče.

Nemyslíte si, že Jihlavě chybí režisér hry, jako byl například svého času Petr Vladyka?

Vůdcové v dnešním fotbale, to je trošičku těžké téma. Typ Otepky v Ostravě nebo Galáska. V druhé lize můžeme hovořit o Barteskovi v Opavě, Gedeonovi v Dukle, ale další jména už mě nenapadají. Když se podíváme na tato jména, tak vidíme, že se jedná o starší hráče, se kterýma je trošičku problém. Navíc fotbal je velmi kolektivní sport. My potřebujeme hráče, kteří v utkání ukáží rozdíl mezi týmy. To znamená, že předvedou to, co už soupeř ne. Například je to Faldyna, který předčí všechny svou střeleckou pohotovostí.

Má stávající kádr na to, aby postoupil do nejvyšší soutěže?

Ale ano. Myslím si, že už to, že získal tolik bodů i jeho způsob hry, že v devíti zápasech jsme nedostali branku, hovoří o určité kvalitě a síle tohoto mužstva. Ve fotbale to ale bývá, že přijdou poklesy formy a některé ostatní věci, které fotbal ovlivňují. Příkladem je Schneider. Přišlo období, kdy se mu nedařilo. Zůstával na lavičce, to se mu nelíbilo a začal na sobě pracovat. A musím říct, že poslední čtyři zápasy odehrál vcelku slušně. Zkrátka si myslím, že toto mužstvo má na to, aby postoupilo. Samozřejmě s adekvátním doplněním.

Odejde Rabušic. Jak by mohl vypadat ideální útok na jaře?

Nedá se hovořit o ideálním útoku. Záleží na tom, jaký systém v jednotlivých utkáních budeme hrát. Musíme si v přípravě vyzkoušet všechny možné varianty. Byl jsem tu, když hrál vedle sebe Faldyna se Simrem. Mohou hrát tři útočníci – Simr, Faldyna, Kaplan. Není vyloučeno, že se chytí Tecl, nebo že se neprobere Šamánek, který byl minulou zimu kvalitativně před Rabušicem. Jeho však zabrzdilo zranění.

Rabušic a Schneider v Brně? Jak Vy vidíte jejich budoucnost?

Pokud Schneider zůstane v Brně, tak to vidím špatně. Myslím, že není připravený na první ligu. Pokud by nastala situace, že by hrál za béčko, které se zachraňuje v třetí lize, tak by to byl pro něho velký krok zpět a velká škoda. Co se týče Rabušice, tak by byli v Brně hloupí, kdyby mu nedali šanci. On je hráč, který by ji měl dostat, jiná věc už je to, jak ji využije. Myslím, že na nejvyšší soutěž má. Já už jsem se s ním v podstatě rozloučil.

A co spojení Jihlava a kapitán Petr Faldyna?

Tuto záležitost mám vyřešenou. Vedení jsem oznámil, že za této situace Petr Faldyna nemůže odejít. Těžko bychom našli s vedením společnou řeč, kdyby pustilo pryč našeho nejlepšího střelce, a zároveň chtělo hrát o postup. Tyto dvě věci by se neslučovaly.

Poslední dny před přestávkou máte na programu tréninky a dva přípravné zápasy.

Ano, chci, aby si zahráli i hráči, kteří hráli méně. První zápas budeme hrát z béčkem Baníku a poté i s juniorkou. Budou s námi z dorostu Vydra, Pikl a Pražák. Jsou tu hráči i na zkoušku. Nyní trénujeme už takovou hravou volnou formou.

A o jaké hráče se jedná?

Je to Jakub Šindelka, stoper ze Žďáru, a Číž z Mutěnic. To jsou hráči, které donesl sportovní manažer Šmýd.

Čeká Vás měsíc a půl volna, vymažete na tu dobu fotbal ze své hlavy? Dá se to vůbec?

Musím říct, že čtyři dny po Vítkovicích byly pro mě těžké. Já si určitě od fotbalu oddychnu, protože se musím věnovat svojí manželce. Mně fotbal nebude chybět, já mám všechno přichystané na zimní přípravu. Já nejsem z těch, kteří fotbalem žijí dvacet čtyři hodin denně.

 
Aktuálně

Radim Kučera: Na vítězství jsme museli vynaložit velké úsilí

Výhra proti Prostějovu se znovu rodila těžce. Vysočina o ní nerozhodla až v nastaveném čase, jak tomu bylo při předchozím prostějovském představení v Jihlavě, ale pořádně se na tři body nadřela. Radost z toho snad měli fanoušci, kteří viděli pět branek, dvojí vyrovnání FCV a vítěznou jihlavskou branku deset minut před koncem. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2020 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu