11.12.2014, Miroslav Fuks

Kučera: Dokázali jsme vybřednout z herní a výsledkové krize

Kučera: Dokázali jsme vybřednout z herní a výsledkové krizePrvoligový trenérský nováček Roman Kučera se může pochlubit skvělou bilancí, když ze sedmi utkání na lavičce FC Vysočina dokázal se svým týmem vytěžit 14 bodů. Díky tomuto výraznému bodovému vkladu se jihlavští fotbalisté dostali z nejhoršího a přezimují na 11. příčce velice vyrovnané tabulky. Jak by Kučera stručně zhodnotil podzimní část SYNOT ligy z pohledu FC Vysočina?

 

Tým se po první polovině podzimu dostal do výrazné herní a výsledkové krize, kterou jsme společně nejen zastavili, ale dokázali jsme z ní i vybřednout. Mančaft jsme dostali do středu tabulky a pro jarní sezónu jsme si v boji o záchranu vytvořili solidní výchozí pozici. Po katastrofálním startu do ligy musíme být na konci podzimu spokojení. Troufám si říci, že se nám některé zápasy skutečně povedly. Nyní máme klid pro kvalitní zimní tréninkový proces. Věřím, že tým na jaro připravíme tak, že se rychle dostaneme do klidných pozic tabulky

K týmu jste přišel po 9. kole a nepochybně jste měl nějaké představy o fungování týmu, tréninkové náplni či atmosféře soutěže. Nakolik jste je musel v průběhu podzimu korigovat?
V FC Vysočina trenérsky působím už dlouhé roky a poslední období jsem strávil na lavičce juniorky. Byl jsem tedy dění v „áčku“ vždy hrozně blízko, řadu hráčů jsem v jejich kariéře vedl a často jsem sledoval tréninky prvního týmu. Nešel jsem tedy do neznáma a nebyl jsem ničím příliš překvapený. Bylo tedy o něco jednodušší vyhodnotit situaci v týmu a nastavit, co chceme změnit a jakým herním stylem se hodláme prezentovat. Významný problém jsme viděli v psychice hráčů a v atmosféře v týmu.

Obrovsky důležitý byl asi hned Váš první duel proti Slavii...
V tomto utkání jsme nutně potřebovali zvítězit, aby si hráči zase začali věřit. Byl na nás velký tlak a přitom jsme měli strašně málo času na přípravu týmu. Do zápasu jsme se rozhodli přistoupit k řadě změn a mnohdy experimentů. Po delší době jsme do základní sestavy nasadili Šourka a Mešanoviće, pravého beka hrál Tlustý, na kraj zálohy jsme přesunuli Jungra a hráli jsme na dva útočníky v rozestavení 4–4-2 ze zajištěné obrany. Nakonec jsme Slavii asi překvapili a nám v tomto nervydrásajícím utkání prakticky všechno vyšlo. Tento restart týmu byl velice důležitý.

Při svém nástupu jste hovořil o úkolu mít na konci sezóny 14 či 15 bodů. Pokládal jste tuto metu při pohledu na los ligy za reálnou?
Tento bodový stav jsme prezentovali zcela záměrně. Jednak vyjadřoval počet bodů, které standardně mohou být odrazovým můstkem pro jarní záchranářské boje, a za druhé jsme věřili, že je v reálných silách mužstva na tento bodový zisk dosáhnout. Před tým jsme museli postavit dosažitelný cíl, za kterým jsme poté chtěli vykročit.

Nakonec jste tuto metu dokonce překročili!
Jsme samozřejmě všichni strašně rádi, že náš bodový zisk dopadl ještě lépe, než jsme tomu věřili. Byl to výsledek toho, že se tým chytil, zkonsolidoval se a našel svůj způsob hry. S body pak rostlo i sebevědomí hráčů. Řada fotbalistů začala podávat nadstandardní výkony, svoji šanci chytli za pačesy Šulek, Fulnek, Mešanović a další.

Lze při konečném zisku 18 bodů z Vašeho hlediska vůbec hovořit o nějaké nespokojenosti? Co vás nejvíce mrzí?
Všechny nás mrzí zápas s Libercem, kdy jsme za stavu 0:2 ovládali hru a měli jsme několik příležitostí na zvýšení vedení. Zejména Harbův samostatný nájezd volal po třetí brance. Místo toho jsme domácí dostali zpět do hry a ti nakonec ještě dokázali vyrovnat. A zmínit musím i podzimní domácí loučení proti Spartě, které jsme sportovně nezvládli. Nedokázali jsme navázat na výkony z předchozích zápasů a především jsme zklamali naše diváky. Nechceme se na nic vymlouvat, ale tato prohra měla i své objektivní příčiny. Byli jsme nucení provést řadu změn v sestavě a nastoupili fotbalisté, kteří nebyli zdravotně v pohodě. Navíc se strašně zbytečně nechal vyloučit Kukoľ.

Který zápas se týmu pod Vaším vedením naopak nejvíce povedl? Lze říci, že Vás hráči v některém duelu svým výkonem překvapili?
Nejtěžší byl asi už zmíněný domácí zápas proti Slavii. A nejlepší dojem jsme samozřejmě měli z utkání proti Plzni. Jak jsme zklamali fanoušky doma proti Spartě, tak jsme je naopak nadchli v duelu proti Viktorii. Před vyprodanými ochozy jsme podali velmi kvalitní a koncentrovaný výkon, Plzeň jsme překvapili a nakonec jsme zaslouženě zvítězili. Diváci týmu aplaudovali a ze stadiónu si odnesli mnohdy nezapomenutelný zážitek.

A co konkrétní fotbalisté – kdo Vás překvapil nebo zase zklamal?
Osu týmu tvořili ti zkušení, jako Hanuš, Krejčí či Vaculík. Mezi klíčové hráče se svými výkony zařadili středopolaři Kučera a Jánoš. Závěr podzimu skvěle vyšel Mešanovićovi, který v sedmi duelech zaznamenal čtyři branky. Na dobrých výkonech se podíleli i mladíci Fulnek nebo Kryštůfek. Naopak jsme více očekávali od Klimenta a Kosaka.

Ofenzíva mužstva se měla opírat o výkony Harby a Masopusta...
Haris to měl velmi těžké. Obránci soupeře si ho mnohem více hleděli, navíc se mu tolik nedařilo jak herně, tak v koncovce. Věřím, že se nám ho podaří na jaro připravit tak, aby se mu jeho nedávná vysoká sportovní forma vrátila. Lukáše bohužel limitoval jeho zdravotní stav. Moc mne mrzí, že jsme jej nemohli na podzim více využít.

Jak fungoval narychlo složený trenérský tým? Můžete popsat, jak jste měli rozdělené role?
Troufám si říci, že fungoval dobře a každý se svou měrou přičinil za dobré výsledky, kterých jsme dosáhli. Všem členům realizačního týmu bych chtěl při této příležitosti poděkovat za výbornou spolupráci. Rád bych upozornil na práci našeho scouta Milana Bokši, který nám pomáhal s analýzou hry soupeře a jednotlivých hráčů.

Po celé působení Vás pronásledovala nejen pochvalná slova fanoušků, ale i spekulace o Vaší trenérské licenci. Jak jste tyto mediální tlaky snášel?
Má trenérská licence se bohužel stala tématem, které hýbalo fotbalovou veřejností. Přitom tento problém byl dosud v jiných prvoligových klubech přehlížen. V případě Jihlavy se z komára udělal velbloud a na mne i na klub byl učiněn nepříjemný mediální tlak. Možná jsme tomu přispěli i my nečekanými bodovými zisky. Vnímám zde i určitou osobní rovinu vůči mně, jako donedávna zaměstnanci fotbalového svazu.

Máte již plán, jak si doplnit své vzdělání?
Nikdy jsem nepředpokládal, že budu trénovat prvoligový tým, tudíž jsem nepovažoval za nutné absolvovat 3. a 4. semestr trenérského kurzu profesionální licence. Jinak mám pedagogické vzdělání, nejvyšší trenérskou licenci mládeže a jsem lektorem pro budoucí trenéry. Aktuálně jsem požádal svaz, aby mi umožnil vstoupit do běžícího trenérského kurzu profi licence a dodělat si tak chybějící dva semestry. Do června příštího roku bych mohl mít hotovo. Nyní čekáme na odpověď a věříme, že FAČR bude v tomto směru vstřícná.

Věříte, že spolupráce s novým hlavním koučem Luďkem Klusáčkem bude fungovat?
Na naši kooperaci se velmi těším a věřím, že se nám společně podaří vytvořit fungující tým, který FC Vysočina posune do vyšších pater SYNOT ligy. Luděk Klusáček je uznávaný odborník, který mne v mnohém profesně obohatí. Doufám, že i já mu budu mít co nabídnout.

Nakolik je během zimní přestávky promění kádr mužstva? Uvažujete o posilách?
Touto otázkou se zabýváme společně se sportovním manažerem Jinochem. Kádr se přes zimu nepochybně trochu promění, chceme jej doplnit a oživit.

 
Aktuálně

Juniorka vstoupila do jarních divizních odvet remízou

Juniorský tým FC Vysočina do jarních odvet Divize D vstoupil nepřesvědčivým výkonem a domácí remízou v krajském derby proti Tatranu Ždírec nad Doubravou. Souboj pátého celku tabulky s osmým žádnou branku nenabídl, ovšem větší šance si vypracovali hosté. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2023 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu